جمعه 16 خرداد 1399  


در دهه ولایت و امامت برگزار شد؛ برنامه های متنوع فرهنگی در کتابخانه های شهرستان درمیان-1 کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان، در دهه ولایت و امامت و ایام پربرکت عید سعید قربان تا غدیر، برنامه های فرهنگی متنوعی برگزار کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب، نشست قصه گویی، نمایشگاه کتاب، شعرخوانی و کارگاه کاردستی از جمله برنامه های برگزار شده در کتابخانه های عمومی استاد احمدی بیرجندی و شهید رجایی شهرستان درمیان بود.
کارگاه آموزش نقاشی با دست در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی اسدیه
کارگاه آموزش نقاشی با دست در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی اسدیه برگزار شد.
نقاشی به عنوان اولین هنر دستی کودکان و یکی از جذابترین مهارتهای این رده سنی است و کودک بر اساس ذوق و سلیقه و احوالات درونی خود، اقدام به رنگ آمیزی و نقاشی روی سطوح مختلف می نماید. با استفاده از شیوه های گوناگون می توان زمینه افزایش خلاقیت و راه حل مسئله را به کودک انتقال داد و نیز از بن بست های فکری و آموزشی جلوگیری کرد. در همین راستا به منظور شکوفایی استعداد کودکان و برانگیختن حس کنجکاوی آنها، کارگاه آموزش نقاشی به وسیله دست در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی برگزار شد.
معرفی و شعرخوانی کتاب «خبر خبر خبر دار آی بچه های بیدار...» در کتابخانه استاد احمدی بیرجند
 به مناسب فرارسیدن ایام پر خیر و برکت دهه امامت و ولایت، کتاب «خبر خبر خبر دار آی بچه های بیدار» سروده عیسی ثاقب بخشایش که به موضوع غدیر در قالب شعر می پردازد، با حضور کودکان در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی معرفی و سپس شعرخوانی شد.
نمایشگاه کتاب «ولایت» در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
این نمایشگاه با هدف گرامیداشت واقعه بزرگ غدیر خم و تبیین فرهنگ غدیر، ترویج ارزش های والای اسلامی، معرفی شخصیت والای امیرالمؤمنین علی(ع) به عنوان الگوی حقیقی و عملی انسان کامل و آشنایی مراجعان با موضوع ولایت، امامت و معرفی منابع و متون مرتبط با این موضوع برپا شده است. 
از جمله کتابهای این نمایشگاه، می توان به عناوینی مانند: « الغدیر» نوشته عبدالحسین امینی، «الماس هستی: با مناسبت های ایام غدیر آشنا شوید» نوشته مهدی خدامیان آرانی، «بر کرانه غدیر» معاونت تبلیغی هنری اداره فرهنگی، «حماسه غدیر» نوشته محمدرضا حکیمی، «روی دست آسمان: داستان غدیر خم» نوشته مهدی خدامیان آرانی، «قلمرو غدیر در آیینه کلام امام و رهبری» مؤسسه فرهنگی قدر ولایت، «نور الامیر (علیه الاسلام)»، «از غربت مدینه تا دولت کریمه» نوشته سیدحسین خادمیان، «هزار و یک نکته درباره غدیر» نوشته حسن ملک محمدی و «غدیر شناسی» نوشته محمد دشتی اشاره کرد.

معرفی و قصه گویی از کتاب «حضرت ابراهیم(ع)» به همت کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
به مناسبت فرا رسیدن عید سعید قربان داستان حضرت ابراهیم(ع) از کتاب «حضرت ابراهیم ع)» نوشته طاهره معصومی برای کودکان روستای نوغاب بیان شد.
کتاب «حضرت ابراهیم(ع)» کتابی است مصور از مجموعه «داستان‌های پیامبران» که به داستان «حضرت ابراهیم(ع)» می پردازد. حضرت ابراهیم(ع) در زمان نمرود و به صورت پنهانی متولّد شد و در سن جوانی با شکستن بت‌ها در آتش نمرود افتاد. آتش به خواست خداوند بر ابراهیم(ع) گلستان شد و ابراهیم (ع) همراه لوط و همسرش ساره و یک کنیز به نام هاجر و یارانش از شهر خارج شد. ابراهیم(ع) و یارانش در سرزمین شام و فلسطین جای گرفتند و به تبلیغ یکتاپرستی پرداختند.
کارگاه آموزش کاردستی «پروانه کاغذی» در روستای نوغاب
به همت کتابخانه استاد احمدی بیرجندی، کارگاه آموزش ساخت پروانه کاغذی با هدف  تقویت شوق یادگیری، ارتقای مهارت‌های ادراکی، ترویج تفکر خلاق و افزایش اعتماد به ‌نفس در روستای نوغاب شهرستان درمیان برگزار شد.
خلاقیت، یعنی خلق آثاری نو و توانایی تولید ایده‌های جدید، خلاقیت مختص افراد خاص نیست و همه مردم دارای این توانایی هستند. گرچه سطح خلاقیت در افراد مختلف متفاوت است؛ ولی مهارتی اکتسابی و قابل یادگیری است که می‌توان با تمرین آن را ارتقا داد. در همین راستا و به منظور بالا بردن خلاقیت در کودکان و نوجوانان، کارگاه ساخت کاردستی پروانه در روستای نوغاب برگزار شد.
معرفی و جمع خوانی کتاب «یک صدف از هزار» در کتابخانه شهید رجایی طبس مَسینا
کتاب «یک صدف از هزار» شرح چهل حدیث در زمینه فضایل امام علی(ع) نوشته مرتضی دانشمند با استناد به منابع روایی اهل سنت است.
در این نوشتار به بحث و بررسی مناقب امیرالمؤمنین علی(ع) با استفاده از منابع روایی و تفسیری اهل سنت پرداخته شده و آیاتی از قرآن كریم و روایاتی نبوی در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در همین راستا نویسنده به علم و عصمت امام علی(ع)، شجاعت آن امام(ع) در جنگ‌های صدر اسلام، اهمیت دوستی و محبت آن امام(ع)، جایگاه ایشان در جهان آخرت، شرح آیاتی از قرآن در شأن امام علی(ع) و ولایت ایشان مانند آیه تطهیر، آیه مباهله، لیله المبیت، سابقون، هدایت، صادقین و ... لزوم معرفت امام علی(ع) و پیروی از ایشان، شرح و بررسی واقعه غدیر خم و حكایاتی از زندگی و سیره اخلاقی و عبادی آن امام(ع) اشاره كرده است.
مسابقه نقاشی ویژه دهه ولایت و امامت در کتابخانه شهید رجایی طبس مسینا
کتابخانه عمومی شهید رجایی طبس مسینا در ایام دهه ولایت و امامت اقدام به برگزاری مسابقه نقاشی با محوریت عید قربان تا غدیر نمود که با استقبال اعضای کودک و نوجوان این کتابخانه روبرو شد.
از کودکان و نوجوانان شرکت کننده با اهدای جوایز و بسته های پذیرایی، تقدیر و تشکر به عمل آمد.

 
بيشتر
 [PageVisit]