پنجشنبه 6 تير 1398  
برنامه های هفته چهارم آذر شهرستان بیرجند-5

برنامه های هفته چهارم آذر شهرستان بیرجند-4

برنامه های هفته چهارم آذر شهرستان بیرجند-2

برنامه های هفته چهارم آذر شهرستان بیرجند-3

برنامه های هفته چهارم آذر شهرستان بیرجند-1
در هفته چهارم آذر ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند در هفته چهارم آذر ماه، برنامه های فرهنگی متنوعی اجرا کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی الغدیر، محمدتقی کریم پور، حضرت خدیجه کبری(س)، شهدای باقریه و شهید مرتضی حاجی آبادی روستای حاجی آباد شهرستان بیرجند، برنامه هایی از قبیل نمایشگاه کتاب، نشست جمع خوانی، نشست مثنوی خوانی، مشاعره، کلاس حفظ قرآن، نقاشی و نشست کتاب خوان مدرسه ای برگزار کردند.
نمایشگاه کتاب به مناسبت میلاد امام حسن عسکری(ع) در کتابخانه الغدیر
با توجه به سالروز میلاد مبارک امام حسن عسکری(ع) کتابخانه عمومی الغدیر در راستای آشنایی هر چه بیشتر اعضا و مراجعان با زندگی این بزرگوار، نمایشگاه کتابی از منابع موجود برگزار کرد.
عناوین برخی از کتب بارتند از: ترجمه مسند الامام العسکری(ع)، فرهنگ جامع سخنان امام حسن عسکری(ع)، پیام ولایت، در مکتب امام حسن عسکری(ع)، غروب خورشید در سامرا، سیری در زندگی امام حسن عسکری(ع)، آخرین خورشید پیدا، آفتاب نیمه شب: روایت داستانی زندگی امام حسن عسکری(ع) و ...
نشست جمع خوانی و معرفی کتاب «بانوی ملکوت» در کتابخانه الغدیر
در سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه(س)، نشست جمع خوانی و معرفی کتاب «بانوی ملکوت» با هدف آشنایی بیشتر اعضا با زندگی این بانوی بزرگوار، برگزار شد.
کتاب «بانوی ملکوت» نوشته آیت الله علی کریمی جهرمی و چاپ مؤسسه بوستان کتاب است. در معرفی این کتاب آمده است: آستان سبز بانوی ملکوت حضرت فاطمه معصومه(س)، تصویری از بهشت الهی است که خدای بزرگ بر بندگان شایسته خویش وعده کرده است؛ آن‏جا که جان هر زائر مشتاق در ترنّم سبز زیارت به تمنای بلند شفاعت نشسته و در حریم آن بانوی با جلال، دل به عطای او بسته است. کتاب بانوی ملکوت، پس از نگاهی اجمالی به قم در کلام روایات و تحلیلی از آن اخبار، به بررسی ابعاد مختلفی از حیات طیبه کریمه آل ‏محمد، حضرت فاطمه معصومه(س)، می‏‌پردازد و خاتمه کتاب، ذکر و یاد جرعه ‏نوشانی از صهبای علم و معنویت کریمه اهل‏بیت است که در همجواری با دختر موسی بن جعفر(ع)، قرین سعادت ابدی شده‌اند.
برگزاری نشست های مثنوی خوانی در کتابخانه الغدیر
جلسات هفتگی با موضوع مولوی پژوهی و مثنوی خوانی هر هفته دوشنبه شب از ساعت 20:30 تا 22:30 در کتابخانه عمومی الغدیر برگزار می شود.
این جلسات با همکاری کانون هنرمندان خراسان جنوبی و با حضور دکتر محمد بهنام فر، عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند و جمعی از اساتید دانشگاه، دانشجویان و هنرمندان استان برگزار می شود. لازم به ذکر است تمام علاقه مندان به فرهنگ و ادب به ویژه ارادتمندان به مولوی می توانند در این محفل معنوی شرکت کنند.
نشست مشاعره به مناسبت شب یلدا در کتابخانه محمدتقی کریم پور
به مناسبت شب یلدا نشست مشاعره در میان اعضای کودک و نوجوان علاقه مند به ادب فارسی برگزار شد. در این نشست، اعضای کتابخانه به مشاعره اشعاری در مضامین مختلف همچون علم و دانش، طبیعت، اخلاقیات و ... پرداختند.
نشست جمع خوانی و بلندخوانی کتاب «افسانه شب یلدا» در کتابخانه محمدتقی کریم پور
با نزدیک شدن به شب یلدا نشست جمع خوانی و بلندخوانی کتاب «افسانه شب یلدا» توسط اعضای کودک و نوجوان کتابخانه جمع خوانی و بلندخوانی شد.
