جمعه 6 ارديبهشت 1398  
برنامه های هفته اول بهمن کتابخانه های شهرستان فردوس-1

برنامه های هفته اول بهمن کتابخانه های شهرستان فردوس-2

برنامه های هفته اول بهمن کتابخانه های شهرستان فردوس-3

برنامه های هفته اول بهمن کتابخانه های شهرستان فردوس-4
در اولین هفته از بهمن ماه 97 برگزار شد؛ برنامه های ویژه فرهنگی در کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس در اولین هفته از بهمن ماه، برنامه های فرهنگی متنوعی برگزار کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی قائم(عج) فردوس و علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه، برنامه هایی از جمله نشست کتاب خوان مدرسه ای، نشست مطالعاتی خوانش کتاب، نمایشگاه تازه های کتاب و نشست نمایشنامه خوانی برگزار کردند.
نشست کتاب خوان مدرسه ای در دبستان شهید عاملی فردوس
این نشست به همت کتابخانه قائم(عج) فردوس برگزار و پنج کتاب معرفی شد.
«قصه های خوب برای بچه های خوب» نوشته مهدی آذریزدی، انتشارات امیرکبیر/ ارائه توسط: ریحانه طحانی (دانش آموز عضو کتابخانه)، «قصه های خیلی قشنگ» نوشته مجید ملامحمدی، انتشارات محراب قلم/ ارائه توسط: سحر شفقت (دانش آموز عضو کتابخانه)، «امیرکبیر» نوشته فرهاد حسن زاده، انتشارات مدرسه/ ارائه توسط: ملیحه اسدی (رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس)، «قصه های برگزیده از مثنوی معنوی» نوشته مهدی آذریزدی، انتشارات زوار/ ارائه توسط:  سیما سعادتی (دانش آموز عضو کتابخانه) و «گزیده ای از قصه های خوب برای بچه های خوب» نوشته مهدی آذریزدی، انتشارات امیرکبیر/ ارائه توسط: مائده راحتی (دانش آموز عضو کتابخانه).
نشست خوانش کتاب به همت کتابخانه عمومی قائم(عج) در دبستان شهید عاملی فردوس
در اولین هفته از بهمن ماه و به همت کتابخانه عمومی قائم(عج)، نشست خوانش کتاب «دختر نارنج و ترنج» در دبستان شهید عاملی فردوس برگزار شد.
در این برنامه، ابتدا کتاب «دختر نارنج و ترنج» نوشته محمدرضا شمس، معرفی و خوانش شد. محمدرضا شمس، نویسنده ادبیات کودک ونوجوان است که تاکنون از وی آثار بسیاری برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است. او که درحوزه جمع آوری افسانه ها برای کودکان، زحمات بسیاری را متحمل شده است، آثاری خواندنی در این زمینه چاپ کرده که مخاطبان بسیاری دارد. «دختر نارنج و ترنج» او از مجموعه سه گانه «سه دخترون» با بازآفرینی افسانه ها‌ی تلخ و شیرین دختران به یادماندنیِ سرزمینمان، هم اشک به گوشه‌ چشم‌ ها می‌نشاند و هم خنده به لب ها می‌آورد.
برپایی نمایشگاه کتاب تازه های اهدایی به کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه
در این نمایشگاه که با هدف آشنایی مراجعان با موضوع اهدای کتاب به کتابخانه و اطلاع رسانی از تازه ترین کتابهای اهدا شده به کتابخانه برگزار شد، 34 جلد کتاب اهدا شده از سوی خیرین و اعضا به نمایش گذاشته شد. در این نمایشگاه، آثاری چون «دانشنامه امام حسین(ع)»، «شناخت نامه قرآن»، «مجموعه پنج جلدی سرگذشت علوم»، «ماه مهر را به خاطر بسپار»، «پندهای جاوید»، «پرسش و پاسخ (پاسخ به پرسشهای دانشجویان)»، «خانواده و نماز» و «پنج رساله طبی» در معرض بازدید علاقه مندان قرار گرفت.

اولین جلسه از سلسله نشست های نمایشنامه خوانی در کتابخانه علامه شیخ مفید
در اولین نشست نمایشنامه خوانی که با حضور تعدادی از اعضای نوجوان کتابخانه برگزار شد، طیبه عابدینی، مسئول کتابخانه علامه شیخ مفید به بیان مفهوم نمایشنامه خوانی، شیوه اجرا و چگونگی خوانش نمایشنامه، شرایط انتخاب نمایشنامه مناسب برای خوانش و سایر مباحث مرتبط با نمایشنامه خوانی برای اعضا پرداخت؛ سپس یکی از نمایشنامه های کتاب «نخل بهشتی» توسط اعضا خوانش شد.
نمایشنامه خوانی، خوانش تأثیرگذار یک نمایشنامه است که با هدف معرفی اثر، آموزش، سرگرمی و لذت انجام می گیرد. در نمایشنامه خوانی، عواملی چون لباس، دکور، گریم و حرکت حذف می شود و تنها بازیگر می ماند و متنی که باید زیبا، صحیح، با حس و حال و کامل خوانده شود. نمایشنامه خوانی، یک تجربه ناب و ایده آل برای کودکان به خصوص نوجوانان است که باعث جذب نوجوانان به کارهای گروهی، ایجاد حس اعتماد به نفس و ایجاد رقابت سازنده و تنگاتنگ بین گروه های نمایشنامه خوان می شود. نمایشنامه خوانی، نیاز چندانی به فضا، زمان، مکان و منابع مالی، طراحی صحنه، گریم و نور ندارد و یکی از فعالیت های مناسب برای کتابخانه هاست که با کمترین امکانات، قابل اجرا می باشد؛ اما کارایی بالایی دارد و می توان از آن برای علاقمند کردن کودکان و نوجوانان به کتابخوانی، نویسندگی و بازیگری استفاده کرد.
گفتنی است نشست های نمایشنامه خوانی از ابتدای بهمن ماه 97 به صورت هفتگی، جهت تمرین و اجرای نمایشنامه خوانی با استفاده از منابع موجود، در کتابخانه علامه شیخ مفید برگزار می شود.

 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 263