جمعه 16 خرداد 1399  در دهه اول اردیبهشت، برگزار شد؛ برنامه های متنوع فرهنگی در کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان در دهه اول اردیبهشت ماه، برنامه های فرهنگی متنوعی در کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب، نشست قصه گویی و بازدید از کتابخانه از جمله برنامه های برگزار شده در کتابخانه های عمومی استاد احمدی بیرجندی، علامه امینی و امام حسین(ع) شهرستان درمیان بود.
جمع خوانی کتاب «موریس و کتاب های پرنده» در کتابخانه علامه امینی قُهِستان
کتاب تصویری «موریس و کتاب‌های پرنده» به قلم ویلیام جویس به نقش التیام‌ بخش کتاب در زندگی افراد، به خصوص پس از یک فاجعه طبیعی می‌پردازد. انیمیشن ساخته شده بر اساس این کتاب، برنده بهترین انیمیشن ۲۰۱۲ بوده است. این کتاب با تصاویر زیبا کودک را به دنیایی خیالی می‌برد. جایی که توفان، آرامش و نظم زندگی آقای لسمور را به هم می‌زند و او که شاهد خراب شدن شهر و خانه‌اش است، ناگهان خانمی را می‌بیند که با چند کتاب در حال پرواز است؛ ولی زندگی‌نامه او قدرت پرواز ندارد و این تازه آغاز ماجراست. کتاب فوق، پر از صحنه های احساسی و جالب است. ایده هایی که در انیمیشن گسترش یافته اند و عشق به کتاب را به زیبایی نشان می‌دهد. این اثر برگرفته از زندگی واقعی ترویجگری است که پس از توفان کاترینا به پناهگاه ها رفت و برای بچه ها کتاب خواند و فهمید که این کار روحیه و شادی را به بچه ها بر می‌گرداند. یافته ای که به تدریج در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفت و این روزها هم، تسهیلگرهای زیادی با همین هدف به مناطق آسیب‌دیده رفته‌اند.
بازدید دانش آموزان متوسطه اول صدیقه طاهره(ع) قهستان از کتابخانه علامه امینی
به مناسبت روز جهانی کتاب، دانش آموزان متوسطه اول صدیقه طاهره(ع) قهستان از کتابخانه علامه امینی بازدید و ضمن آشنایی با بخش های مختلف کتابخانه با نحوه عضویت و امانت گرفتن کتاب آشنا و کتاب «رمان تیک» توسط مسئول کتابخانه به آنها معرفی شد. روز جهانی کتاب، یک رویداد سالانه است که در ۲۳ آوریل، برگزار می‌شود. این روز توسط یونسکو نامگذاری شده است. در سال ۱۹۹۵ یونسکو تصمیم گرفت که روز جهانی کتاب و حق نشر در این روز، جشن گرفته شود. این روز همچنین مصادف با سالگرد در گذشت ویلیام شکسپیر و سروانتس است.
معرفی و جمع خوانی کتاب «مهربان ترین پیامبر» در کتابخانه امام حسین(ع) بورِنگ
کتاب «مهربان ترین پیامبر» در بخش کودک کتابخانه امام حسین(ع) روستای بورنگ معرفی و سپس جمع خوانی شد. «مهربان‌ترین پیامبر» مجموعه ای است از داستان های کوتاه و آموزنده که تصویری از رسول خدا(ص) و شخصیت آن حضرت را برای کودکان و نوجوانان ترسیم می‌کند. قصه های گوناگونی مانند: لحظۀ ولادت پیامبر بزرگ اسلام(ص)، ازدواج ایشان با حضرت خدیجه(س)، آغاز نبوت، دعوت‌های پنهانی و آشکار مردم به دین اسلام، هجرت و گسترش اسلام، قصه هایی که هر کدام درسی است بزرگ از زندگی ایشان.
این کتاب از ۱۰ فصل تشکیل شده که عبارتند از: زندگی نامه، سبک زندگی، سخنان او، حکایت های کوتاه، حکایت های طولانی، قصه‌گویی های او، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در قرآن، پاسخ به سؤالات، مکان های تاریخی مکه و مکان های تاریخی مدینه.
