دوشنبه 18 اسفند 1399  
همزمان با روز شعر و ادب فارسی برگزار شد: رونمایی از کتاب «دیوان موالی تونی» در کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه آئین رونمایی، معرفی و نقد کتاب «دیوان موالی تونی» همزمان با بزرگداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب فارسی با حضور محقق و مصحح کتاب، منتقدان و فعالان حوزه شعر و ادبیات در کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه شهرستان فردوس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، آئین رونمایی، معرفی و نقد کتاب «دیوان موالی تونی» شاعر شیعی قرن 9-10ق. چاپ انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی همزمان با روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد محمد حسین بهجت تبریزی، متخلص به شهریار با حضور حسین قوامی مصصح اثر، مهدی اخروی عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان و حمیدرضا سلیمانیان، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، به عنوان منتقد و جمعی از استادان دانشگاه ها، مسئولان، شاعران و فعالان شعر و ادبیات فارسی با هدف معرفی مشاهیر شعر و ادبیات شهرستان فردوس، در کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه برگزار شد.
در این جلسه، حسین قوامی، مصحح کتاب ضمن معرفی این اثر گفت: مولانا موالی تونی از شعرای نامدار سده نهم و دهم هجری است. اصلش از بلده طیبه (تون) یا فردوس فعلی بوده است. موالی، مسلمانی شیعه مذهب و مردی متدین و متشرع بوده است. او در ضمن دیوانش بارها به طرح مباحثی همچون نعت و توحید و منقبت پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) پرداخته است.
وی افزود: موالی، در شیوه شاعری به شاعران پیشتر خود مانند انوری و جامی نظر داشته و در مواردی از شعر آنها پیروی کرده است. دیوان موالی شامل 19 قصیده، یک مسمط، 426 غزل، 2 تخمیس، یک ساقی نامه، 11 قطعه، 34 رباعی و چند بیت مفردات و افزوده هاست. این اثر در راستای انتشار و احیای ادبیات شیعی توسط انتشارات مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در سال 1396 به چاپ رسیده است.
مهدی اخروی، استاد دانشگاه فرهنگیان نیز در ابتدای بحث خود، غزلی از دیوان موالی تونی که هم وزن با ترکیب بند معروف محشتم کاشانی بود را خواند و با بیان اینکه کار تصحیح در متون خطی، امری بنیادی است که دیگر کارهای تحقیقی بر اساس آن انجام می شود، ادامه داد: این کار برای دیوان موالی تونی انجام شده و بابی را برای نقد و پژوهش های دیگر برای این اثر بازکرده است.
وی تهیه فهرست های مختلف از جمله اشخاص و اصطلاحات، استفاده از نسخ های مرجع در تصحیح نسخ خطی و عدم دخل و تصرف در تصحیح را از نکات مثبت این کتاب برشمرد و همچنین الفبایی کردن ترتیب اشعار را به دلیل اینکه ممکن است سیر تحول فکری شاعر را به هم بریزد، از نقاط ضعف این کتاب برشمرد.
حمیدرضا سلیمانیان، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نیز، ضمن تقدیر از مصححان کتاب و اهمیت کار تصحیح متون، گفت: تصحیح میراث مکتوب در ادبیات کهن ضرورتی است که باید بر اساس روش¬شناسی علمی، شناخت معیارهای تصحیح و نگاه انتقادی به متن صورت گیرد؛ تنها از این راه است که می¬توان به تصحیح متن پرداخت یا آسیب های موجود در تصحیح متنی را بازشناخت و به تصحیح مجدد آن اقدام کرد.
شایان ذکر است، در ادامه این مراسم و به مناسبت روز شعر و ادب فارسی و همزمانی آن با ایام ماه محرم، شاعران نوجوان، جوان و پیشکوست به خوانش اشعار خود با موضوع امام حسین(ع) و واقعه عاشورا پرداختند.
گفتنی است، تجلیل از مصحح، منتقدان «دیوان موالی تونی» و علیرضا عزیزی شاعر، نویسنده و پژوهشگر برجسته شهرستان فردوس از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 
بیشتر
 [PageVisit]