دوشنبه 18 اسفند 1399  
رؤسای کتابخانه های عمومی شهرستان های خراسان جنوبی تشریح کردند: وضعیت کتابخانه های عمومی؛ پروژه ها، اعتبارات رؤسای کتابخانه های عمومی شهرستان های خراسان جنوبی به تشریح وضعیت اعتبارات و پروژه های کتابخانه های عمومی شهرستان های استان پرداختند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، رؤسای شهرستان های بیرجند، درمیان، سرایان، طبس و قاینات، وضعیت کتابخانه های عمومی را به لحاظ پروژه ها، اعتبارات، نیم درصد شهرداری ها و اعضا، تشریح کردند.
بهمن، بهره برداری از کتابخانه عمومی استاد سعیدی
کتابخانه عمومی استاد سعیدی بیرجند، بهمن امسال به بهره برداری می رسد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی بیرجند از اتمام عملیات بهسازی و شاداب سازی کتابخانه استاد سعیدی و بهره برداری از آن تا بهمن امسال خبر داد و گفت: عملیات بهسازی و نوسازی این کتابخانه اردیبهشت امسال شروع شده و دهه فجر قابل بهره برداری است. در این عملیات روشنایی، سیستم گرمایشی و سرمایشی، الکتریکی و الکترونیکی و همچنین سالن های مطالعه نوسازی، به روز و استاندارد می شود.
مهدی نیازی، اعتبار هزینه شده برای این عملیات را یک میلیارد و 800 میلیون ریال بیان و اضافه کرد: این رقم از منابع مختلف تأمین شده است؛ به گونه ای که حدود 770 میلیون ریال از اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای شهرستان و بیش از یک میلیارد و 20 میلیون ریال از کمک های انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فراهم شد.
وی تأکید کرد: برای توسعه این کتابخانه، فرمانداری شهرستان بیرجند نیز 5 میلیارد ریال اختصاص داده است که با این مبلغ کار توسعه، تجهیز و نوسازی آن به پایان می رسد. البته طرح توسعه برای بهمن ماه به پایان نمی رسد؛ اما اعتبار آن تأمین می شود.
بیرجند، زمینی برای ساخت کتابخانه عمومی ندارد
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند یکی از مهم ترین مشکلات کتابخانه ها در مرکز استان را نبود زمین برای ساخت کتابخانه عمومی بیان و اضافه کرد: به ویژه در جنوب شهر بیرجند، زمین برای کاربری فرهنگی و احداث کتابخانه وجود ندارد؛ در حالی که حدود 40 درصد مسکن شهری در این قسمت واقع شده است.
مهدی نیازی، با اشاره به اعلام آمادگی خیّران برای ساخت کتابخانه عمومی، تصریح کرد: زمین با کاربری فرهنگی و برای احداث کتابخانه نیست و جا دارد دستگاه های دولتی برای حل این مشکل و تأمین زمین همکاری کنند.
وی تأکید کرد: در بافت های جدید و تازه ساز  شهر نیز کاربری فرهنگی برای ساخت کتابخانه پیش بینی نشده است.
بیش از 3 میلیارد ریال بدهی شهرداری بیرجند به کتابخانه های عمومی
شهرداری بیرجند بیش از 3 میلیارد و 70 میلیون ریال به کتابخانه های عمومی این شهر بدهکار است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند گفت: شهرداری مرکز استان از محل نیم درصد سهم کتابخانه های عمومی از درآمد شهرداری ها س میلیارد و 70 میلیون ریال به کتابخانه های عمومی بدهکار است که این مطالبه مربوط به سال های 93، 94 و 96 است.
«مهدی نیازی» افزود: قرار بود امسال هم شهرداری بیرجند، ماهیانه 250 میلیون ریال به حساب کتابخانه های عمومی واریز کند؛ اما متأسفانه فقط تا اول مرداد پرداخت انجام شده و مابقی مبالغ واریز نشده است.
به گفته وی این قانون از سال 1383 تصویب شده؛ اما هیچ سالی به طور کامل پرداخت نشده و امسال هم سازمان بازرسی ورود کرده است.
