شنبه 9 اسفند 1399  
در هفته پایانی آبان ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی متنوع در کتابخانه محمدتقی کریم پور بیرجند کتابخانه عمومی محمدتقی کریم پور بیرجند در هفته پایانی آبان ماه، میزبان برنامه های فرهنگی متنوعی بود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، کتابخانه عمومی محمدتقی کریم پور بیرجند برنامه هایی از قبیل نشست کتاب خوان مدرسه ای، مسابقه کتابخوانی، شعر خوانی، بازدید مدارس، معرفی و جمع خوانی کتاب، اهدای کتاب و نشست کتاب خوان کتابخانه ای برگزار کرد.
نشست کتاب خوان مدرسه ای در دبستان پسرانه آرمین افشارنژاد
در این نشست، هفت کتاب معرفی و بازخولنی شد.
«راز زمین» نوشته علا نوری/ ارائه توسط: یاسر پیگداری، «چوبها و ریشه ها» نوشته عبدالرضا جلالی/ ارائه توسط: امیرحسین وردی، «غذایی که می خورم به کجا می رود» نوشته ژاک مینارد/ ارائه توسط: امیرطه احمدی، «چرا بوی بدنم نامطبوع است؟» نوشته انجلا رویستون/ ارائه توسط: احمدرضا مرادی، «دانشمند کوچولو» نوشته احمدرضا آذر/ ارائه توسط: محمدرضا زور، «سفر قطره آب» نوشته زیبا شجاعی/ ارائه توسط: مهران پیگداری و «حمایت حیوانات» نوشته محمدرضا هراتی/ ارائه توسط: محمود طاهری.
نشست کتاب خوان مدرسه ای در دبستان دخترانه میقات
در این نشست، شش نفر به معرفی کتاب پرداختند.
«پیامبری که دوست بچه ها بود» نوشته محمدرضا سرشار/ ارائه توسط: فاطمه خسروی، «آخرین پیامبر: حضرت محمد(ص)» نوشته مهدی مرادحاصل/ ارائه توسط: فاطمه زهرا سبزه بان، «یک نفر تو را دوست دارد» نوشته علی باباجانی/ ارائه توسط: ساجده رضاپور، «نوبت به نوبت» نوشته مسلم ناصری/ ارائه توسط: پریسا کریمی، «محمد(ص) مثل گل بود» نوشته غلامرضا حیدری ابهری/ ارائه توسط: بهاره غریب زاده و «مسافران مدینه» نوشته مژگان شیخی/ ارائه توسط: یگانه کرامتی نیا.
برگزاری مسابقه کتابخوانی از کتاب «هیچ کس جرئتش را ندارد»
این کتاب، داستان کمک نوجوانانی است به دوستی که پدربزرگش بیمار است. آنها به دنبال او می‌روند و اتفاقاتی ترسناک رقم می‌خورد و در نهایت، داستان به آغاز جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ملت ایران گره می‌خورد. این اثر، دارای داستانی پرماجراست و فضای آن، تفاوت‌های زیادی با سایر رمان‌های نوجوان دارد. داستانی غیرقابل پیش بینی که به جنگ ختم می‌شود.
شعرخوانی از کتاب «یاس و پرنده»
کتاب «یاس و پرنده» سروده جعفر ابراهیمی در بخش کودک کتابخانه محمدتقی کریم پور شعرخوانی شد.
