پنجشنبه 14 اسفند 1399  
همزمان با ایام ماه محرم؛ برنامه های فرهنگی ویژه در کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس برگزار شد کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس در نیمه دوم شهریور ماه، برنامه های فرهنگی ویژه ای برگزار کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی قائم(عج) و علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه در نیمه دوم شهریور ماه، برنامه هایی از جمله نشست های کتاب خوان، معرفی و جمع خوانی کتاب  برگزار کردند.
نشست کتاب خوان با محوریت «جوان و عاشورا » ویژه نوجوانان و جوانان عضو کتابخانه قائم(عج) فردوس
در این نشست پنج کتاب معرفی شد.
«حروف مقطعه» نوشته علی اکبر لطیفیان، انتشارات ناظرین/ ارائه توسط: زینب کدخدایی (مسئول کتابخانه)،«داستان عاشورا» نوشته محمدسعید بهمن پور، انتشارات دانش آموز/ ارائه توسط: مائده شاعری (عضو کتابخانه)، «دو رکعت عاشقانه» نوشته علیرضا رجالی تهرانی، انتشارات دارالصادقین/ ارائه توسط: زهره جهانی (عضو کتابخانه)، «عشق به روایت آب» نوشته محمدجواد هاشمی، انتشارات گفتمان اندیشه معاصر/ ارائه توسط: مهدیه تجلی (عضو کتابخانه) و «عاشورا عزاداری تحریفات» نوشته مجمع مدرسین حوزه علمیه، انتشارات صحیفه خرد/ ارائه توسط: زهرا مؤید (عضو کتابخانه).
بزرگداشت و معرفی آثار استاد شهریار در کانون بانوان خاتون مهر تون فردوس
دراین نشست که همزمان با روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد محمدحسین شهریار و با همکاری کانون خاتون مهر تون برگزار شد، ملیحه اسدی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس به معرفی شخصیت و آثار استاد شهریار پرداخت و در ادامه، افراد حاضر در جلسه به ارائه نظرات در خصوص اشعار این شاعر بزرگ پرداختند.
شهریار، شاعر ایرانی اهل آذربایجان بود که به زبان‌های فارسی و ترکی آذربایجانی شعر سروده است. وی در تبریز در خانواده ای بستان آبادی (روستای خُشگِناب بستان‌آباد) به دنیا آمد و بنا به وصیتش در مقبره الشعرای تبریز به خاک سپرده شد. ۲۷ شهریور را به واسطه روز درگذشت او «روز شعر و ادب فارسی» نامیده‌اند. مهم ترین اثر شهریار منظومه «حیدربابایه سلام» است که از معروف ترین آثار ادبیات ترکی آذربایجانی به شمار می‌رود و شاعر در آن از اصالت و زیبایی های روستا یاد کرده است. این مجموعه در میان اشعار مدرن قرار گرفته و به بیش از ۸۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است.
معرفی و جمع خوانی کتاب «پرسش و پاسخ عاشورایی در کلام رهبری و شهید مطهری» در کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه
به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(علیه السلام) و در راستای احیای امر به معروف و نهی از منکر، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «پرسش و پاسخ عاشورایی در کلام رهبری و شهید مطهری» در کتابخانه عمومی علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه برگزار شد.
در این نشست که با حضور 45 نفر از بانوان فعال در معاونت خواهران ستاد نماز جمعه و سرگروه های صالحین بسیج فدک و با هدف گسترش فرهنگ حسینی، احیای امر به معروف و نهی از منکر و آشنایی با مفاهیم عاشورایی برگزار شد، فاطمه صالح نیا، کتابدار کتابخانه به معرفی کتاب «پرسش و پاسخ عاشورایی در کلام رهبری و شهید مطهری» پرداخت و در ادامه این کتاب توسط بانوان جمع خوانی شد.
اين اثر ارزشمند، مجموعه ای از نظرات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) و شهيد مطهری به پرسش هايی درباره عاشورا است كه نويسنده در اين بررسی ريشه ای، به مسائل فرهنگی و اعتقادی قيام از زمان واقعه تا امروز پرداخته است. همچنین در اين نوشتار درباره موضوعاتی همچون شخصيت و مظلوميت حضرت، الگوپذيری، مقام شهدای كربلا، عناصر مهم حركت حسينی، اهداف و نگرش امام و در ادامه به چالش ها و راه حل های پيش رو در امروز می‌پردازد.

 
بیشتر
 [PageVisit]