دوشنبه 18 اسفند 1399  
در روزهای پایانی آبان ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی در کتابخانه های عمومی شهرستان بشرویه همزمان با هفته پایانی آبان، برنامه های فرهنگی در کتابخانه های عمومی شهرستان بشرویه شامل، جمع خوانی، قصه گویی و اجرای بازی و سرگرمی برای کودکان و خردسالان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، نشست جمع خوانی از کتاب کتابخوان ماه در راستای برنامه های ترویجی نهاد کتابخانه های عمومی از سری برنامه های اجرا شده در کتابخانه های بشرویه بود.
در این جلسات، کتاب های تحصیلات با طعم شکلات، مجموعه سرداران ایران زمین، بچه های کشتی رافائل، پیامبر(ص) و قصه هایش، داستان پیامبران، روزی که آموس بیمار شد و داستهای یه قل دو قل، در کتابخانه ملاعبدا... بشروی و کتاب های هیچ کس جرئتش را ندارد، توجیه المسائل کربلا، فرشته ها عاشق می شوند، زیبا صدایم کن، محمد(ص) مثل گل بود در کتابخانه امام جعفر صادق(ع) شهر ارسک به دانش آموزان بازدید کننده، معرفی و جمع خوانی شد.
کتاب «تحصیلات با طعم شکلات» نوشته ابوالفضل ابراهیمی، نشر مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) می باشد. این کتاب به توضیح مفهوم انگیزش و رویکردهای مختلف نظری به این موضوع می‌پردازد. سه بخش اصلی کتاب با توجه به زمان یادگیری یعنی آغاز، طول دوره و پایان یادگیری تفکیک شده‌ و در هر یک از فصل ها عوامل مختص به زمان یادگیری مربوطه ارائه می‌شود؛ بدین‌صورت که هر عامل جداگانه مطرح می‌شود و راهکارهای عملی همان عامل نیز به‌ دنبال آن می‌آید.
مجموعه «سرداران ایران زمین» نوشته مهدی میرکیایی است که توسط انتشارات کتابهای شکوفه به چاپ رسیده است. این مجموعه به تمام سردارانی که از خاک ایران زمین در مقابل مهاجمان بیگانه شامل مقدونی ها، رومی ها، مغول ها، عثمانی ها، پرتغالی ها، هلندی ها، روس ها، انگلیسی ها و بعثی ها دفاع کردند، می پردازد. از آریو برزن تا شهید همت. در واقع این اثر، داستان نیست و کوشیده شده برهه ای از تاریخ را به صورت داستان برای مخاطبان نوجوان بازگو کند.
مجموعه دو جلدی «داستان های یه قل دو قل» نوشته طاهره ایبد به تصویرگری محمدحسین صلواتیان است که شامل 100 داستان طنز کودکانه است و داستان آن درباره دو پسر به نام های محمدحسین و محمدمهدی است که از دوران جنینی تا بزرگسالی ‎شان در این مجموعه روایت شده است.
کتاب «بچه های کشتی رافائل» نوشته محمد مرزوقی که توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است، از زبان محمد، یکی از نوجوانان بومی بوشهر روایت می‌شود. محمد و دوستانش که به تازگی از جزیره خارک به بوشهر آمده‌اند، در آرزوی دیدن کشتی رافائل هستند. آن ها یک بار با قایق کوچکی تا نزدیکی‌های رافائل می‌روند؛ اما سرانجام به کمک جمالو که با یکی از خدمه‌های کشتی و کاپتیان آن آشنایی دارد، موفق می‌شوند پیش از اینکه موشک‌های عراقی به کشتی اصابت کنند، از نزدیک داخل آن را ببینند.
کتاب «پیامبر(ص) و قصه هایش»، مجموعه‌ هفتاد حکایت از زندگانی رسول خدا(ص) است که به قلم غلامرضا حیدری ابهری بازنویسی شده است. این کتاب چند ویژگی مهم دارد: اول اینکه در کنار هر حکایت، بخشی به نام «بیشتر بخوان، بهتر بدان» وجود دارد که مطالب خواندنی و جالبی در آن آمده است، دوم اینکه در بازنویسی حکایات، نویسنده بیشتر تلاش کرده که جنبه‌های اخلاقی و تربیتی آن ها را به خواننده نشان دهد؛ از این رو خود را در توضیحات اضافی گرفتار نساخته است، لز طرفی نویسنده‌ کتاب، حکایات مجموعه را از کتاب حکایت نامه‌ موضوعی پیامبر اعظم(ص) گزینش کرده است که جامع ترین مجموعه‌ مربوط به حکایات زندگی رسول خدا(ص) است؛ به همین دلیل، به گزینش دقیق و قابل قبولی دست یافته است و درنهایت سند تاریخی هر حکایت در کنار آن نوشته شده است.