27 میلیون ریال کمک خیّران به کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان
خیّران از ابتدای امسال 27 میلیون ریال به کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان کمک کردند.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان با بیان اینکه از ابتدای امسال، خیّران 27 میلیون ریال به کتابخانه های شهرستان کمک کردند، گفت: پنج میلیون ریال از این مبلغ، توسط یک خیّر اهدا و برای خرید کتاب های کودکان و نوجوانان هزینه شد.
طاهره رمضانی، افزود: همچنین 12 جلد از کتاب های یکی از نویسندگان بومی شهرستان به نام دکتر محمود رفیعی، به ارزش پنج میلیون ریال و چهار میلیون ریال توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی در قالب خرید 18 نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی شهرستان اهدا شد.
وی ادامه داد: علاوه بر این، اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان از ابتدای امسال، تعدادی کتاب به ارزش حدود هفت میلیون ریال و فرماندار شهرستان هم شش میلیون ریال به کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان کمک کردند.
کمبود منابع مورد نیاز کتابخانه های عمومی درمیان
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان ادامه داد: کتابخانه های عمومی شهرستان در زمینه های کامپیوتر، فناوری و کودک کمبود دارد.
وی با بیان این مطلب گفت: شهرستان درمیان، شش کتابخانه عمومی با حدود 100 هزار جلد کتاب دارد؛ اما در زمینه های کودک، کامپیوتر و فناوری با مشکل و کمبود مواجه است.
طاهره رمضانی، افزود: تعداد کتاب های حوزه کودک و نوجوان کافی نیست. کتاب های کامپیوتر و فناوری اطلاعات هم به روز نبوده و بسیاری از مراجعان درخواست کتاب های کمک درسی از پایه ششم تا داوزدهم را مطرح می کنند.
به گفته وی، تأمین منابع مورد نیاز کتابخانه ها مشارکت خیّران را می طلبد.
بیشتر کتابخانه های عمومی در فضای استیجاری مستقر هستند
 رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان، مهم ترین مشکل این مجموعه را نداشتن فضای ملکی و مستأجر بودن بیشتر کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان، بیان کرد و توضیح داد: از شش باب کتابخانه عمومی فعال در منطقه، فقط دو کتابخانه، ملکی و چهار باب استیجاری است؛ اما اگر فضای ملکی داشته باشیم، امکان بهسازی و شاداب سازی کتابخانه وجود دارد.
وی گفت: کتابخانه های شهرهای طبس مَسینا و گَزیک، با مشکل زمین مواجه هستند؛ به گونه ای که در طبس مسینا زمین در مرحله واگذاری به اداره راه و شهرسازی است؛ اما از طرف دیگر اعتباری هم برای ساخت کتابخانه و به ویژه آغاز پروژه جدید نیست؛ زیرا ساخت کتابخانه ای که سال گذشته 2 میلیارد ریال هزینه ساخت داشت، حالا اعتبار مورد نیاز آن دو برابر شده و در حال حاضر احداث یک کتابخانه 420 متری شهری، حدود 10 میلیارد ریال اعتبار می خواهد.
کتابخانه عمومی قُهستان؛ 35 درصد پیشرفت پس از سه سال از شروع عملیات
طاهره رمضانی، با بیان این مطلب توضیح داد: عملیات ساخت کتابخانه مرکزی قُهستان، سال 95 شروع شده و هرچند قرارداد ساخت آن پنج سال بود؛ اما هنوز 35 درصد پیشرفت دارد و به دلیل کمبود اعتبار براساس برنامه پیش نمی رود و پیشرفت فیزیکی و اعتباری آن تاکنون خوب نبوده است.
وی گفت: این کتابخانه 200 مترمربع زیربنا دارد و امسال 170 میلیون ریال اعتبار سهم آن است و برای اتمام آن 2 الی 3 میلیارد ریال دیگر بر اساس نرخ روز، بودجه نیاز است و اگر بازهم در اجرا تأخیر ایجاد شود، هزینه اتمام این پروژه افزایش می یابد.
وی افزود: مشکل پروژه فوق، بروکراسی اداری و صدور سند مالکیت است که با این روال، پیش بینی می شود ساخت آن سه سال دیگر زمان ببرد.
