دوشنبه 11 اسفند 1399  
1392/11/2 چهارشنبهحراست چيست ؟

  • به نظر شما حراست چگونه جايگاهي است و چه اهدافي را دنبال مي كند؟
  • اطلاعات شما در رابطه با شرح وظايف حراست تا چه حدي است؟
  • آيا مي دانيد حراست در چه مواردي مي تواند ياري رسان شما باشد؟
  • آيا مي دانيد شما در چه مواردي مي توانيد حراست را ياري كنيد؟
  • آيا مي دانيد در چه مواقعي بايد به حراست مراجعه نمائيد و چگونه مسائل و مشكلات خود را مطرح نمائيد؟

سعي ما در اين مقوله آشنائي بيشتر شما نسبت به وظايف و روش خدمت رساني حراست به همكاران عزيز مي باشد اميد است كه در اين راه قدم كوچكي برداشته باشيم.


* حراست درلغت به معناي پاسداري و مراقبت كردن مي باشد. ازلحاظ عرف اداري حراست به نهادي گفته مي شود كه در قلب تشكيلات يك سازمان وجود داشته، و وظيفه خطير مراقبت از سلامت اجزاي ريز و درشت آن تشكيلات را در برابر انواع و اقسام انحراف هاي موجود به عهده دارد.


" حراست پشتوانه اي محكم براي سلامت جامعه اداري"

وظيفه اصلي حراست، مواظبت از سلامت سازمان است. چراكه هر سازماني جهت نيل بر اهداف خود به سلامت دروني و بيروني نياز دارد. ازآنجاكه سلامت هر سازمان همواره  درمعرض آلودگي ها و تهديدهاي دروني و نفوذي است، براي حفظ سلامت و پيشگيري از آلودگي ها نيازمند سيستمي هستيم كه با دقت زياد:
اولاً: از نفوذ آفت ها به داخل سيستم جلوگيري كند.
ثانياً: با تشخيص و شناخت آفت هاي دروني، زمينه هاي علاج به موقع و سلامت سازمان را فراهم سازد.

 * بنا براين حضور حراست در عرصه فرآيندهاي سازماني، همواره در جهت دستيابي به دو هدف عمده زير است:
هدف كلان راهبردي: حفظ و ارتقاي توان حفاظتي و امنيتي سازمان به منظور پيشبرد اهداف سازمان.
اهداف عملياتي: همراهي و مساعدت مديران با ارائه مشورت هاي مؤثر و اطلاع رساني به موقع، اعمال نظارت ها و انجام اقدام هاي مؤثر جهت حفاظت همه جانبه از ايمني و سلامت منابع سازمان.


"وظايف مديريت حراست براي رسيدن به اهداف"

* حفاظت و صيانت از كاركنان در برابر آسيب ها و تهديدات احتمالي

* اطلاع رساني به موقع از وضعيت سيستم به مراجع ذيصلاح

* حفاظت از اماكن، تأسيسات وتجهيزات

* حفاظت از اسناد

* انجام مأموريت هاي محوله از سوي مراجع ذيصلاح

                          
* حراست به عنوان مشاور مديريت: حراست به عنوان چشم مدير در سازمان و باتوجه به اشرافي كه به مجموعه دارد مي تواند مشاور خوبي براي مديريت محسوب شود.
* حفاظت از كاركنان: وظيفه نيروي انساني، رسيدن به اهداف سازماني است ولي وظيفه حراست ها حفظ سلامت نيروي انساني است.
* احقاق حقوق كاركنان: از نظر علم مديريت، سازماني مي تواند موفق و پويا و پيشرو باشد كه كاركناني با انگيزه و راضي داشته باشد، زيرا از كارمند ناراضي، خلاقيت و ابتكار به وجود نمي آيد. بنابراين مي بايست به منشاء نارضايتي هاي كاركنان توجه نموده و نسبت به توجيه مديران و اصلاح روش ها اقدام كند.
بديهي است حراست مي تواند از اين طريق، خدمات قابل توجهي به مديريت، كاركنان مجموعه و در كل به نظام مقدس جمهوري اسلامي ارائه نمايد.
* احقاق حقوق ارباب رجوع: يكي از دلايل تأسيس ادارات و سازمانها و ارگانها، ارائه خدمات به مردم مي باشد و از طرف ديگر توجه و دقت در رضايت مندي ارباب رجوع.
* شايسته سالاري (كمك به انتصاب افراد شايسته): طبق قانون، انتصاب مسئولين به پست هاي حساس و مسئولين بخش هاي مختلف اداري، بايد پس از تعيين صلاحيت دستگاه صورت گيرد.


" نقش حراست در پيش گيري از وقوع تخلف ها" 

سه نقش اساسي حراست به منظور پيش گيري از وقوع تخلف ها در سازمان به شرح زير مي باشد:
اول: نقش هشدار دهنده يا پيشگيري كننده
دوم: نقش اصلاح كننده يا درمان كننده
سوم: نقش جداكننده از سيستم

اين وظيفه خطير حراست از جهاتي شبيه به نهادهاي بهداشتي درماني است. چنانچه اين نهاد در ابتدا سعي برآن دارد كه ابتدا از هرآلودگي و بيماري پيشگيري نمايد و در مرحله بعد اگر احتمالاً كسي آلوده شد او را درمان نمايد و در نهايت اگر دو روش قبلي مؤثر واقع نشد او را همچون يك عضو مرده و فاسد شده بدن از سيستم جدا كرده و دور بياندازند.

چنين نقشي را حراست در سازمان ايفا مي كند. حراست در هرسازماني با پيش بيني  نوع تخلف ها و جرايمي كه ممكن است درآن سازمان به وقوع پيوسته سعي مي كند به انحاء مختلف، چشم و گوش كاركنان آن سازمان را به روي دام ها و كمين هاي سر راه گشوده و آنها را هوشيار و آگاه سازد.

با اين كار ها اولاً: جلوي خسارت هاي احتمالي كه مسلماً هزينه هاي سنگيني براي سيستم در بر خواهد داشت گرفته مي شود.
ثانياً: به اين وسيله جلوي انتشار تخلف ها و انحراف ها در بين كاركنان گرفته مي شود.

" كوتاه سخن آخر"

اطلاعات شما حتي اگر بسيار ناچيز به نظر رسد شايد براي رسيدن به هدفي كه ما و شما به دنبال آن هستيم راهنمايي بزرگي باشد. بنابراين در جهت سالم سازي محيط، ما را ياري كنيد.

1394/10/1 سه‌شنبه
تعداد بازديد اين صفحه: 683
تعداد بازديد کنندگان سايت: 274273865 تعداد بازديد زيرپورتال: 1290883 اين زيرپورتال امروز: 109 سایت در امروز: 11939 اين صفحه امروز: 1