جمعه 16 خرداد 1399  


حول محور جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد؛ معرفی منابع جشنواره در کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان در دهه دوم اردیبهشت، برنامه های ویژه ای در راستای جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب، نشست کتاب خوان و قصه گویی از جمله برنامه های برگزار شده در کتابخانه های عمومی استاد احمدی، علامه امینی، امام حسین(ع) و خیّران شهرستان درمیان بود.
معرفی و قصه گویی کتاب «8 قصه از امام جواد(ع)» در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی اسدیه
کتاب «8 قصه از امام جواد(ع)» از مجموعه منابع معرفی شده در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی معرفی و قصه گویی شد.
«قصه‌هایی از امام جواد(ع)»، مجموعه هشت قصه است که حسین فتاحی آن را روایت و سید حسام‌الدین طباطبایی تصویرگری کرده است. «آرزو، آخرین سفر، عموی مهربان، خوش به حال قاسم، مهمان غریب، روزی که عید من شد، درخت خشکیده و روزی که مثل دیروز نبود» عناوین داستان‌های این مجموعه هستند.
شعرخوانی از کتاب «کبوترها و آهوها» در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
کتاب «کبوتر ها و آهوها» از منابع معرفی شده در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی معرفی و توسط کودکان شعرخوانی شد.
این کتاب شامل سیزده شعر کوتاه در مورد امام رضا(ع) است. این اشعار بر اساس داستان‎هایی از زندگی آن امام بزرگوار سروده شده است که از کتاب‌هایی مانند بحارالأنوار، عیون‌الأخبار الرضا، مناقب آل ابی‌طالب و اصول کافی انتخاب شده‌اند. شعر «خنده کودک» به مناسبت شب میلاد امام رضا(ع) سروده شده است و شعر «سفر» درباره روزی است که امام از مدینه به خراسان حرکت کردند. «نهال بادام» شعر دیگری است درباره هنگامی که امام وارد شهر نیشابور می‌شوند.
معرفی کتاب «دُرّعصمت» در محفل جزءخوانی قران کریم روستای بورنگ
همزمان با شروع ماه مبارک رمضان، هرساله محافل خانگی جزءخوانی قرآن کریم همه روزه و تا پایان این ماه پر خیر و برکت در سرتاسر روستای بورِنگ برگزار می شود.
برگزاری محافل قرآنی سبب ترویج فرهنگ قرآنی و آشنا شدن هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان با فرهنگ اسلامی و یکی از راه های توسعه و بسط فرهنگ قرآنی در جامعه است و از سوی دیگر، برپایی چنین جلساتی باعث شکوفایی و کشف استعدادهای قرآنی می‌شود. در همین راستا کتابخانه امام حسین(ع) در حاشیه این جلسه به معرفی کوتاهی از کتاب «درّ عصمت» و توضیح فراخوان شرکت در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی توسط یکی از اعضای کتابخانه پرداخت.
کتاب «درّ عصمت» نوشته علی اشرف عبدی است که از سوی انتشارات زائر به چاپ رسیده و در واقع یکی از منابع شرکت در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح بزرگسال است. این کتاب که در پنج بخش جمع آوری شده که شامل: گذری بر زندگینامه حضرت معصومه(س)، جایگاه علمی و فرهنگی حضرت معصومه(س)، مدح قم، وصف حضرت فاطمه معصومه(س)، عصمت، شفاعت و کرامت حضرت معصومه(س) و زیارت، سنتی اسلامی است، می باشد و در کل مروری بر زندگانی حضرت فاطمه معصومه(س) است.
قصه گویی از کتاب «امام زمان(ع)» در کتابخانه امام حسین(ع) روستای بورنگ
کتاب «امام زمان(ع)» از مجموعه چهارده معصوم(ع) از کتب معرفی شده ماه اردیبهشت در کتابخانه امام حسین(ع) روستای بورنگ قصه گویی شد.
این مجموعه، دربردارنده داستان‌های کوتاهی از زندگانی چهارده معصوم (علیهم السلام) برای گروه سنی کودک و نوجوان است که به قلم زهرا عبدی به تازگی به چاپ رسیده است.
کتابخانه امام حسین(ع) روستای بورنگ میزبان نشست کتاب خوان با محوریت جشنواره رضوی
در این نشست، هفت کتاب از منابع جشنواره کتابخوانی رضوی معرفی شد.
«فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع، انتشارات کتابستان معرفت/ ارائه توسط: فاطمه جبروتی (عضو کتابخانه)، «درّ عصمت: مروری بر زندگی حضرت معصومه (علیها السلام)» نوشته علی اشرف عبدی، انتشارات زائر/ ارائه توسط: فاطمه کیانی (عضوکتابخانه)، «سیره تقوی: ترجمه و توضیح چهل حدیث درباره سیره امام جواد (علیه السلام)» نوشته جواد محدثی، انتشارات به نشر/ ارائه توسط: زینب محمودی (عضو کتابخانه)، «مهارتهای ارتباط مؤثر در سیره امام رضا (علیه السلام)» نوشته علی جانفزا و علی خیاط، انتشارات به نشر/ ارائه توسط: نرگس خسروی (عضو کتابخانه)، «چلچراغ شیراز» نوشته جلیل عرفان منش، انتشارات بنیاد پژوهشهای اسلامی/ ارائه توسط: ملیحه کیانی (عضو کتابخانه)، «ابوالفضل نهضت رضوی» نوشته محمدرضا سنگری، انتشارات شاهچراغ/ ارائه توسط: مهدیه خزاعی (عضوکتابخانه) و «بانوی ملکوت» نوشته علی کریمی جهرمی، انتشارات بوستان کتاب/ ارائه توسط: مهناز محمدپور (عضو کتابخانه).
شعرخوانی از کتاب «کبوترها و آهوها» در کتابخانه علامه امینی قهستان
کتاب «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده و چاپ انتشارات به نشر، از منابع  معرفی شده در نهمین جشنواره کتاب خوانی رضوی ویژه متولدین 1390 تا 1394 است.
معرفی و جمع خوانی کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه خیّران روستای درمیان
کتاب «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه خیّران روستای درمیان معرفی و سپس جمع خوانی شد.
«فصل فیروزه»، داستانی عاشقانه است با محوریت حضرت معصومه (علیها السلام). سیندخت، دختری زرتشتی اهل یزد است. پدری تاجر دارد که با او و کاروان تجاری‌اش به نقاط مختلف خلافت عباسی در سیروسفر هستند. ثمره این سیروسفر، آشنایی او با کیارش است. پسری زرتشتی اهل نیشابور که فیروزه تراشی است ماهر. سیندخت که درگیر عشقی آتشین شده است با رفتن ناگهانی کیارش رنگی دیگر می‌گیرد. ماجرای او وقتی پیچیده‌تر می‌شود که کاروان تجاری پدرش در میانه صحرای مرکزی ایران، دستخوش حمله راه‌زنان ‌شده و پدرش کشته می‌شود. همراهی او با کاروانی که سمت مرو در حرکت است، عمقی دیگر پیدا می‌کند. در «فصل فیروزه»، عشق امام به پیروانش مصداقی عینی پیدا می‌کند. مصداقی که سعی می‌کند خودش را شعارزده نکند و حرف‌های قلمبه سلمبه به خورد شخصیت‌ها و مخاطب ندهد؛ بلکه به آن ها اختیاری می دهد تا خودش تصمیم بگیرد از کدام مسیر برود.

 
بيشتر
 [PageVisit]