دوشنبه 18 اسفند 1399  در هفته پایانی شهریور ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی در کتابخانه ها‌ی عمومی شهرستان بیرجند کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند در هفته پایانی شهریور ماه، برنامه های فرهنگی متنوعی اجرا کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی شهدای باقریه و پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد شهرستان بیرجند، برنامه هایی از قبیل نشست ادبی، معرفی و بلندخوانی کتاب، نمایشگاه مهارت و اشتغال، کارگاه کاردستی و نقاشی را برگزار کردند.
جلسه بلندخوانی کتاب «کشتی سرگردان در مه دریا» در کتابخانه عمومی شهدای باقریه
جمعی از اعضای کودک کتابخانه عمومی شهدای باقریه بیرجند در جلسۀ بلندخوانی کتاب «کشتی سرگردان در مه دریا» نوشته احمدرضا احمدی، شرکت کردند.
این برنامه با هدف ترغیب به کتابخوانی و تقویت مهارت خواندن در بخش کودک این کتابخانه برگزار شد و کودکان شرکت کننده به بلندخوانی کتاب پرداخته و جلسه با پرسش و پاسخ درباره توالی داستان با هدف تقویت قدرت تمرکز کودکان ادامه یافت.
نشست ادبی در کتابخانه شهدای باقریه
نشست شعرخوانی به مناسبت گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد محمدحسین شهریار برای علاقه مندان به شعر و ادب پارسی در کتابخانه شهدای باقریه بیرجند، برگزار شد.
شرکت کنندگان در این نشست ادبی به شعرخوانی پرداختند و «گلزار ادب»، «شعر پارسی»، «دیوان بابا طاهر»، «دیوان ابن حسام خوسفی»، «شهریار»، «حکیم نزاری قهستانی» و «دیوان حافظ» از جمله عناوین معرفی شده در این نشست ادبی بود که با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تشویق نوجوانان به شعرخوانی و توجه به شعر و ادبیات فارسی برگزار شد.
نشست قصه خوانی و تصویرگری کتاب «راهی به سوی نور، راهی به سوی آتش» در کتابخانه شهدای باقریه
همزمان با ایام محرم، بخش کودک کتابخانه شهدای باقریه بیرجند در نشست قصه خوانی و تصویرگری «راهی به سوی نور، راهی به سوی آتش» میزبان جمعی از کودکان بود.
در این جلسه، داستان اخلاقی «راهی به سوی نور، راهی به سوی آتش» نوشتۀ حسن جلایر، توسط جمعی از اعضای فعال کتابخانه، جمع خوانی شد.
این جلسه با پرسش و پاسخ درباره محتوای داستان ادامه یافت؛ سپس از کودکان خواسته شد تا درک خود را از داستان با استفاده از نقاشی به تصویر بکشند. این کتاب، با زبان کودکانه، واقعۀ غدیر خم و حادثه عاشورا را به هم ربط می دهد؛ به این نحو که بیان می دارد حادثه عاشورا نتیجه نافرمانی از بیعت غدیر است که این نافرمانی افراد را از راه نور به سوی آتش دوزخ، کشانده است.
نمایشگاه «مهارت و اشتغال بانوان» در کتابخانه شهدای باقریه
از آنجا که کتابخانه های عمومی به عنوان پایگاه اجتماعی فعال منطقه می باشند، کتابخانه شهدای باقریه بیرجند، در راستای ایجاد فرهنگ مهارت آموزی و تشویق افراد به تولید و کسب درآمد، برای چندین سال متوالی، با همکاری مربی مجرّب اقدام به برگزاری دوره های مهارتی نموده است.
در سال جاری، کتابخانه شهدای باقریه بیرجند ضمن برگزاری دوره های آموزش مهارتی از جمله بازاریابی در صنایع دستی، بسته بندی، فروش آنلاین، برندینگ، قیمت گذاری در صنایع دستی و... به برپایی نمایشگاه صنایع دستی، جهت ورود مهارت آموزان به بازار کار نیز اقدام نمود. لازم به ذکر است؛ این نمایشگاه جهت انعکاس توانمندی بانوان، در راستای سیاست های حمایتی از کسب و کار خانگی و توانمندسازی های اقتصادی بانوان، با عنوان «مهارت و اشتغال بانوان»، به مدت یک روز برگزار شد.
کلاس آموزش کاردستی با وسایل بازیافت در کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد روستای دستگِرد
کارگاه کاردستی با وسایل بازیافت ویژه اعضا در کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد شهرستان بیرجند، برگزار شد.
در این کارگاه، کودکان با ذوق و شوق و با کمک مربی خود، کاردستی های زیبایی با وسایل بازیافتی ساختند. هدف از برگزاری این برنامه، پرورش خلاقیت در کودکان بود.
همچنین جلسه چهارم کلاس نقاشی ویژه تابستان با حضور تعدادی از اعضای فعال کتابخانه پروفسور معتمدنژاد، برگزار شد و شرکت کنندگان با استفاده از اشکال هندسی به طراحی حیوانات پرداختند.
نشست جمع خوانی اشعار شهریار در کتابخانه پروفسور معتمدنژاد
تعدادی از اعضای فعال کتابخانه پروفسور معتمد نژاد به مناسبت روز بزرگداشت استاد محمدحسین بهجت، متخلص به شهریار، به جمع خوانی کتاب «سرود آبشار» وی پرداختند.
در این جلسه، اشعار «همای رحمت»، «بهشت گمشده» و «صدای خدا» جمع خوانی شد.
گفتنی است، نشست بلندخوانی کتاب «گوریل و دوست کوچکش» نوشته آنتونی براون با حضور اعضای کودک کتابخانه پروفسور معتمدنژاد برگزار شد.

 
بیشتر
 [PageVisit]