پنجشنبه 14 اسفند 1399  در هفته اول مهر ماه برگزار شد؛ برنامه‌های فرهنگی در کتابخانه‌ها‌ی عمومی شهرستان بیرجند کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیرجند، در هفته اول مهر ماه برنامه‌های فرهنگی متنوعی اجرا کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی شهدای باقریه و محمدتقی کریم پور برنامه هایی از قبیل اجرای نمایش عروسکی، نشست قصه خوانی، نمایشگاه عکس و کتاب و نشست کتاب خوان مدرسه‌ای را برگزار کردند.
اجرای نمایش عروسکی در کتابخانه شهدای باقریه
نمایش عروسکی ویژه خردسالان در کتابخانه عمومی شهدای باقریه بیرجند برگزار شد.
در این جلسه که با هدف تشویق نوجوانان به انجام فعالیت های مشارکتی برگزار شد، از پیشنهاد دو تن از نوجوانان برای نوشتن متن نمایش و اجرای آن برای کودکان و خردسالان استقبال شد. لازم به ذکر است که مضمون این نمایش «نکوهش دروغگویی» بود. هدف از برگزاری این برنامه ها، ایجاد فضای شاد و مفرح برای کودکان و ترغیب به حضور بیشتر در کتابخانه و جذب مشارکت کودکان و نوجوانان در اجرای فعالیت های کتابخانه است.
نشست «دورهمی کتاب» در کتابخانه شهدای باقریه
نشست «دورهمی کتاب» با حضور جمعی از اعضای کودک در کتابخانه شهدای باقریه بیرجند برگزار شد.
کودکان در این نشست، در محیط صمیمی کتابخانه، به قصه خوانی کتاب های مختلف با عناوین: «مسواک میثم»، «خانه ای برای بچه خرس»، «کلاغ و قابیل»، «مملی و آدم برفی»، «اردک و غاز به سفر می روند» و «روزی که مدادشمعی ها به خانه برگشتند» و غیره پرداختند.
این برنامه به منظور ایجاد عادت کتابخوانی و علاقه مند کردن کودکان به مطالعه و پیوند عمیق با کتاب برگزار شد و کودکان حاضر در برنامه دورهمی، لذت کتابخوانی گروهی را تجربه کردند.
نشست قصه خوانی از کتاب «چه کسی مرا برد به هوا؟» در کتابخانه شهدای باقریه
نشست قصه خوانی از کتاب «چه کسی مرا برد به هوا؟» نوشته منصوره صابری با حضور جمعی از کودکان در کتابخانه عمومی شهدای باقریه بیرجند برگزار شد.
در این نشست که با هدف تشویق کودکان به کتابخوانی برگزار شد، کتاب مصور «چه کسی مرا برد به هوا؟» که داستانی از زبان حیوانات را روایت می کند، توسط کودکان بزرگتر برای سایر کودکان قصه خوانی شد.
در این داستان می‌خوانیم: اسمش «کرمی» بود. «کرمی» از صبح، هفت تا برگ خوشمزه را خورده بود و داشت خوابش می‌برد. کجا؟ روی هشتمی؛ ولی اتفاقی افتاد که خواب خوش از سرش پرید. زیر پاهایش برگ شروع به لرزیدن کرد. «کرمی» ترسید و خودش را جمع کرد، صدا زد: آهای چه کسی دارد برگ مرا می‌لرزاند؟...
اجرای نمایش عروسکی در کتابخانه شهدای باقریه
نمایش عروسکی با استفاده از عروسک های نمایشی ارسالی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با حضور جمعی از کودکان علاقمند در کتابخانه عمومی شهدای باقریه برگزار شد.
این نمایش عروسکی، حاصل خلاقیت جمعی از نوجوانان بود که با بازآفرینی دو داستان از کتاب «شب بخیر کوچولو» نوشته مهشید تهرانی و مرجان کشاورزی آزاد به اجرای زیبای این نمایش عروسکی پرداختند و ضمن معرفی کتاب و ترغیب کودکان به کتابخوانی، لحظات شادی برای کودکان رقم خورد.
برگزاری ایستگاه نقاشی ویژه کودکان با موضوع «ایران و دفاع مقدس» در کتابخانه شهدای باقریه
همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، ایستگاه نقاشی با موضوع «ایران و دفاع مقدس» با حضور جمعی از کودکان در کتابخانه عمومی شهدای باقریه بیرجند برگزار شد.
لازم به ذکر است که این ویژه برنامه، به منظور انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل کودک و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان هشت سال دفاع مقدس برگزار شد.
