سه‌شنبه 1 بهمن 1398  

در هفته اول خرداد ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند-1 کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیرجند در هفته اول خرداد ماه، برنامه‌های فرهنگی متنوعی اجرا کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌جنوبی، کتابخانه‌های شهدای باقریه و شهید مرتضی حاجی آبادی شهرستان بیرجند برنامه‌هایی از قبیل مسابقه نقاشی، دورهمی با کتاب، نشست شعرخوانی، نمایشگاه کتاب، نشست کتاب خوان و نشست معرفی و جمع خوانی کتاب برگزار کردند.
مسابقه نقاشی در کتابخانه شهدای باقریه
همزمان با آغاز نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، بخش های پویش مجازی و نقاشی جشنواره رضوی مورد استقبال اعضای کودک کتابخانه شهدای باقریه قرار گرفت.
به همین منظور، مسابقه نقاشی از کتاب های «فاطمه و فاطمه» سروده سیدمحمد مهاجرانی و «8 قصه از امام جواد علیه السلام» نوشته حسین فتاحی از منابع نهمین جشنواره رضوی، در کتابخانه شهدای باقریه با حضور تعدادی از اعضای کودک در گروه های مختلف سنی برگزار شد.
در این نشست پس از معرفی جشنواره و منابع آن، بخش هایی از کتاب خوانده شد و کودکان براساس محتوای داستانهای این کتاب ها به تصویرسازی آن پرداختند و نقاشی های زیبایی را به تصویر کشیدند.
ویژه برنامه «دورهمی کتاب با کودکان» در کتابخانه شهدای باقریه
کتابخانه شهدای باقریه در ویژه برنامه «دورهمی کتاب» میزبان جمعی از کودکان بود. کودکان در این برنامه، با قصه خوانی مسئول کتابخانه، با تعدادی از کتاب های کودک تازه رسیده آشنا شدند.
در این برنامه، مسئول کتابخانه از سه کتاب تازه رسیده، با عناوین «من یک خرس قطبی کوچولو هستم»، «فسقلی و شاطرباشی» و «دختر کبریت فروش» به قصه خوانی پرداخت. لازم به ذکر است که این قصه خوانی به صورت فعال و مشارکتی، با درگیر کردن کودکان به شیوه طرح پرسش و پاسخ با هدف جلب کودکان به کتابخوانی و ایجاد علاقه به کتاب و کتابخانه انجام شد.
نشست شعرخوانی رضوی همراه با تصویرگری کتب جشنواره رضوی در کتابخانه شهدای باقریه
جشنواره کتابخوانی رضوی علاوه بر ترویج سیره ملکوتی امام رضا(ع)، به گسترش فرهنگ مطالعه مفید و همچنین تربیت نسلی صالح کمک می‌کند. در این راستا کتابخانه عمومی شهدای باقریه نیز با اجرای برنامه‌هایی نظیر جمع‌خوانی کتاب‌های جشنواره و برگزاری مسابقه نقاشی ویژه کودکان، به استقبال نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی رفت.
در نشستی به همین منظور، تعدادی از کتاب های جشنواره در بخش کودک، با عناوین «امام رضا علیه السلام» نوشته زهرا عبدی، «فاطمه و فاطمه: شباهت های حضرت معصومه با حضرت زهرا سلام الله علیهما» سروده سیدمحمد مهاجرانی، «8 قصه از امام جواد علیه السلام» نوشته حسین فتاحی معرفی شد، سپس کتاب «فاطمه و فاطمه» توسط مسئول کتابخانه با هدف جلب توجه کودکان به محتوای کتاب های جشنواره، شعرخوانی شد و کودکان حاضر، با انتخاب خود به تصویرگری از کتاب های معرفی شده پرداختند.