مسابقه کتابخوانی از کتاب «محمد(ص) مثل گل بود»
مسابقه کتابخوانی از کتاب «محمد(ص) مثل گل بود» نوشته غلامرضا حیدری ابهری در کتابخانه محمدتقی کریم پور برگزار شد. این کتاب، به نوعی سنن النبی کودکان است که در آن به زبان ساده، اخلاق و سیره پیامبر(ص) با تصویر و داستان روایت شده است تا هم کودکان با آن ارتباط برقرار کنند و هم دوست داشته باشند و یاد بگیرند. در این کتاب، ۴۰ محور از سیره و سبک زندگی پیامبر(ص) با زبانی روان و صمیمی بیان شده است و بچه‌ها با تمثیل‌هایی که حیدری ابهری نویسنده کتاب آورده، غیرمستقیم وارد زندگی شخصی پیامبر(ص) می‌شوند. ساختار کتاب به گونه‌ای طراحی شده که کودکان حضور پیامبر(ص) را در زندگی عادی خود حس کنند و به راحتی بتوانند از آن حضرت الگو بگیرند. این کتاب، علاوه بر آموزش سبک زندگی پیامبر(ص) به رشد تفکر کودکان و پرورش هوش اخلاقی آنان نیز کمک می‌کند. علاوه بر این، مثال‌هایی که نویسنده در ابتدای هر مورد بیان کرده است به کودک کمک می‌کند که نسبت به اصل قضیه توجه بیشتری کند؛ زیرا مثال ها با دقت انتخاب شده‌اند و این روش یکی از روش های آموزشی قرآن کریم محسوب می‌شود.
بازدید دانش آموزان دبستان پسرانه آرمین افشارنژاد و دبستان دخترانه میقات از کتابخانه
جمعی از دانش آموزان دبستان های میقات و آرمین افشارنژاد بیرجند با فرهنگ کتاب و کتابخوانی آشنا شدند و در یک بازدید یکروزه از کتابخانه عمومی محمدتقی کریم پور با فرهنگ کتاب و کتابخوانی بیشتر مأنوس شدند.
در این بازدید که به همت مدیریت دبستان و همکاری کتابخانه محمدتقی کریم پور و با هدف آشنایی دانش آموزان با امر کتاب و کتابخوانی انجام گرفت، حدود 65 نفر از دانش آموزان حضور داشتند و با فضای کتابخانه و بخش های مختلف آن از جمله بخش کتب کودک و نوجوان، سالن مطالعه و مجلات آشنا شدند. در جریان این بازدید، مسئول کتابخانه در جهت تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی توضیحاتی را به تناسب سن و سال دانش آموزان در خصوص آشنایی آنان با مطالعه و فضای کتابخانه بیان کرد و در پایان، مسابقه جمله سازی با موضوع کتاب و کتابخانه، جمع خوانی و شعرخوانی و مسابقه نقاشی بین دانش آموزان برگزار و به جملات برتر جوایزی اهدا شد.
نشست جمع خوانی کتاب «راز  قایق ها»
کتاب «راز قایق ها» داستان سگ آبی کوچکی است که با مادرش زندگی می‌کند. اینطور به نظر می‌رسد که پدر باکلی روزی به دریا رفته و دیگر برنگشته است. اما باکلی هنوز امید دارد که پدرش زنده است، او برای پدرش قایق های چوبی کوچکی درست می‌کند و به دریا می‌اندازد و امیدوار است قایق ها به دست پدرش برسد؛ اما پس از مدتی متوجه می‌شود که مادرش قایق ها را از آب می‌گیرد تا باکلی از نرسیدن قایق ها به دست پدرش ناراحت نشود. در این داستان، به طور غیرمستقیم موضوع مرگ برای کودک بیان می‌شود و درست کردن قایق های چوبی نشان از امید بازگشت پدر به خانه دارد. شخصیت کودک داستان در مرحله‌ی عدم پذیرش مرگ پدرش به سر می‌برد و مرگ او را باور ندارد. گمان می‌برد اگر پدرش قایق های چوبی را ببیند و از دلتنگی او آگاه شود شاید بازگردد. مادر با حمایت خود در ساخت قایق های متنوع و رنگارنگی که باکلی برای پدرش می‌سازد به او کمک می‌کند تا به آرامی دلتنگی اش را تسکین دهد و در آخر وقتی باکلی متوجه می‌شود که مادرش قایق ها را از آب می‌گرفته، نه تنها از او خشمگین نمی‌شود؛ بلکه از او تشکر هم می‌کند و اینجاست که باکلی پس از گذشت یک سال به پذیرش از مرگ و نبود پدرش می‌رسد و می فهمد که اگر پدر نیست، مادری دارد که مراقب اوست.
در این داستان، نقش پررنگ مادر در نبود پدر نیز دیده می‌شود که به ‌رغم تمام دلتنگی هایی که دارد، سعی می‌کند شادی و رفاه فرزندش را فراهم کند. این کتاب می‌تواند برای کودکانی که در سوگ مرگ عزیزانشان هستند، مناسب باشد.