800 عضو جدید به کتابخانه های عمومی سرایان اضافه شده است
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرایان با بیان اینکه 800 نفر در شش ماهه اول امسال به اعضای کتابخانه های عومی شهرستان سرایان، اضافه شده است.، گفت: تعداد اعضا در شش ماه اول امسال رشد داشت؛ به گونه ای که از ابتدای امسال 800 عضو جدید به کتابخانه های عمومی شهرستان اضافه شدند. پارسال 3 هزار و 200 نفر در کتابخانه های عمومی عضو بودند که امسال این تعداد به چهار هزار نفر افزایش یافت.
محمد فولادی، افزود: البته در افق 1404 باید 5 هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی باشند که امید است تا آن زمان با ساخت کتابخانه روستایی در روستای بغداده، شاخص اعضا به چشم انداز مورد نظر برسد.
به گفته وی، سرایان در شاخص های اعضا و زیربنا برخوردار و با توجه به جمعیت جلوتر از سرانه است. این شهرستان، چهار باب کتابخانه عمومی با 16 هزار مترمربع فضا و 55 هزار جلد کتاب دارد.
وی با بیان اینکه اعتبار سال گذشته از محل دو درصد نفت بود و برای پروژه های ناتمام، تجهیز کتابخانه ها و تأمین سیستم گرمایشی هزینه شد، ادامه داد: برای امسال نیز ادامه عملیات عمرانی کتابخانه شهید علی انصاری آیسک، تجهیز و... در دستور کار است.
مردم روستای بغداده کتابخانه می خواهند
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرایان گفت: مردم روستای بغداده، درخواست احداث کتابخانه عمومی دارند و به این منظور، زمین مورد نیاز و مبلغ 30 میلیون ریال را اهدا کرده اند؛ اما ساخت کتابخانه ای با زیربنای 100 مترمربع در روستا یک میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
محمد فولادی با اشاره به این که اداره کل کتابخانه های عمومی شهرستان نیز با درخواست موضوع موافقت کرده است، افزود: شهرستان سرایان، چهار باب کتابخانه با 1600 مترمربع فضا و 55 هزار جلد کتاب دارد.
200 میلیون ریال کمک خیّران به کتابخانه های عمومی طبس
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس، گفت: از ابتدای امسال، خیّران 200 میلیون ریال به کتابخانه های عمومی شهرستان طبس کمک کرده اند که از این مبلغ 100 میلیون ریال توسط ذوب آهن و 100 میلیون ریال را خیّر دیگری کمک کرده و این مبلغ برای خرید چهار هزار جلد کتاب، هزینه شده است.
حسن قلی پور، افزود: علاوه بر این حدود هزار و  300 نسخه کتاب توسط اعضا به کتابخانه های عمومی شهرستان اهدا شد و حدود 800 جلد کتاب نیز از طرف نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سال جاری، تأمین شده است.
وی تعداد کتابخانه های عمومی در این شهرستان را نه باب شامل پنج کتابخانه شهری و چهار کتابخانه روستایی عنوان کرد و ادامه داد: کتابخانه های عمومی شهرستن طبس، 5 هزار و 500 نفر عضو و 115 هزار جلد کتاب دارد و وضعیت کتابخانه های شهرستان مطلوب است؛ تنها مشکل نبود کتابخانه سیّار برای پوشش دهی مناطق روستایی است.
اتمام عملیات سه کتابخانه نیازمند 7 میلیارد و 100 میلیون ریال اعتبار
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس، گفت: در شهرستان سه پروژه در حال ساخت است که اتمام آن ها 7 میلیارد و 100 میلیون ریال اعتبار می خواهد.
وی ادامه داد: کتابخانه تخصصی کودک با 85 درصد پیشرفت در حال کار است و تا پایان امسال به بهره برداری می رسد و اتمام آن 100 میلیون ریال دیگر لازم دارد که مشکلی برای تأمین ندارد و رقم مورد نیاز، پیش بینی شده است.
حسن قلی پور، دومین پروژه ناتمام را کتابخانه روستایی در هودر بخش دستگردان اعلام کرد که به تازگی به مناقصه گذاشته و پیمانکار آن مشخص شده و به زودی کلنگ زنی می شود. این پروژه، امسال یک میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار از محل تملک دارایی های سرمایه ای دارد.
