دوشنبه 18 اسفند 1399  
در هفته پایانی آبان ماه کتابخانه محمدعلی کریم پور بیرجند میزبان برنامه های متنوع فرهنگی بود کتابخانه عمومی محمدعلی کریم پور بیرجند، در هفته پایانی آبان ماه برنامه های فرهنگی متنوعی اجرا کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، کتابخانه عمومی محمدعلی کریم پور بیرجند برنامه هایی از قبیل آذین بندی کتابخانه، مسابقه کتابخوانی، قصه گویی، نشست کتاب خوان، بازدید مهدکودک و مدارس، معرفی و جمع خوانی کتاب، نقاشی و رنگ آمیزی و نمایشگاه کتاب برگزار کرد.
آذین بندی و تزئین کتابخانه به مناسبت هفته کتاب
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، کتابداران کتابخانه محمدعلی کریم پور، اقدام به تزئین و آذین بندی فضای کتابخانه و بخش کودک کردند تا با ایجاد زیبایی و جذابیت بصری، فضای کتابخانه را دل نشین کنند. همچنین بنری با عنوان «حال خوش خواندن خود را با دیگران به اشتراک بگذارید» جهت نصب نوشته های اعضا و مراجعان درباره کتاب، کتابخوانی و کتابخانه در ورودی مخزن کتابخانه قرار گرفت.
مسابقه کتابخوانی «چرا انقلاب کردیم؟»
به مناسبت آغاز هفته کتاب، مسابقه کتابخوانی «چرا انقلاب کردیم؟» با همکاری مشترک کتابخانه محمدعلی کریم پور، حوزه مقاومت بسیج حضرت زینب(س) و کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند برگزار شد.
نمایشگاه تازه های کتاب در کتابخانه
همزمان با آغاز هفته کتاب، نمایشگاه کتابی از جدیدترین کتابهای ثبت شده در کتابخانه در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. برخی از عناوین به نمایش درآمده عبارت بودند از: نفس، دمنوش های گیاهی، زندگی دوم، راز شوهر، حشاشین، پسری با پیژامه راه راه، آنری پیک مرموز، جودت بیک و پسرانش، مردی از آنادانا، اسب ها و آدم ها و ...
نشست قصه گویی در دانشگاه بیرجند توسط کتابخانه محمدعلی کریم پور
کتابداران کتابخانه محمدعلی کریم پور در جمع دانش آموزان بازدیدکننده از کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند حضور یافتند. شیما هاشم نژاد، کتابدار کتابخانه محمدعلی کریم پور پس از معرفی کتاب «آی قصه قصه قصه» نوشته زهره پریرخ یکی از قصه های کتاب «مورچه اشک ریزان» را قصه گویی کرد.
هشتاد و هفتمین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان بیرجند
دراین نشست، شش کتاب معرفی و بازخوانی شد.
«آن بیست و سه نفر» نوشته احمد یوسف زاده/ ارائه توسط: زهرا خراسانی، «هنر گمشده گوش دادن» نوشته مایکل پی نیکولزا/ ارائه توسط: نسرین بابائیان، «کتابچه فروتن آشپزی» نوشته مینو امیرقاسمی/ ارائه توسط: حوا خزاعی نژاد، «جرأت ورزی» نوشته مهدی چمی کارپور/ ارائه توسط: ملیحه عباسی، «جوان و نیروی چهارم زندگی» نوشته: دکتر محمدرضا شرفی/ ارائه توسط: فروزان امیاری، «مهارتهای شاد زیستن» نوشته خسرو امیرحسینی/ ارائه توسط: راضیه راشدی.
معرفی و بلندخوانی کتاب «محمد مثل گل بود» برای دانش آموزان پایه پنجم دبستان ابن سینا 
دانش آموزان پایه پنجم دبستان ابن سینا از کتابخانه محمدعلی کریم پور بازدید کردند. در این بازدید، ضمن آشنایی با بخش های مختلف کتابخانه، کتاب «محمد مثل گل بود» برای دانش آموزان معرفی شد؛ سپس تعدادی از دانش آموزان بخش هایی از کتاب را به انتخاب خود بلندخوانی کردند. این کتاب از سری کتابهای معرفی شده در طرح کتاب خوان آبان ماه نهاد کتابخانه های عمومی کشور بود.
قصه گویی و معرفی کتاب «آی قصه قصه قصه»
کتاب «آی قصه قصه قصه» نوشته زهره پریرخ برای دانش آموزان دبستان ابن سینا معرفی شد. سپس یکی از قصه های این کتاب برای آنان قصه گویی شد.
معرفی تعدادی از کتاب های مرجع به دانش آموزان دبستان ابن سینا
کتابدار کتابخانه محمدعلی کریم پور پس از معرفی بخش مرجع و کتابهای این بخش برای دانش آموزان دبستان ابن سینا، با توجه به پیشنهاد معلم پایه پنجم این دبستان، کتاب مرجع «فرهنگ نامه نوجوانان کلید دانش» را به دانش آموزان معرفی کرد و شیوه جستجو در این کتاب را آموزش داد. سپس کتاب در اختیار دانش آموزان قرار گرفت تا با توجه به نیاز اطلاعاتی شان در آن به جستجو بپردازند.
حضور اعضای بسیجی پایگاه حضرت زینب(س) در کتابخانه
مربیان و اعضای بسیجی حلقه های صالحین پایگاه حضرت زینب(س) با شروع هفته کتاب از کتابخانه بازدید کردند و با بخش های کتابخانه، خدمات، منابع و شیوه ثبت نام در کتابخانه آشنا شدند. در این بازدید، کتابهای قصه های زینب و قصه های خوب برای بچه های خوب به آنها معرفی و بخش هایی از آن جمع خوانی شد. همچنین کودکان حلقه های صالحین در بخش کودک با اسباب بازی های ارسالی نهاد کتابخانه عمومی کشور بازی کرده و سرگرم شدند.