«روزی که آموس بیمار شد» نوشته فلیپ سی استید، ترجمه سمیرا ابراهیمی نیز توسط انتشارات امیرکبیر به چاپ رسیده و داستان مصوری برای گروه سنی (الف) است. داستانی عمیق و جذاب که مفهوم دوستی و مهربانی و پاسخ دوستی را به خوبی به کودکان می آموزد. در این کتاب می توانیم ارزش دوستی را به دیگران یادآور شویم و ببنیم که نتیجه خوبی ما در حق دیگران، روزی به خود ما باز می گردد.
نشست معرفی کتاب «محمد (ص) مثل گل بود» نوشته غلامرضا حیدری ابهری از سری کتاب های طرح کتاب خوان ماه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از دیگر برنامه هایی بود که با حضور کودکان در کتابخانه امام جعفر صادق(ع) برگزار شد.
در این نشست، ضمن معرفی و خواندن کتاب «محمد(ص) مثل گل بود» توسط دانش آموزان، در مورد چهار حوزه ارتباط با خدا، ارتباط با خود، ارتباط با خلق (مردم) و ارتباط با خلقت که در کتاب آمده بود، توضیحاتی داده شد و در قالب پرسش و پاسخ دو سویه سبک زندگی پیامبر اکرم(ص) آموزش داده شد.
معرفی و جمع خوانی کتاب «فرشته ها هم عاشق می شوند» نوشته نعیمه اسلاملو، از سری کتاب های کتابخوان ماه نیز از دیگر برنامه های کتابخانه امام جعفر صادق(ع) بود که در این نشست کتابدار کتابخانه، کتاب فوق را برای حاضران معرفی کرد و در ادامه این کتاب توسط اعضای کودک و نوجوان، جمع خوانی شد.
«فرشته ها هم عاشق می شوند» نوشته نعیمه اسلام لو نیز رمانی است که به مقایسه دغدغه های زن امروز و زن دیروز می پردازد. در این مجموعه، ضمن ورود به فضای رمان و تخیل، بخش هایی از کتاب به صورت مستند روایت شده است. مستندسازی این رمان کمک شایانی به واقعی تر شدن داستان می کند؛ چراکه وقتی مخاطب می بیند که داستان صرفاً زاییده تخیلات نویسنده نیست، باور کردن آن برایش راحت تر است.
همچنین کتاب «توجیه المسائل کربلا» نوشته علی‌اصغر علوی با حضور جمعی از خانم های خانه دار، در کتابخانه امام جعفر صادق(ع) معرفی و جمع‌خوانی شد.
این کتاب، ابتدا معنا و مفهوم توجیه را بررسی و در ادامه به انواع و اقسام توجیه می‌پردازد. سپس مهم‌ترین مطلب این کتاب، یعنی توجیهات کسانی که امام حسین(ع) را یاری نکردند، با جزئیات بررسی می‌شود. کتاب حاضر، توجیهات را در سه دستۀ «توجیهات کسانی که با امام همراه نشدند»، «توجیهات کسانی که امام را ترک کردند» و «توجیهات کسانی که مقابل امام ایستادند» را بررسی می‌کند.
کتاب «زیبا صدایم کن» نوشته فرهاد حسن زاده، داستان زندگی دختر پانزده ساله‌ای است که در مؤسسه‌ای زیر نظر بهزیستی زندگی می‌کند. مادر معتادش ازدواج کرده و پدرش به سبب بیماری روانی در آسایشگاه بیماران روانی بستری است. زیبا در روز تولدش به پدر کمک می‌کند تا از آسایشگاه فرار کند. پدر موتور یکی از کارکنان آسایشگاه را می دزد تا با هم به گردش بروند و تولد زیبا را جشن بگیرند.
گفتنی است، کتاب «هیچکس جرئتش را ندارد» نوشته حمیدرضا شاه آبادی از سری کتاب های کتابخوان ماه آبان توسط کتابدار کتابخانه امام جعفرصادق(ع) برای حاضران معرفی و در ادامه توسط اعضای کودک و نوجوان این کتابخانه جمع خوانی شد. این کتاب، ماجرای یک جمع روستایی ساده دل و در عین حال غیور است که همدلانه در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و با کمبودهایشان صبورانه می‌سازند و دلخوشی‌های زیادی دارند؛ اما اتفاقات عجیبی که در قلعه بزرگ روستا با عنوان «قلعه تکیه» افتاده، موجب شده آن ها دیگر نتوانند مثل سال های گذشته مراسم عزاداری امام حسین علیه‌السلام و تعزیه خوانی را در آنجا برگزار کنند و از آن بدتر اینکه جرئت ندارند برای برداشتن لوازم تکیه به آن قلعه که دیگر «قلعه جنّی» نام گرفته، پای بگذارند و حتی از نگاه کردن به اطراف قلعه هراس دارند.

 
بیشتر
 [PageVisit]