کتاب «افسانه شب یلدا»، نوشته پیمان اردشیری به موضوعاتی چون شب چله و افسانه‌ ها و قصه‌ های ایرانی پرداخته است. در روزگاران بسیار قدیم، در یکی از شهرهای ایران باستان، پادشاهی به همراه همسر و تنها دخترش زندگی می‌کرد. پادشاه و همسرش غمی بزرگ داشتند؛ زیرا دختر آنها که یلدا نام داشت، از بیماری‌ مرموزی رنج می‌برد. تمام پزشکان شهر، از معالجه او عاجز بودند و ماهرترین طبیب شهر گفته بود که دختر پادشاه در بلندترین شب سال جان خواهد سپرد. آن سال برخلاف سال‌های قبل، برف سنگینی در اوایل پاییز، باریدن گرفت و هر روز غم پادشاه و همسرش بیش‌تر می‌شد. یکی از روزها، نگهبانان از حضور پیرمردی خبر دادند که ادعا می‌کرد، می‌تواند یلدا را معالجه کند. او برای معالجه یلدا شرطی گذاشت که بعد از معالجه یلدا، پادشاه تمام ثروت خود را بین فقرا و مستمندان تقسیم کند و داستان ادامه پیدا می کند.
نمایشگاه کتاب حضرت امام حسن عسکری(ع) در کتابخانه عمومی حضرت خدیجه کبری(س)
همزمان با ولادت حضرت امام حسن عسکری(ع)، نمایشگاه کتابی در کتابخانه عمومی حضرت خدیجه کبری(س) برپا شد. تعدادی از عناوین کتابهای این نمایشگاه عبارتند از: غروب خورشید در سامرا، همیشه در محاصره، امام حسن عسکری(ع)، پیشوای یازدهم، کلیات تاریخ چهارده معصوم(ع)، سیره پیشوایان دینی و خاندان وحی.
برگزاری کلاس حفظ قرآن همراه با بازی و سرگرمی در کتابخانه شهدای باقریه
کتابخانه شهدای باقریه، با همکاری پایگاه بسیج امامزادگان باقریه علیه السلام، هر هفته به برگزاری کلاس حفظ قرآن ویژه کودکان و خردسالان اقدام می نماید.
گفتنی است که در این کلاس ها، ضمن آموزش روش حفظ سوره های جزء سی قرآن، تلاش می شود تا با اجرای بازی و برنامه های سرگرمی دیگر مثل مسابقه معما، چیستان و حدس بزن به جذابیت کلاس افزوده شود.
از جمله اهداف برگزاری این برنامه می توان به توسعه و ترویج فرهنگ قرآن کریم در بین کودکان، شناسایی و جذب استعدادهای قرآنی، ارتقا و شکوفا کردن آن ها و آشنایی بیشتر با محیط کتابخانه و گذران اوقاتی متنوع و شاد در فضای کتابخانه اشاره کرد.
جشنواره نقاشی با موضوع شب یلدا در کتابخانه شهدای باقریه
 در آستانه آیین سنتی شب یلدا، کتابخانه شهدای باقریه بیرجند در راستای رشد و پرورش خلاقیت‌های کودکان و آشنایی هر چه بیشتر کودکان با آداب و رسوم ایرانیان در شب یلدا، اقدام به برگزاری جشنواره نقاشی کودکانه با موضوع شب یلدا کرد.
گفتنی است در این برنامه، بعد از معرفی آداب و رسوم خاص شب یلدا توسط مسئول کتابخانه و گفت و گو با کودکان در این رابطه، شرکت کنندگان در نقاشی های خود آیین سنتی شب یلدا را به تصویر کشیدند و در پایان، به تمامی شرکت کنندگان در مسابقه نقاشی جوایزی اهدا شد.
نشست کتاب خوان مدرسه ای کتابخانه شهید مرتضی حاجی آبادی در دبستان ریحانه النبی
در این نشست، شش نفر به معرفی کتابهایی که خوانده بودند پرداختند.
«قصه های گلستان و ملستان» نوشته مهدی آذریزدی/ ارائه توسط: ساجده یوسفی، «کیمیا و سنگ قصه گو» نوشته کلر ژوبرت/ ارائه توسط: فاطمه زهرا حاجی آبادی، «قصه های کلیله و دمنه» نوشته مهدی آذریزدی/ ارائه توسط: زکیه جبران، «مهمان ابراهیم» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: حدیثه جبران، «سفر دور و دراز» نوشته مژگان شیخی/ ارائه توسط: فاطمه زهرا کوچی و «بچه شیر آدمیزاد» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: حدیث مرشدیان.

 
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 677