پنجشنبه 14 اسفند 1399  


همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی ویژه در کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس-2 کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس در گرامیداشت هفته دفاع مقدس برنامه های فرهنگی ویژه ای برگزار کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی قائم(عج) و علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه شهرستان فردوس در گرامیداشت هفته دفاع مقدس، نشست های معرفی و جمع خوانی کتاب و نمایشگاه عکس زنان در دفاع مقدس را برگزار کردند.
نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «زن و سنگر» در پایگاه  بسیج جوادالائمه(ع) فردوس
نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «زن و سنگر» نوشته ناهید محمودزاده، نویسنده فردوسی به همت کتابخانه عمومی قائم(عج) شهرستان فردوس، در پایگاه بسیج جوادالائمه(ع) این شهر برگزار شد.
در این برنامه که با حضور هفت نوجوان برگزار شد، زینب کدخدائی، مسئول کتابخانه قائم(عج) فردوس به معرفی کتاب «زن و سنگر» پرداخت و در ادامه بخش هایی از کتاب توسط نوجوانان جمع خوانی شد.
نشست معرفی کتاب «دفاع مقدس ودستاوردهای فرهنگی و آفات تهدید کننده آن» به همت کتابخانه قائم(عج)
نشست معرفی و هم اندیشی کتاب «دفاع مقدس ودستاوردهای فرهنگی و آفات تهدید کننده آن» به همت کتابخانه عمومی قائم(عج) فردوس و با همکاری مرکز نشاط آوران تون، برگزار شد.
در این برنامه که  با حضور جمعی از بانوان مرکز نشاط یاوران تون برگزار شد، کتاب «دفاع مقدس و دستاوردهای فرهنگی و آفات تهدید کننده آن» اثر محمدمهدی بهداروند از انتشارات کتاب فردا، توسط زینب کدخدائی، مسئول کتابخانه عمومی قائم(عج) معرفی و توسط بانوان حاضر در جلسه، خوانش و بررسی شد.
نشست معرفی کتاب توسط دو جانباز عضو کتابخانه در همایش پیاده روی خانوادگی هفته دفاع مقدس باغشهر اسلامیه
همزمان با هفته دفاع مقدس و به همت کتابدار کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه، نشست معرفی کتاب های دفاع مقدس توسط دو رزمنده و جانباز عضو کتابخانه در همایش پیاده روی خانوادگی هفته دفاع مقدس این شهر برگزار شد.
در این نشست، محمدحسن غلامی، عضو فعال و بزرگسال و رزمنده 8 سال دفاع مقدس و هادی عزتی، رزمنده و جانباز دفاع مقدس به ترتیب کتابهای «خاکهای نرم کوشک» و «آن بیست و سه نفر» را معرفی و بخش هایی از آن را خوانش کردند. این همایش با همکاری اداره ورزش و جوانان، نهاد امامت جمعه، بسیج، بخشداری، شهرداری، شورای اسلامی و کتابخانه عمومی باغشهر اسلامیه برگزار شد و شرکت کنندگان پس از پیمودن مسیر راهپیمایی و تجمع در جوار شهدای گمنام جبل النور، از برنامه های سخنرانی امام جمعه، معرفی کتاب های دفاع مقدس، قرعه کشی کمک هزینه سفر کربلا و سایر جوایز و پذیرایی آش نذری استفاده کردند.

