دوشنبه 30 ارديبهشت 1398  
حسن قلی پور- رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس مطرح کرد: 200 میلیون ریال کمک خیّران به کتابخانه های عمومی طبس خیّران از ابتدای امسال 200 میلیون ریال به کتابخانه های عمومی شهرستان طبس کمک کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، از ابتدای امسال، خیّران 200 میلیون ریال به کتابخانه های عمومی شهرستان طبس کمک کرده اند که از این مبلغ 100 میلیون ریال توسط ذوب آهن و 100 میلیون ریال را خیّر دیگری کمک کرده و این مبلغ برای خرید چهار هزار جلد کتاب، هزینه شده است.
حسن قلی پور، افزود: علاوه بر این حدود هزار و  300 نسخه کتاب توسط اعضا به کتابخانه های عمومی شهرستان اهدا شد و حدود 800 جلد کتاب نیز از طرف نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سال جاری، تأمین شده است.
وی تعداد کتابخانه های عمومی در این شهرستان را نه باب شامل پنج کتابخانه شهری و چهار کتابخانه روستایی عنوان کرد و ادامه داد: کتابخانه های عمومی شهرستن طبس، 5 هزار و 500 نفر عضو و 115 هزار جلد کتاب دارد و وضعیت کتابخانه های شهرستان مطلوب است؛ تنها مشکل نبود کتابخانه سیّار برای پوشش دهی مناطق روستایی است.
اتمام عملیات سه کتابخانه نیازمند 7 میلیارد و 100 میلیون ریال اعتبار
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس، گفت: در شهرستان سه پروژه در حال ساخت است که اتمام آن ها 7 میلیارد و 100 میلیون ریال اعتبار می خواهد.
وی ادامه داد: کتابخانه تخصصی کودک با 85 درصد پیشرفت در حال کار است و تا پایان امسال به بهره برداری می رسد و اتمام آن 100 میلیون ریال دیگر لازم دارد که مشکلی برای تأمین ندارد و رقم مورد نیاز، پیش بینی شده است.
حسن قلی پور، دومین پروژه ناتمام را کتابخانه روستایی در هودر بخش دستگردان اعلام کرد که به تازگی به مناقصه گذاشته و پیمانکار آن مشخص شده و به زودی کلنگ زنی می شود. این پروژه، امسال یک میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار از محل تملک دارایی های سرمایه ای دارد.
وی با بیان اینکه تاکنون 500 میلیون ریال از این اعتبار تخصیص یافته است و بقیه تا پایان سال جاری محقق می شود، افزود: اتمام این پروژه، 3 میلیارد و 500 میلیون ریال رقم مصوب دارد. البته این روستا کتابخانه دارد؛ اما در فضای استیجاری واقع شده و باید یک فضای ملکی برای آن ساخته شود.
وی ادامه داد: در روستای اسفندیار بخش دیهوک هم ساخت کتابخانه از سال 95 شروع شده، شنارژ ریخته و آهن آلات خریداری شده است و پروژه در حد 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی اعتبار امسال این پروژه را 900 میلیون ریال عنوان و اضافه کرد: از 500 میلیون ریال مبلغ مصوب سال گذشته، 200 میلیون ریال محقق شد. در سال 95 هم 500 میلیون ریال اعتبار داشت که همه آن مبلغ تخصیص یافت.
حسن قلی پور، اعتبار مصوب اولیه پروژه را 2 میلیارد و 500 میلیون ریال اعلام و تصریح کرد: با توجه به تورّم موجود، به یقین بودجه مورد نیاز افزایش یافته و به نظر می رسد چنین ساختمانی حدود 4 میلیاد ریال اعتبار برای اتمام نیاز داشته باشد. البته تجهیزات و منابع را نهاد کتابخانه های عمومی کشور تأمین می کند.
بیش از نیمی از کتابخانه های عمومی طبس نیازمند بهسازی و شاداب سازی
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس گفت: نه کتابخانه عمومی در این منطقه فعال است که از این تعداد تاکنون چهار باب بهسازی شده و پنج کتابخانه دیگر نیاز به شاداب سازی و نوسازی دارد.
وی با بیان اینکه بهسازی و شاداب سازی این کتابخانه ها حدود 500 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد؛ افزود: چهار باب از کتابخانه های روستایی شهزستان، در حال بهسازی است.
وی با اشاره به اینکه امسال بهسازی و شاداب سازی کتابخانه امیرکبیر عشق آباد در دستور کار است که 150 میلیون ریال اعتبار دارد، ادامه داد: سال گذشته کتابخانه ارشاد طبس با 530 میلیون ریال بهسازی، تعمیر و تجهیز شد.
به گفته وی، خروج کتابخانه ها از فضای استیجاری و ملکی کردن تدریجی ساختمان ها در دستور کار است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس اظهار داشت: میزان اعتبارات امسال اداره کتابخانه های عمومی شهرستان طبس 2 میلیارد و 400 میلیون ریال است که تاکنون 900 میلیون ریال آن تخصیص
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 248