معرفی، جمع خوانی و خلاصه نویسی کتاب «هویچ های وحشتناک» در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
کتاب «هویچ های وحشتناک» در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی معرفی، جمع خوانی و سپس توسط کودکان خلاصه نویسی شد.
خلاصه نویسی متن، نوشتن را بهبود می بخشد و مهارت های واژگان را تقویت می کند. خلاصه نویسی کمک می کند تا دانش آموزان یاد بگیرند که ایده های اساسی را شناسایی کنند و اطلاعات مهمی را که از آنها پشتیبانی می کنند، تقویت نمایند. این کار، دانش آموزان را قادر می سازد روی کلمات و عبارات کلیدی مطلب تمرکز کنند. «هویج های وحشتناک» عنوان کتابی است از آرون رینولدز با ترجمه‌ پروین علی پور که در 40 صفحه و توسط انتشارات به نگار در سال 1394 به چاپ رسیده است.
مسابقه رنگ آمیزی در مهد نورالهدی شهر اسدیه
با هدف آشنایی کودکان با رنگ ها و اعداد مسابقه رنگ آمیزی توسط کتابخانه استاد احمدی بیرجندی در مهد نور الهدی شهر اسدیه برگزار شد.
پژوهش ها نشان داده است که وقتی شما یک سیب آبی را به کودک نشان بدهید و از او بپرسید: «این چیست؟» مدت بیشتری طول خواهد کشید تا او سیب را بشناسد. یک سیب آبی ممکن است برای کودک مضحک به نظر برسد. این امر حاکی از این است که کودک با خندیدن به اشیای انتزاعی و کاربردهای غلط، قدرت انتقاد خود را نشان داده است. به محض اینکه کودک نام رنگ ها را یاد گرفت، آماده است اطلاعات جدیدتری بیاموزد. والدین همیشه تمایل دارند به روش صحیح به کودکان آموزش دهند. ما بر این باوریم که تأکید بر خصایص رنگی می تواند در تفکیک موضوعات مشابه مفید باشد و از خطا و اشتباه جلوگیری کند.
نشست قصه گویی از کتاب «گاو و الاغ» در مهد نورالهدی
نشست قصه گویی از کتاب «گاو و الاغ» نوشته شراره وظیفه شناس و زهره پریرخ به همت کتابخانه استاد احمدی بیرجندی در مهد نورالهدی برگزار شد
کودکان از طریق داستان ها و افسانه ها با حقایق و تجربه های زندگی آشنا می شوند. تأثیرپذیری از شخصیت های قصه، تقویت قدرت فهم و بیان، پرورش خلاقیت، آموزش زبان و افزایش گنجینه واژگان کودکان نیز از دیگر تأثیرهای آموزشی و تربیتی داستان سرایی به شمار می روند. در واقع، داستان خلاقیت گسترده ای است که با آن هر فردی می تواند عقاید به ظاهر نامعقول را بازیابی و آن ها را جایگزین و استفاده سازنده از آن ها را مطرح کند.
قصه گویی از کتاب «آسیاب بچرخ» در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
کتاب «آسیاب بچرخ» نوشته سرور کتبی با حضور جمعی از کودکان در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی، قصه گویی شد. این کتاب، داستانی تخیلی به همراه شعر کودکانه است. اشعار برگرفته از شعر ها و متل های قدیمی است که در جذب مخاطب بسیار مؤثر است. از آنجایی که این داستان تخیلی، افسانه محسوب می شود، فضا بسیار کم رنگ است و توصیف در صحنه ها وجود ندارد. اتفاقات و حوادث یکدفعه پیش می آیند. زبان داستان بسیار ساده و جملات نیز کوتاه است. ارائه مطالب به گونه ای است که قابل تفهیم برای مخاطب است. عناصر داستان، هم شخصیت حیوانات است و هم شخصیت های بی جان مثل آسیاب بادی و باد؛ اما پویا و لطیف.

 
بيشتر
 [PageVisit]