وی با بیان اینکه تاکنون 500 میلیون ریال از این اعتبار تخصیص یافته است و بقیه تا پایان سال جاری محقق می شود، افزود: اتمام این پروژه، 3 میلیارد و 500 میلیون ریال رقم مصوب دارد. البته این روستا کتابخانه دارد؛ اما در فضای استیجاری واقع شده و باید یک فضای ملکی برای آن ساخته شود.
وی ادامه داد: در روستای اسفندیار بخش دیهوک هم ساخت کتابخانه از سال 95 شروع شده، شناژ ریخته و آهن آلات خریداری شده است و پروژه در حد 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی اعتبار امسال این پروژه را 900 میلیون ریال عنوان و اضافه کرد: از 500 میلیون ریال مبلغ مصوب سال گذشته، 200 میلیون ریال محقق شد. در سال 95 هم 500 میلیون ریال اعتبار داشت که همه آن مبلغ تخصیص یافت.
حسن قلی پور، اعتبار مصوب اولیه پروژه را 2 میلیارد و 500 میلیون ریال اعلام و تصریح کرد: با توجه به تورّم موجود، به یقین بودجه مورد نیاز افزایش یافته و به نظر می رسد چنین ساختمانی حدود 4 میلیاد ریال اعتبار برای اتمام نیاز داشته باشد. البته تجهیزات و منابع را نهاد کتابخانه های عمومی کشور تأمین می کند.

بیش از نیمی از کتابخانه های عمومی طبس نیازمند بهسازی و شاداب سازی
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس گفت: نه کتابخانه عمومی در این منطقه فعال است که از این تعداد تاکنون چهار باب بهسازی شده و پنج کتابخانه دیگر نیاز به شاداب سازی و نوسازی دارد.
وی با بیان اینکه بهسازی و شاداب سازی این کتابخانه ها حدود 500 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد؛ افزود: چهار باب از کتابخانه های روستایی شهزستان، در حال بهسازی است.
وی با اشاره به اینکه امسال بهسازی و شاداب سازی کتابخانه امیرکبیر عشق آباد در دستور کار است که 150 میلیون ریال اعتبار دارد، ادامه داد: سال گذشته کتابخانه ارشاد طبس با 530 میلیون ریال بهسازی، تعمیر و تجهیز شد.
به گفته وی، خروج کتابخانه ها از فضای استیجاری و ملکی کردن تدریجی ساختمان ها در دستور کار است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس اظهار داشت: میزان اعتبارات امسال اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس 2 میلیارد و 400 میلیون ریال است که تاکنون 900 میلیون ریال آن تخصیص یافته است.
31 درصد افزایش اعتبارات کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات
اعتبارات کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات امسال 31درصد افزایش دارد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات، گفت: سال گذشته، کتابخانه های عمومی شهرستان قاینات 22میلیارد ریال بودجه داشت که امسال به 32 میلیارد ریال افزایش یافته است.
محمدحسین مددی، با اشاره به میزان تخصیص هشت میلیارد ریال از اعتبارات سال گذشته، گفت: هرچند امسال اعتبارات کاهش دارد و قاین از  دو درصد نفت سهمی نداشت؛ اما با پیگیری مدیر کل کتابخانه های عمومی استان، سازمان برنامه و بودجه و فرماندار شهرستان، رقم خوبی برای کتابخانه های عمومی در نظر گرفته شد.
وی افزود: از اعتبارات امسال 14 میلیارد ریال برای احداث کتابخانه عمومی جواد الائمه(ع) و یک میلیارد ریال به منظور بهسازی و شاداب سازی کتابخانه شهید بهشتی قاین هزینه می شود. علاوه بر این 500 میلیون ریال به کتابخانه ناتمام اسفدن اختصاص می یابد.
به گفته وی، بیشترین اعتبار سال جاری به میزان 28 میلیارد ریال به پروژه ناتمام کتابخانه مرکزی قاین اختصاص دارد.

 
بیشتر
 [PageVisit]