پنجشنبه 14 اسفند 1399  
در هفته پایانی آبان ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی درکتابخانه شهدای باقریه بیرجند کتابخانه عمومی شهدای باقریه بیرجند در هفته پایانی آبان ماه، برنامه های فرهنگی متنوعی اجرا کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه عمومی شهدای باقریه بیرجند برنامه هایی از قبیل نشست کتاب خوان مدرسه ای، کارگاه نویسندگی، بلندخوانی کتاب، نقاشی، نمایشگاه کتاب و کارگاه خلاقیت و کاردستی برگزار کرد.
نشست کتاب خوان مدرسه ای در کتابخانه شهدای باقریه بیرجند
همزمان با هفته کتاب امسال، دانش آموزان پایه چهارم دبستان آیت الله طالقانی، به منظور آشنایی با کتابخانه شهدای باقریه و خدمات آن از این کتابخانه بازدید کردند. در این بازدید، مسئول کتابخانه برای دانش آموزان در خصوص نحوه جستجوی کتاب، نحوه عضویت، انواع خدمات و انواع منابع کتابخانه، توضیحاتی ارائه کرد و سپس نشست کتاب خوان برگزار شد.
در این نشست، هفت نفر از دانش آموزان به معرفی کتاب پرداختند.
«چه کسی قوی تر است؟» نوشته داوود غفارزادگان/ ارائه توسط: محمد سالاری، «من به مسافرت می روم» نوشته ناصر نادری/ ارائه توسط: محمد امین حقانی مقدم، «سار کوچولو نمی تواند پرواز کند» نوشته جنیفر برن/ ارائه توسط: مرتضی حیدری، «قوچ  سفید شاخدار» نوشته سیدعلی پورحسینی/ ارائه توسط: علی نگاری، «گاو طلایی» نوشته علی باباجانی/ ارائه توسط: امیرعلی نخعی پور و «غریبه آشنا: قصه هایی از امام رضا(ع)» نوشته مژگان شیخی معرفی و خلاصه گویی شد.
نشست «دورهمی با کتاب»
همزمان با هفته کتاب و هفته بسیج، کتابخانه شهدای باقریه میزبان حلقه صالحین حوزه بسیج خواهران امامزادگان باقریه(ع) بود.
در این بازدید، حلقه صالحین کودکان در قالب برنامه «دورهمی با کتاب» برگزار شد. بعد از برگزاری برنامه های ویژه حلقه صالحین، به منظور انس بیشتر کودکان به کتاب و آشنایی بیشتر با محیط کتابخانه، به خصوص بخش کودک، از کودکان حاضر در حلقه صالحین خواسته شد هر یک، کتاب مورد علاقه خود را از قفسه های کتاب کودک انتخاب کنند و با صدای بلند در حضور دیگران بخوانند؛ کتاب هایی چون «خیاط آسمانی: قصه هایی از بانو فاطمه(س)»، «داینای عصبانی»، «پیرمرد و گردن بند: قصه هایی از بانو فاطمه(س)» در این نشست، بلندخوانی شد.
در پایان مقرّر شد، جلسات حلقه صالحین کودکان، پنج شنیه هر هفته در کتابخانه شهدای باقریه و با محوریت معرفی کتابهای مختلف متناسب با رده سنی کودکان توسط مربی، کتابدار و اعضا برگزار شود.

کارگاه «لذت نویسندگی» در کتابخانه
کتابخانه شهدای باقریه در هفته کتاب، اقدام به برگزاری کارگاه های نویسندگی تحت عنوان «لذت نویسندگی» نمود. کارگاه نویسندگی از جمله برنامه هایی است که به طور مستمر با هدف بهبود مهارت نگارش کودکان و نوجوانان و افزایش اعتماد به نفس و نداشتن ترس از نوشتن، در کتابخانه برگزار می شود. در این کارگاه از اعضای شرکت کننده خواسته می شود که گاهی از نقش خواننده بیرون آمده و در نقش نویسنده به مطالعه کتاب بپردازند و به این ترتیب به مطالعه بیشتر با هدف افزایش گنجینه لغات و داشتن ذهن خلاق تشویق می شوند.
لازم به ذکر است در پایان هر کارگاه و بعد از داوری متن های نوشته شده، به دو نفر از شرکت کنندگان که بهترین و خلاقانه ترین نوشته را به قلم آورده اند، جوایزی اهدا می شود.
نشست بلندخوانی و نقاشی از کتاب «محمد مثل گل بود»
به مناسبت هفته وحدت و میلاد باسعادت نبی اکرم(ص)، در کتابخانه شهدای باقریه، نشستی به همین منظور با محوریت کتاب برگزار شد.
در این نشست، کتاب «محمد مثل گل بود» در حضور جمعی از کودکان مشتاق به کتاب و کتابخانه معرفی شد و هر یک از کودکان حاضر، بخش مورد علاقه خود را بلندخوانی کردند و ضمن آشنایی با سبک زندگی پیامبر(ص)، از خواندن کتاب و گوش دادن به آن لذت بردند. در پایان، با توجه به مباحث خوانده شده رنگ آمیزی هایی مرتبط با آن بین کودکان توزیع شد و از آن ها خواسته شد بعد از رنگ آمیزی، درباره پیام آن آموزه صحبت کنند و به بحث و گفت و گو بپردازند.
نمایشگاه کتاب «پیشنهاد کتابدار برای نوجوان» در کتابخانه
همزمان با هفته کتاب، نمایشگاه کتابی از منابع موجود در کتابخانه با محوریت مخاطب نوجوان، در معرض دید مراجعان برپا شد.
«پی پی جوراب بلند»، «نیروی برتر لاکی»، «ماهی بالای درخت»، «پیشگو»، «بچه های کارون»، «آواز مرغ باران»، «تن تن و سندباد» و ... از جمله 21 عنوان کتابی است که در این نمایشگاه بازنمایی شده است.
لازم به ذکر است که هدف از پرپایی این نمایشگاه، ترویج مطالعه و ترغیب نوجوانان به کتابخوانی بود.
برپایی کارگاه خلاقیت و کاردستی
از آنجایی که توجه به مخاطب می تواند در پیشرفت کتابخانه و جلب اعتماد اعضا مؤثر باشد، کتابخانه شهدای باقریه در یک فراخوان از اعضای خود خواست در هر زمینه فنی، علمی، هنری و ... که مهارت دارند، روزهای پنج شنبه در کارگاه خلاقیت به معرفی مهارت خویش پرداخته تا دیگران با آن مهارت آشنا شوند.
از اهداف برگزاری این کارگاه ها می توان به افزایش اعتماد به نفس، تشویق به کسب مهارت و یا مهارت های بیشتر، افزایش انگیزه و پشتکار اشاره کرد.
از جمله کارگاه های برگزار شده در هفته کتاب «کارگاه آشنایی و آموزش مونتاژ کیت موزیکال» و «کارگاه آشنایی با روباتیک» بود.

 
بیشتر
 [PageVisit]