شنبه 9 اسفند 1399  

در قالب سی‌امین سفر استانی؛ دبیرکل نهاد با کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی دیدار کرد دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در قالب سی‌امین سفر استانی خود، با سفر به استان خراسان جنوبی با کتابداران این استان دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی کشور، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به منظور آگاهی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور، چهارشنبه دهم مهرماه در قالب سی‌امین سفر استانی خود، به همراه مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی، محمدهادی ناصری، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل، هادی آشتیانی، مدیرکل امور فرهنگی و سیدمهدی صباغ، مدیرکل منابع انسانی و پشتیبانی نهاد با حضور در استان خراسان جنوبی، با کتابداران این استان دیدار کرد.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این دیدار ضمن بیان برخی نکات معرفتی مرسوم در این دیدارها، طی سخنانی گفت: به اعتقاد ما همه کارکنان در کتابخانه‌ها کتابدار هستند و همه مدیران، معاونان، مدیران کل و همینطور بنده همه کتابدار محسوب می‌شویم و با توجه به توسعه کتابخانه‌ها در سال‌های اخیر به عنوان پایگاه‌های اجتماعی، اولویت ما خدمت کتابخانه‌ای، کتابداری به مردم است.
وی افزود: مجموعه ما کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور باید پنج نوع آگاهی و معرفت را داشته باشیم. این آگاهی‌ها شامل آگاهی‌های دینی، سیاسی-اجتماعی، فرهنگی، حرفه‌ای و سازمانی است. بر این اساس ابتدا لازم است کتابدار تخصص و مهارت لازم برای تصدی شغل مورد نظر را داشته باشد. خدمات کتابخانه ای، ابزار کار، چگونگی تشخیص و رفع نیاز اطلاعاتی مراجعین و ... را بشناسد.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه با تاکید بر اینکه کسب آگاهی و دانش مربوط به محتوای شغل دیگر آگاهی مورد نیاز کتابداران است گفت: متأسفانه این بخش در رشته های دانشگاهی ما مغفول مانده؛ زیرا علاوه بر تخصص، لازم است یک کتابدار، با محتوای رشته خود آشنا باشد؛ باید کتاب شناس، و فراتر از آن، منبع شناس باشد؛ منابع دیجیتال، منابع سمعی- بصری، نویسنده، مترجم، ناشر، موضوع، سیرهای مطالعاتی و... را بشناسد، در غیر این صورت قادر نخواهد بود نقش خود را به عنوان مشاوری امین و کتابداری موفق ایفا کند.
وی ادامه داد: گام سوم، آگاهی از مدیریت خدمات فرهنگی است؛ بدین معنا که کتابدار بتواند با کمک تخصص و اطلاعات خود در این حرفه، به بهترین شکل به ارائه خدمات بپردازد؛ کیفیت کار و کمیت آن را، به واقع و نه از طریق آمارسازی، ارتقاء دهد؛ چراکه اثر کتابخوانی اثری آماری نیست، مبنایی و محتوایی است؛ بعلاوه، در مدیریت خدمات فرهنگی، توجه به روابط انسانی از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ حتی با وجود مشکلات بسیار، نمی‌شود و نباید توقع داشته باشیم که مراجعین درگیر مسائل ما شوند؛ برخورد صحیح با مخاطب، مراجعات بعدی وی را به کتابخانه تضمین خواهد کرد؛ بنابراین به عنوان یک نهاد خدمات فرهنگی، باید برای مردم جاذبه داشته باشیم.
مختارپور اضافه کرد: کتابدار باید مروج کتابخوانی باشد؛ این امر، تنها به زمان حضور در کتابخانه محدود نمی شود؛ کتابدار باید در هر مکانی به فراخور شرایط و به طرق مختلف مروج کتابخوانی باشد. به خصوص با توجه به ساختار متنوع ایران به لحاظ مذهبی، زبانی، قومی و ... کسب بصیرت آگاهی های لازم در خصوص مسائل کشور و منطقه، از دیگر ملزومات حرفه کتابداری و ویژگی یک کتابدار ایده آل است.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تصریح کرد: شناخت سازمان محل خدمت، از دیگر آگاهی‌های لازم برای کتابداران است. دانستن آیین‌نامه‌ها، ضوابط و مقررات، اساسنامه، سیر تاریخی سازمان و ... ضمن اینکه شناختی از مشکلات سازمان بدست می دهد، زمینه ای برای داشتن انتظاراتی منطقی و متناسب با شرایط فراهم خواهد کرد.
علیرضا مختارپور در ادامه به بیان مهم‌ترین چالش‌های پیش روی نهاد طی سال‌های اخیر در حوزه‌های مختلفی چون بودجه و اعتبارات نهاد، نیروی انسانی، مالی و اداری و همچنین اقدامات انجام شده برای برطرف کردن این چالش‌ها پرداخت و بخش پایانی این دیدار نیز به بیان پرسش کتابداران و کارکنان استان خراسان جنوبی اختصاص داشت که دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، پاسخگوی سوالات مطرح شده بود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این نشست با اشاره به اینکه خراسان جنوبی دارای 77 کتابخانه عمومی است، گفت: این کتابخانه ها شامل 52 کتابخانه شهری و 24 کتابخانه روستایی و یک کتابخانه سیار است که از این میان 66 کتابخانه نهادی و 11 کتابخانه مشارکتی هستند.
محمدرضا رضایی، افزود: ما در تمام شهرهای استان خراسان جنوبی، کتابخانه عمومی داریم و اکثر روستاهای بالای 2500 نفر جمعیت در خراسان جنوبی، کتابخانه دارند.
وی اظهار داشت: پیشرفت های خوبی طی چهار سال گذشته در زمینه توسعه کتابخانه های عمومی در استان، اتفاق افتاده است که رشد چشمگیر شاخص های کتابخانه ای شاهدی بر این مدعاست.
وی ادامه داد: در طول چهار سال منتهی به سال 98، تعداد کتابخانه های عمومی استان رشد 24.19 درصدی و تعداد کتابخانه های روستایی، رشد 118.18 درصدی داشته است و تعداد کتاب های کتابخانه های عمومی استان با 923 هزار 584 جلد، رشد 38.74 و تعداد اعضای کتابخانه های عمومی با 57 هزار و 137 نفر، رشد 13.80 درصدی داشته است.
وی خاطرنشان کرد: 18 باب کتابخانه جدید در حال ساخت است که پیش بینی کرده ایم تا دو سال آینده، تمام پروژه ها به پایان برسد.
بیشتر
 [PageVisit]