جمعه 6 ارديبهشت 1398  
برنامه های هفته اول بهمن شهرستان درمیان-4

برنامه های هفته اول بهمن شهرستان درمیان-2

برنامه های هفته اول بهمن شهرستان درمیان-5

برنامه های هفته اول بهمن شهرستان درمیان-1

برنامه های هفته اول بهمن شهرستان درمیان-3
در دهه اول بهمن ماه برگزار شد؛ برنامه های متنوع فرهنگی در کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان در دهه اول بهمن ماه، میزبان برنامه های مختلف فرهنگی بودند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب، مسابقه ضرب المثل، نشست کتاب خوان و اختتامیه جشنواره رضوی، از جمله برنامه های برگزار شده در کتابخانه های استاد احمدی بیرجندی و خیّران شهرستان درمیان است.
کارگاه خلاقیت و کاردستی در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
 کارگاه خلاقیت و کاردستی ساخت جامدادی در کتابخانه عمومی استاد احمدی بیرجندی شهر اسدیه برگزار شد.
خلاقیت، یعنی خلق آثاری نو و توانایی تولید ایده‌های جدید. خلاقیت، مختص افراد خاص نیست و همه مردم دارای این توانایی هستند. گرچه سطح خلاقیت در افراد مختلف متفاوت است؛ ولی مهارتی اکتسابی و قابل یادگیری است که می‌توان با تمرین، آن را ارتقا داد. در همین راستا و به منظور بالا بردن خلاقیت در کودکان و نوجوان، کارگاه ساخت جامدادی در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی برگزار شد.
مسابقه «حدس ضرب المثل» در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
دانشمندان تاريخ و جامعه شناس در بررسي روحيات و اخلاق گذشتگان از مَثَل هاي جاري هر محلي استفاده مي كنند. دانستن مَثَل ها، گفتن و نوشتن را آسان مي كند؛ چون اين جمله ها كوتاه و زيباست و بر دل مي نشيند و گفتگوي دراز را كوتاه مي كند و اگر در جاي خود استفاده شود اثر حرف، بيشتر مي شود. مَثَل، ‌سخن كوتاه و مشهوري است كه به قصه اي عبرت آميز يا گفتاري نكته آموز اشاره مي كند و جاي توضيح بيشتر را مي گيرد. هرقدر تاريخ تمدن ملتي درازتر باشد، بيشتر حادثه در آن پيدا شده و مَثَل هاي بيشتري در آن وجود دارد. در زبان فارسي نيز ده ها هزار ضرب المثل وجود دارد. از این رو و با هدف آشنایی هرچه بیشتر کودکان با فرهنگ و زبان فارسی، مسابقه «حدس ضرب المثل» در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی برگزار شد.
معرفی  و جمع خوانی کتاب «پاره تن آفتاب» به همت کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
به مناسبت ایام شهادت ام ابیها حضرت فاطمه زهرا(س) کتاب «پاره تن آفتاب» به همت کتابخانه استاد احمدی بیرجندی، معرفی و جمع خوانی شد .
این مجموعه چهارده جلدی، قصه ‏هایی کوچک از زندگانی چهارده معصوم(ع) را به قلمی روان به تصویر کشیده است. در این جلد، داستان‏ هایی آموزنده از زندگانی حضرت فاطمه(س) می‏ خوانیم و خاطره ‏ها را در آغوش محبتش ورق می ‏زنیم.