نمایشگاه «تازه های کتاب» در کتابخانه شهدای باقریه
نمایشگاه کتابی از کتاب های تازه رسیده در کتابخانه شهدای باقریه برپا شد. در این نمایشگاه 39 عنوان کتاب از کتب ارسالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و اهدایی اعضا با موضوعات مختلف اجتماعی، تاریخ، دین، ادبیات و... در بخش بزرگسال، کودکان و نوجوانان در معرض دید مراجعان قرار گرفت.
در این نمایشگاه عناوین کتاب هایی چون: «انتظار عامیانه عالمانه عارفانه»، «گنجینه تاریخ ایران»، «شناخت و کنترل خشم»، «معجزه صمیمیت»، «مبانی کارآفرینی»، «بهجت عارفان در حدیث دیگران»، «طبّ الرضا و طبّ الصادق»، «آموزش گفتار برای مسلّط بودن، جالب بودن، توانا بودن»، «دختر کبریت فروش»و «ننه گلابی»  برای آگاهی اعضا از کتاب های تازه اضافه شده به مجموعه کتابخانه عرضه شد.
بازنمایی منابع تازه رسیده به عنوان راهکار کاربردی در ترویج کتابخوانی، به آشنایی و اطلاع اعضا از کتب جدید و بالا بردن میزان سطح آگاهی مخاطبان می انجامد.
بیست و سومین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان بیرجند در کتابخانه شهید مرتضی حاجی آبادی
در این نشست شش کتاب معرفی شد.
«کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: نیلوفر سموئی، «فاطمه و فاطمه: شباهت های حضرت معصومه(س) با حضرت زهرا(س)» نوشته سیدمحمد مهاجرانی/ ارائه توسط: مطهره زمانی، «امام رضا(ع): مجموعه چهارده معصوم(ع)» نوشته زهرا عبدی/ ارائه توسط: مرضیه حاجی آبادی، «8 قصه از امام جواد(ع)» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: زهرا هژبری همت آبادی، «قصه هایی از امام جواد(ع): مهمان غریب» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: هانیه صالحی و «با کبوترهای گنبد» نوشته سید احمد میرزاده/ ارائه توسط: هانیه صالحی.
نشست معرفی و جمع خوانی کتابهای «8 قصه از امام جواد(ع)» و «امام رضا(ع)» در دبستان ریحانه النبی روستای حاجی آباد
دو کتاب «8 قصه از امام جواد(ع) برای بچه ها» و «امام رضا(ع): مجموعه چهارده معصوم(ع)» توسط مسئول کتابخانه شهید مرتضی حاجی آبادی در دبستان ریحانه النبی روستای حاجی آباد معرفی و جمع خوانی شد.
همچنین در این نشست، توضیحاتی در خصوص نحوه شرکت در بخش پویش کتابخوان مجازی و نقاشی برای دانش آموزان ارائه شد.کتاب «8 قصه از امام جواد(ع)» را حسین فتاحی در 104 صفحه به رشته تحریر درآورده و توسط انتشارات قدیانی به چاپ رسیده است. این کتاب از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی است. آرزو، آخرین سفر، عموی مهربان، خوش به حال قاسم، مهمان غریب، روزی که عید من شد، درخت کشیده و روزی که مثل دیروز نبود، عناوین داستان های این مجموعه هشت جلدی است. داستان های این مجموعه دربردارنده اطلاعات خوبی از زندگی و زمانه آن امام بزرگوار برای کودکان 9 تا 12 سال است.
کتاب «امام رضا علیه السلام» از مجموعه چهارده معصوم علیه السلام نیز توسط انتشارات جمکران منتشر شده و از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی است که توسط مسئول کتابخانه برای دانش آموزان معرفی شد. این کتاب به قلم زهرا عبدی، دربردارنده داستان های کوتاهی از زندگی امام رضا(ع) است که کودکان را با زندگانی ایشان در قالب داستان آشنا می سازد.
در پایان، تعدادی از این دانش آموزان در پویش کتابخوان مجازی جشنواره رضوی شرکت کردند.

 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 167