معرفی و جمع خوانی کتاب «سرباز کوچک امام» در کتابخانه علامه شیخ
کتاب «سرباز کوچک» امام نوشته فاطمه دوست کامی ها در جمع اعضای کانون ادبی کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه، توسط طیبه عابدینی، مسئول کتابخانه معرفی شد و بخش هایی از آن توسط اعضا خوانش شد.
کتاب «سرباز کوچک امام» روایتی است از خاطرات آزاده، مهدی طحانیان از کودکی تا امروز. جهت آفرینش این اثر ارزشمند در مجموع 163جلسه مصاحبه با وی گرفته شده است که طی آن ها نزدیک به 350 ساعت فایل صوتی ذخیره شده. علاوه بر این حجم صوتی، حدود 20 ساعت مصاحبة تکمیلی نیز با افراد مربوط با خاطرات مهدی طحانیان از جمله پدر وی، سرهنگ حسن زارعی از فرماندهان دفاع مقدس و همسنگران مهدی، آزادگان سرافراز: حجت الاسلام سیدحسن میر سید، فاطمه ناهیدی، فاطمه شمسی بهرامی، معصومه آباد و امیر شاه پسندی و نیز نامه هایی از دوران اسارت تهیه شده است. کتاب «سرباز کوچک امام» به بیان اتفاقات ریز و درشت زندگی مهدی طحانیان پرداخته؛ اتفاق های خواندنی و جذابی که در بسترهای متفاوتی روی می دهد و ذهن خواننده را به طرز ماهرانه ای به همراهی خویش دعوت می کند. ناب ترین بخش این خاطرات مربوط به سال های طولانی ای است که راوی در اردوگاه های نگهداری اسرای ایرانی در عراق سر می کرده. او به عنوان جوان ترین اسیر جنگی در زمان اسارتش به شدت، کانون توجه بعثی ها بوده و به طبع آن، شاهد ماجراهای تلخ و شیرینی است که در نوع خویش کم نظیر هستند. نقطه اوج این اتفاق ها ماجرای امتناع او از مصاحبه با «نصیرا شارما» یک زن خبرنگار هندی بی حجاب است. چنین تصمیمی در شرایط وحشتناک و خفقان آور اسارت که جسارت بی مثالی می طلبید؛ توسط نوجوانی گرفته می شود که خود را سرباز و مطیع اوامر رهبرش می داند. زندگی اسارتی و ابتکارات ریز و درشتش، روابط و علقه های به وجود آمده میان او و رفقای دربندش، حوادث متفاوتی که حین اسارت بر اردوگاه ها سایه انداخته، تنها بخشی از فصول این کتاب است. کتابی که به زعم کارشناسان این حوزه، جامع ترین اثر خاطره نگاری به لحاظ حجم و محتوا در عرصه «اسارت» و «فرهنگ ایثار و مقاومت» به شمار می آید.
نشست معرفی کتاب «یادت باشد»در همایش اسوه های ایثار ویژه بانوان باغشهر اسلامیه
به مناسبت هفته دفاع مقدس و به همت کتابدار کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه، نشست معرفی کتاب «یادت باشد» در همایش اسوه های ایثار ویژه بانوان این شهر، برگزار شد.
در این همایش که جمع کثیری از بانوان حضور داشتند، پس از سخنرانی و بیان خاطرات مادر «شهیدان بختی» از شهدای مدافع حرم در خصوص فرزندانش، فاطمه صالح نیا، کتابدار کتابخانه علامه شیخ مفید به معرفی کتاب «یادت باشد» از تازه ترین کتب کتابخانه پیرامون شهدای مدافع حرم پرداخت.
کتاب «یادت باشد»، داستان زندگی شهید حمید سیاهکالی مرادی، دومین شهید مدافع حرم استان قزوین است که در کمتر از ده روز به چاپ هجدهم رسید. این کتاب، عاشقانه‌ترین کتاب شهدای مدافع حرم برای شهید پاییزی دفاع از حریم اهل بیت(ع) است. شهید سیاهکالی مرادی، در پاییز سال 89 به کربلا رفت، در پاییز سال 91 عقد کرد، در پاییز سال 92 ازدواج کرد و در نهایت در پاییز سال 94 به شهادت رسید!
این کتاب، به روایت همسر شهید نوشته شده است و طراحی جذاب جلد آن، گویای همین غربت همسرانه از جنس پاییز است که کتاب «یادت باشد» را بیش از هر چیزی به کتابی سراسر عشق و محبت و دلدادگی بدل کرده است.
نمایشگاه پوستر و عکس «زنان در دفاع مقدس» در کتابخانه علامه شیخ مفید
در این نمایشگاه، 14 تصویر از تصاویر ارسالی از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی و با موضوع «زنان تاریخ ساز در دفاع مقدس» به مدت یک هفته در معرض دید مراجعان کتابخانه قرار گرفت.
همچنین نمایشگاهی از همین تصاویر در ورودی محل همایش اسوه های صبر و ایثار ویژه بانوان در هیئت حسینی باغشهر اسلامیه، به نمایش درآمد.

 
بیشتر
 [PageVisit]