پنجشنبه 8 خرداد 1399  
در جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه های عمومی استان انجام شد؛ تکریم و معرفه رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، همزمان با جلسه شورای اداری این اداره کل، مراسم تکریم و معارفه رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس، برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این جلسه، گفت: با توجه به اینکه سال 98 از سوی رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) به عنوان «رونق تولید» نامگذاری شده و نیز با توجه به صدور بیانیه گام دوم انقلاب از جانب ایشان، سال جدید در اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، با بینشی ویژه شروع شده و بایستی تمامی فعالیت های این اداره کل بر اساس شعار سال، برنامه ریزی شود.
محمدرضا رضایی با تأکید بر همدلی جهت تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب، افزود: پیروزی انقلاب اسلامی سه دلیل عمده داشت که شامل توکل بر خدا، مردم و رهبری حضرت امام خمینی(ره) بود.
وی عزت، استقلال و معنویت را از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، به عنوان یک دستگاه متولی فرهنگی و دارا بودن 22 کتابخانه روستایی، می تواند جهت ترویج کشاورزی و دامداری بین اهالی روستا، با همکاری دستگاه های ذیربط اطلاعات خوبی در اختیار این قشر قرار دهد و بدین ترتیب گام بزرگی در جهت رونق تولید بردارد.
وی خاطرنشان کرد: دعوت از مؤلفان حوزه کشاورزی و دامداری، برگزاری نشست های تخصصی کتاب خوان و نیز مسابقات کتابخوانی، نقش مؤثری در راستای تحقق شعار سال دارد.
وی اظهار داشت: سال گذشته اقدامات مؤثری در جهت شاداب سازی فضاهای کتابخانه ای موجود و افتتاح کتابخانه های تازه تأسیس انجام شد که نمود آن در جذب اعضا، استفاده مناسب مخاطبان از امکانات، رضایت آنان و در نهایت افزایش ساعات مطالعه است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه در سال 98 حداکثر تلاشمان را برای اتمام پروژه های نیمه تمام خواهیم داشت، بیان داشت: در سال جاری، انجام فعالیت های فرهنگی خاص، بروز رسانی منابع و جذب حداکثری اعضا، اولیت های اداره کل کتابخانه های عمومی استان هستند.
رضایی، افزود: رویکرد فرمانداری ها نسبت به حوزه کتاب و کتابخوانی در سال های اخیر، بسیار تغییر کرده و اکثراً علاقمند به کمک و همراهی با ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها هستند.
وی یادآور شد: بعد از فعالیت هایی که در چهار سال گذشته برای کیفی سازی کتابخانه های عمومی سراسر استان انجام شد، اعضا مطالبه گر شده اند و این نکته بسیار مثبتی است در جهت پیشرفت حوزه کتابخانه ها. ایجاد این ویژگی بین اعضا، برنامه ریزی شده بوده و رؤسای شهرستان ها بایستی پاسخگوی مطالبه گری های بحق اعضا باشند.
وی با بیان اینکه کتابداران و رؤسا بایستی به قصد قربت پا به کتابخانه ها بگذارند، گفت: در اسلام و در میان اهل بیت(ع) توصیه های بسیاری به تحصیل علم و دانش شده است؛ از این رو کتابخوانی امری مقدس و کتابخانه، مکان مقدسی است و ما باید خود را خادم اعضا بدانیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه از فعالیت ها و تلاش های «حسن قلی پور» رئیس سابق اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس، تشکر کرد و افزود: حسن قلی پور، در طول ریاست خود به دور از هرگونه حاشیه ای اداره کتابخانه عمومی شهرستان طبس را به خوبی در این شهرستان جا انداخت.
رضایی، اظهار داشت: پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها در شهرستان طبس، به موقع بوده و از این بابت شهرداری طبس رتبه دوم در استان را داراست و از طرفی انضباط مالی، یکی از ویژگی های رئیس سابق اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس است.
وی در ادامه، حسین مرادیان عشقی را به عنوان سرپرست جدید اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس معرفی کرد و گفت: وی ویژگی های مناسب یک رئیس را داراست و امیدواریم در آینده ای نزدیک به عنوان رئیس در این پست معرفی شود.
حسن قلی پور، رئیس سابق اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس نیز در جلسه تکریم و معارفه رئیس این اداره، گفت: در چهار سال گذشته، تحولی شگرف را در کتابخانه های عمومی شهرستان شاهد بودیم که شامل بهسازی و بازسازی کتابخانه ها، ارتقای سیستم گرمایشی و سرمایشی و نیز تقویت زیرساخت های فناوری اطلاعات است و درحال حاضر، کتابخانه های عمومی شهرستان طبس، وضعیت مطلوبی دارند.
گفتنی است، برگزاری مسابقه مقاله نویسی و انجام طرح پژوهشی توسط دانشجویان عضو کتابخانه ها، برگزاری دوره های آموزشی متناسب با رونق تولید، استفاده از کالای ساخت داخل و نیز اقلام بومی، مسابقه کتابخوانی از متن بیانیه گام دوم انقلاب، معرفی و تقویت منابع در خصوص گیاهان دارویی هر منطقه از جمله پیشنهادهای مطرح شده در جلسه شورای اداری کتابخانه های عمومی استان در راستای رونق تولید و تحقق شعار سال بود.
همچنین دعوت از تولیدکنندگان بومی برای معرفی محصولاتشان، حمایت از آثار بومی در حوزه تولید، تهیه بانک مشاغل خُرد، آموزش اطلاعات عمومی در زمینه کشاورزی و دامپروری، ایجاد غرفه فروش کالاهای ایرانی در کتابخانه ها و برگزاری اردوهای مرتبط با تولید کالاهای ایرانی برای اعضا از دیگر برنامه هایی بود که در جلسه شورای اداری کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 
 [PageVisit]