نشست کتاب خوان با موضوع «صرفه جویی در مصرف آب» در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
در این نشست، پنج نفر به معرفی کتاب پرداختند.  
«آب چیه ای بچه ها؟» نوشته سید امیرحسین موسوی ، انتشارات جامعه القران الکریم/ ارائه توسط: مسعود دریانوش (عضو کتابخانه)، «کتاب علوم من: آب» نوشته نیل آردلی ، انتشارات مدرسه/ ارائه توسط: مصیب سالاری (عضو کتابخانه)، «آب را هدر نمی دم نه امروز نه فردا» نوشته معصومه سادات جلیلی، انتشارات تسنیم دانش/ ارائه توسط: احمدرضا فرهادی (عضو کتابخانه)، «آب چیه؟» نوشته بو نیتا سرل بارنز، انتشارات طبیب/ ارائه توسط: احسان یعقوبی (عضو کتابخانه) و «کمبود آب» نوشته شارون دالگلیش، انتشارات فنی ایران/ ارائه توسط: محمد اکبری (کتابدار).
مدرسه سماء شهر اسدیه، میزبان نشست کتاب خوان
در این نشست که به همت کتابخانه استاد احمدی بیرجندی برگزار شد، پنج نفر به معرفی کتاب پرداختند.
«لی لی لجبازه» نوشته گراس تونی، انتشارات قدیانی/ ارائه توسط: وجیهه کریمی (دانش آموز)، «ترانه های نیایش» نوشته مصطفی رحماندوست، انتشارات افق/ ارائه توسط: مهناز یعقوبی (دانش آموز)، «وقتی به کتابخانه می رویم» نوشته کری فین، انتشارات فنی/ ارائه توسط: حدیثه حیدری (دانش آموز)، «خدا در این قصه ها» نوشته مسلم گریوانی، انتشارات جمال/ ارائه توسط: ناهید کلندرزایی (دانش آموز) و «پنج تا انگشت بودند که... شغل ها» نوشته مصطفی رحماندوست، انتشارات پیدایش/ ارائه توسط: فریناز نهتانی (دانش آموز).
معرفی كتاب «روشنی مهتاب» همزمان با ايام شهادت حضرت زهرا(س) در پایگاه بسیج خواهران شهر اسدیه
کتاب «روشنی مهتاب» نوشته دکتر مهدی خداميان آرانی است که به شبهات در مورد شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در ۱۴ فصل پاسخ می دهد. ادعاهايی از جمله «هجوم به خانه حضرت فاطمه(س) دروغ است» و سؤالاتی از قبيل «چرا حضرت علی(ع) سكوت كرد؟»، «چرا قبيله قريش و مردم مدينه به ياری حضرت علی(ع) نيامدند؟»، «چرا امام علی(ع) دختر خود را به عقد خليفه دوم درآورد؟» و «چرا حضرت علی(ع) نام خلفا را بر فرزندان خود نهاد؟» از جمله شبهاتی است كه در اين كتاب به آنها پاسخ داده شده است. در نگارش اين كتاب از ۱۵۵ منبع معتبر عربی تشيع و اهل سنت استفاده شده است. كتاب مذکور در ۱۶۰ صفحه به دو زبان فارسی و عربی در سه هزار نسخه توسط انتشارات وثوق به چاپ رسيده است.
قصه گویی کودکان برای یکدیگر در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
کودکان عضو کتابخانه استاد احمدی بیرجندی از مجموعه «قصه های کوچک برای بچه های کوچک» برای یکدیگر قصه گفتند.
این مجموعه، حاوی قصه هایی ساده و مصور است و کودک خردسال به راحتی این قصه ها را درک می کند و به دلیل جذابیت تصاویر، برای کودکان لذت خاصی دارد. در این مجموعه، کتاب های پسته دهان بسته، آقا موش باهوش، چاقالو کوچولو، صداهای شب، قورباغه خجالتی، کوتوله ناقلا و غول دندان طلا، اردک کاکل به سر، گربه خال خالی، عنکبوت و جاروی دم دراز، تخمه سیاه خوش شانس و قصه های دیگر گردآوری شده است.
آیین اختتامیه مرحله کتابخانه‌ای هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه خیّران روستای درمیان
در این مراسم، ابراهیم شاهدادی مسئول کتابخانه خیّران با قدردانی از استقبال پرشور کتابخوانان از جشنواره کتابخوانی رضوی، هدف از برگزاری این جشنواره را ترویج سیره و فرهنگ رضوی و آشنایی بیشتر کودکان، نوجوانان و خانواده‌ ها با سبک زندگی رضوی در جهت هدف نهایی نهاد کتابخانه های عمومی کشور مبنی بر ترویج فرهنگ کتابخوانی عنوان کرد.
در ادامه مراسم نیز ضمن اهدای لوح‌ تقدیر دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور به کودکان شرکت‌کننده در جشنواره، از سایر برندگان نیز با هدایایی تقدیر شد.

 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 274