نمایشگاه عکس و کتاب «دفاع مقدس» در کتابخانه محمدتقی کریم پور
در طول تاريخ، تعداد زنان مبارز، بسيار كم تر از مردان مبارز بوده؛ ولي نكته مهم اين است كه هنگام بروز جنگ و دفاع يك ملت در برابر حمله دشمن ، تنها اعزام مردان به صحنه نبرد ضامن پيروزي نخواهد بود؛ بلكه حمايت و پشتيباني از نيروها، تحريض و تشويق مردان به حضور مداوم در جبهه، مراقبت از كودكان، پرستاري از مجروحان و مداواي زخمي ها، قبول مسئوليت زندگي در نبود مردان، حفظ سنگرهاي پشت جبهه و توسعه هسته هاي مقاومت محلي در موارد اضطراري، تأثيري مستقيم بر روحيه رزمندگان و حتي سرنوشت جنگ خواهد داشت. یادآوری رشادت های بانوان در هشت سال دفاع مقدس دلیلی شد تا نمایشگاه عکسی از حضور ایشان در صحنه های جنگ تحمیلی در کتابخانه «محمدتقی کریم پور» برپا شود.
نشست کتاب خوان مدرسه ای به همت کتابخانه محمدتقی کریم پوردر دبستان پسرانه آرمین افشارنژاد بیرجند
در این نشست، شش نفر به معرفی کتاب پرداختند.
«فرانکشتاین مهربان» نوشته تونی بردمن/ ارائه توسط: سیدمرتضی حسینی (عضو کتابخانه)، « قورباغه نگهبان» نوشته پل استوارت/ ارائه توسط: عباس کشتگر (عضو کتابخانه)، « شردر موش صحرایی در کلاس» نوشته جاناتان کب/ ارائه توسط: جواد حسینی زاده (عضو کتابخانه)، «زنگ هنر» نوشته دن گاتمن/ ارائه توسط: امیرعلی معافی (عضو کتابخانه)، «روزی که مادر برمی گردد» نوشته ژاکلین ووئنسون/ ارائه توسط: امیرمهدی اکبری (عضو کتابخانه) و «زنگ شیرین کاری» نوشته دن گاتمن/ ارائه توسط: رضا عبدالهی (عضو کتابخانه).
جمع خوانی کتاب «نخودی» در کتابخانه محمدتقی کریم پور
مجموعه «قصه ای نو از افسانه...» نگاهی تازه و دوباره به قصه هایی است که آنها را بسیار شنیده اید؛ اما این بار نویسنده کهنه کار و شناخته شده ادبیات کودک و نوجوان این قصه ها را با ماجراهایی تازه و شگفت انگیز برای مخاطب بازآفرینی کرده است.
در این کتاب با قصه «نخودی» آشنا می شوید. یک روز، همه نخودی ها دور هم جمع شدند تا ببینند کی و چطوری و چرا به دنیا آمده اند؟ این نخودی چیزی گفت، آن نخودی چیزی گفت، هر یک حرفی زد و آخرش هیچ نخودی ندانست و نفهمید کی به دنیا آمده اند و چرا به دنیا آمده اند و چطور خودشان را که یک نخود بوده اند به دنیا معرفی کرده اند. شاید هم هیچ وقت نخودی ها این را نفهمند، چون آنها از پدران و نیاکان و آبا و اجدادشان اصلاً خبر ندارند. نمی دانند در آن گذشته های دورِ دور، هیچ نخودی، حتی یکی هم وجود نداشت. می دانید، اول جهان بود، بعد علف و کوه و آب و خاک آمدند، بعد آدم ها و غول ها پیدا شدند؛ اما هنوز نخودی ها نبودند. روزگارِ عجیب و غریبی بود. حقیقت را بخواهید غول ها، نخودی ها را آدم حساب نمی کردند و به آنها یک ذره هم احترام نمی گذاشتند؛ تا اینکه نخودی اول به دنیا آمد، چطور؟ این جوری که پیرمرد و پیرزن مهربانی با هم زندگی می کردند. آنها از اولِ جوانی تا روزگارِ پیری با هم بودند؛ اما حتی یک بچه هم نداشتند. نمی دانستند چه کار کنند. به خدا گفتند: «ای پروردگار عالم، وقتی که جوان و شاداب بودیم به ما بچه ای ندادی، حالا که پیر شده ایم بچه ای به ما بده تا عصای دست ما باشد و حق و حقوق ما را از این حاکم ستمکار بگیرد!»... و داستان ادامه پیدا می کند.

 
بیشتر
 [PageVisit]