نشست جمع خوانی کتاب های «کتابِ احساس های خوب» و «داستان های دنیا برای بچه ها»
«کتابِ احساس های خوب» نوشته تاد پار در جمع دانش آموزان دبستان دخترانه میقات جمع خوانی شد. تاد پار، برای نقاشی کتاب هایش از رنگ های شاد و روشن و خط های زخیم مشکی استفاده می کند. کتاب های او پیام هایی مثل باور داشتن، قبول تفاوت ها و توانمندی را به سادگی انتقال می دهند. هدف او از نوشتن این کتاب ها کمک به بچه هاست تا یاد بگیرند خودشان را باور کنند. همه کتاب های او با پیغامی دلگرم کننده و نیروبخش از طرف نویسنده به پایان می رسند. در خلال خوانش کتاب از دانش آموزان خواسته شد عکس هایی را که با دیدنشان احساس خوبی به آنها دست می دهد از روزنامه جدا کنند.
هشتاد و نهمین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان بیرجند
در این نشست، شش کتاب معرفی و بازخوانی شد.
«خجالتی یعنی چه؟» نوشته کلاریس هونگ/ ارائه توسط: زهرا نخعی، «من بلدم ساز بزنم» سروده شکوه قاسم نیا/ ارائه توسط: فاطمه اکبر زاده، «نقره ای» نوشته ویکتوریا کان/ ارائه توسط: سیده فاطمه زهرا رضوی، «فرانکلین یک دوربین عکاسی پیدا می کند» نوشته پالت بورژوا/ ارائه توسط: ستایش کارگر، «من خلبانم در آسمانم و 10 شعر دیگر» نوشته مریم اسلامی/  ارائه توسط: زکیه خارا و «کرم اندازه گیر» نوشته لئو لیونی/ ارائه توسط: مبینا مشمول.
ایستگاه مهربانی اهدای کتاب در کتابخانه
به مناسبت هفته کتاب، کتابخانه محمدتقی کریم پور با هدف ترغیب مردم به خصوص کودکان به کتاب خواندن و کمک به افراد برای تأمین کتاب های مورد نیاز خود، طرح اهدای کتاب «ایستگاه مهربانی» را با عنوان «ببین و ببر» به اجرا گذاشته است. در این طرح، عموم مردم می توانند با مراجعه به این مکان، کتابهای مورد نیاز خود را بردارند.
اهدای 54 عنوان کتاب توسط دو خیّر به کتابخانه محمدتقی کریم پور
در اقدامی ارزشمند، ملیحه علوی فر و مریم فرهنگ، دو خیّر فرهنگ دوست، 54 عنوان کتاب مورد تأیید شورای کتاب کودک را به کتابخانه محمدتقی کریم پور اهدا کردند.
نشست نقد کتاب «تنور و داستان های دیگر»
نشست رو خوانی و نقد داستان «تنور» از کتاب «تنور و داستان های دیگر» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی در کتابخانه محمدتقی کریم پور برگزار شد. در این نشست که با حضور مربیان با تجربه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، دانش آموزان با نویسنده توانمند، هوشنگ مرادی کرمانی بیشتر آشنا شدند. در ابتدای جلسه، مربیان، داستان تنور را به صورت چاپ شده در اختیار حاضران قرار دادند و به روخوانی آن پرداختند. پس از آن، سؤالاتی از متن داستان مطرح کردند که چند نفر از حاضران به آن پاسخ دادند و مورد تشویق قرار گرفتند.
مرحله بعد، نقد داستان تنور بود که با توجه به گروه سنی مخاطبان، شامل نقد ظاهری می شد. این نقد، مربوط به نوع گفت و گو در داستان، توصیفات، شکل و شمایل کتاب و موضوع کتاب می شد که مربیان به زیبایی تمام در خصوص تک تک این مباحث با دانش آموزان بحث و گفت و گو کردند. درانتهای جلسه، به دانش آموزان کتابهایی اهدا شد.

 
بیشتر
 [PageVisit]