دوشنبه 30 ارديبهشت 1398  
جشنواره قصه گویی- ملیحه حقیقی

جشنواره قصه گویی- طاهره رمضانی

جشنواره قصه گویی- فاطمه صالح نیا

جشنواره قصه گویی- مریم کیانی
با حضور 40 قصه گو از 4 استان؛ افتتاحیه جشنواره قصه گویی منطقه ای نهاد در خراسان رضوی برگزار شد افتتاحیه هشتمین جشنواره منطقه ای قصه‌گویی نهاد به میزبانی مشهد صبح روز 12 اسفند ماه با حضور کتابدارانی از استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در مجتع فرهنگی آفتاب ولایت مشهد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، در هشتمین جشنواره منطقه ای قصه‌گویی 10 کتابدار قصه گو از استان خراسان جنوبی با کتابدارانی از استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان به رقابت خواهند پرداخت.
حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در این مراسم با اشاره به اهمیت و نقش مؤثر قصه‌گویی در انتقال مفاهیم آموزشی و تربیتی به کودکان و نوجوانان، اظهار داشت: این جشنواره، به منظور توسعه و ترویج فرهنگ اصیل و آموزش کتابداران در حوزه قصه گویی برگزار و اهدافی چون توسعه کمی و کیفی قصه گویی به عنوان ابزاری تربیتی و فرهنگی در کتابخانه ها، شناسایی کتابداران قصه‌گو و ارزیابی میزان توانمندی و مهارت های آنان را دنبال می کند.
در ادامه برگزاری این جشنواره، نرگس جعفری از داوران این جشنواره، تصریح کرد: قصه‌گویان و برگزیده‌گان این جشنواره با هنرنمایی خود، دانش و تجربیات شان را بدون هیچ هزینه‌ای در اختیار شرکت کنند‌گان قرار می‌دهند.
جعفری، تصریح کرد: شاخص‌های قصه گویی مواردی چون فضاسازی متناسب با هدف و محتوا برای شروع قصه، تدبیر در جمع‌بندی و اتمام قصه در زمان مناسب، توانایی و مهارت قصه‌گو در دست‌یابی به اهداف مورد نظر و انتقال پیام، نوآوری در شیوه اجرا، توانایی بیان قصه متناسب با نیاز، درک حوصله گروه ذهنی مخاطب، بیان قصه با صدایی رسا و مناسب و استفاده از لحن کلام به عنوان مهم ترین ابزار و بهره‌گیری درست از آن ها، احاطه و اشراف به قصه، کاربرد مناسب واژگان و تعابیر مورد استفاده از آن، توانایی مهارت استفاده از زبان بدن، به کارگیری روش های مناسب به منظور برقراری ارتباط و تعامل با مخاطب و انتخاب پوشش مناسب با اجرای قصه‌گویی است.
گفتنی است، مریم کیانی، طاهره رمضانی، راضه آریامنش، ملیحه حقیقی، عفت اسماعیلی آبیز، فاطمه عباسی اسدآباد، فاطمه صالح نیا، زهرا سلحشور درمیان، حیدر قربانی و علی اکبر بخشایش به نمایندگی از استان خراسان جنوبی در این جشنواره حضور دارند.
شایان ذکر است، محورهای موضوعی اعلام شده در این جشنواره شامل موضوع آزاد، دینی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس با درون مایه آموزشی، تربیتی، ادبیات عامه، شاهنامه و قصه گویی با گویش محلی است.
غلامعلی کیومرثی، نرگس جعفری و ملک چیذری داوران این جشنواره هستند و اسامی نفرات برتر امروز، دوشنبه ۱۳ اسفند، در مراسم اختتامیه اعلام خواهد شد.

 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 5198