معرفی کتاب «پی تی کو، پی تی کو» به دانش آموزان دبستان استقلال
دانش آموزان دبستان استقلال با حضور در کتابخانه با بخش های مختلف آن آشنا شدند. همچنین کتاب «پی تی کو، پی تی کو» از سری کتابهای طرح کتاب خوان ماه ویژه آبان ماه به آنها معرفی و یکی از داستان های این کتاب برای دانش آموزان قصه گویی شد. بعضی از دانش آموزان علاقه مند، بخش هایی از کتاب را برای دوستانشان بلندخوانی کردند.
معرفی فرهنگ های جغرافیایی و اطلس ایران به دانش آموزان دبستان استقلال
با پیشنهاد معلم پایه چهارم دبستان استقلال تعدادی از منابع مرجع مربوط به موضوع جغرافی برای دانش آموزان معرفی و روش جستجو و دستیابی به پاسخ سؤالاتشان در این منابع، آموزش داده شد. از جمله این منابع مرجع می توان به فرهنگ جغرافی مدرسه، اطلس جغرافی جهان ویژه دانش آموزان، اطلس گیتاشناسی استان های ایران و اطلس تصویری ایران اشاره کرد.
معرفی و جمع خوانی کتاب «هیچ کس جرئتش را ندارد» به دانش آموزان دبیرستان معرفت
دانش آموزان دختر پایه هفتم دبیرستان معرفت در هفته کتاب در کتابخانه محمدعلی کریم پور حضور یافتند و با بخش ها، خدمات، شیوه ثبت نام و منابع کتابخانه آشنا شدند. در این بازدید، کتاب «هیچکس جرئتش را نداشت» از سری کتابهای طرح کتاب خوان ماه آبان برای دانش آموزان معرفی و بخش هایی از این کتاب با انتخاب آنها جمع خوانی شد.
معرفی کتاب «هشت بهشت» برای دانش آموزان دبیرستان شکوه
دانش آموزان دبیرستان شکوه در هفته کتاب با کتابخانه محمدعلی کریم پور آشنا شدند. سپس کتاب «هشت بهشت» گزیده ای از گلستان سعدی به آنها معرفی و بخش هایی از این کتاب توسط کتابدار و تعدادی از دانش آموزان جمع خوانی شد.
معرفی فرهنگ نامه «نام آوران» برای دانش آموزان دبیرستان شکوه
با توجه به توصیه معلم دانش آموزان دبیرستان شکوه، مبنی بر معرفی کتاب مرتبط با درس آنها، کتاب «زکریای رازی» نوشته امید فلاح آزاد از انتشارات مدرسه و کتاب مرجع «فرهنگ نامه نام آوران ایران و جهان» به دانش آموزان معرفی شد و بخش هایی از زندگی زکریای رازی بلندخوانی شد.
قصه گویی از کتاب «داینای عصبانی» برای کودکان مهدکودک باغ پروانه ها
تعدادی از کودکان پیش دبستانی باغ پروانه ها در هفته کتاب از کتابخانه محمدعلی کریم پور بازدید کردند و با کتابخانه و کتابهای بخش کودک آشنا شدند. سپس کتاب «داینای عصبانی» از مجموعه «دایناسورها هم احساس دارند» برای آنها قصه گویی شد. در این مجموعه، احساس ها مورد بررسی قرار می گیرند و به کودکان نشان می دهد چگونه با احساس های مشکل سازشان کنار بیایند.
نقاشی و رنگ آمیزی کودکان مهدکودک باغ پروانه ها با موضوع کتاب و کتابخوانی
برنامه پایانی بازدید کودکان مهدکودک باغ پروانه ها از کتابخانه محمدعلی کریم پور، نقاشی و رنگ آمیزی یا موضوع کتاب و کتابخوانی بود که با در اختیار قرار دادن برگه نقاشی و مداد رنگی باعث بوجود آمدن لحظات شاد و خاطره انگیز برای آنها شد.
معرفی کتاب «محمد مثل گل بود» برای دانش آموزان دبستان حضرت قاسم(ع)
دانش آموزان پایه سوم دبستان پسرانه حضرت قاسم(ع) از کتابخانه محمدعلی کریم پور بازید کردند و با بخش های مختلف کتابخانه و منابع آن آشنا شدند. در این بازدید به مناسبت فرارسیدن هفته وحدت و ولادت پیامبر اسلام(ص) کتاب «محمد مثل گل بود» به دانش آموزان معرفی شد.
بازدید دانش آموزان دبستان علامه حلی از کتابخانه و معرفی کتاب «محمد مثل گل بود»
دانش آموزان پایه دوم دبستان پسرانه علامه حلی از کتابخانه محمدعلی کریم پور بازدید کردند و با بخش های مختلف کتابخانه، خدمات، شیوه ثبت نام و منابع کتابخانه آشنا شدند. سپس کتاب «محمد مثل گل بود» از کتابهای طرح کتاب خوان ماه آبان به آنها معرفی شد.
قصه گویی از کتاب «آی قصه قصه قصه» برای دانش آموزان دبستان علامه حلّی
کتاب «آی قصه قصه قصه» نوشته زهره پریرخ به دانش آموزان دبستان علامه حلّی معرفی شد. در این مجموعه، داستان ها و افسانه های کهن ایران و جهان بازنویسی شده است. یکی از داستان های این کتاب برای دانش آموزان قصه گویی شد که مورد توجه و استقبال آنها قرار گرفت.

 
بیشتر
 [PageVisit]