سه‌شنبه 1 بهمن 1398  
با حضور جمعی از مسئولان؛ آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در بیرجند برگزار شد آئین بزرگداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار در استان خراسان جنوبی با حضور جمعی از مسئولان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی، آیین بزرگداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار در بیرجند با حضور حسام قربانعلی، مدیرکل امور مجلس و استان های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ علی ناصری، فرماندار شهرستان بیرجند؛ نفیسه نخعی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی؛ زهره موهبتی، رئیس کمیسون فرهنگی شورای اسلامی شهرستان بیرجند؛ ناصر نبی زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی؛ محمد رحیم شهریاری، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی؛ محمد اکبری، قائم مقام کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جنوبی؛ محمدرضا رضایی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی؛ محمدرضا کیانی، مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه بیرجند و جمعی از فرهنگ دوستان، کتابداران، اعضای کتابخانه و دانشجویان برگزار شد.

حسام قربانعلی، مدیرکل امور مجلس و استان های نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به تاثیر مطالعه و کتاب، بیان کرد: آنچه در انقلاب اسلامی باعث افتخار بوده وابسته نبودن به اجانب است که با مطالعه در زمینه های مختلف حاصل شده است. امروز کتاب تبدیل به یک مطالبه عمومی شده است و روزی نیست که تقاضای بازسازی، تاسیس کتابخانه و ... دریافت نشود.

وی اضافه کرد: نهاد کتابخانه های عمومی کشور با داشتن سه هزار و ۵۰۰ کتابخانه و تامین ۴۳ میلیون عنوان کتاب به مردم خدمات می دهد اما این میزان کافی نیست و به حمایت و مشارکت سایر سازمان ها در این زمینه نیاز هست.

قربانعلی تصریح کرد: با توجه به رویکرد کاهش اعتبار فرهنگی و لایحه درآمدهای شهرداری، تعاون و همکاری بیشتر ضرورت دارد. اگر امروز به فرهنگ کتاب خوانی توجه نشود در آینده باید به دنبال رفع آسیب ها باشیم. بنابراین باید علاقه به کتاب و کتابخوانی در نسل جدید ایجاد و نهادینه شود.

وی وضعیت خراسان جنوبی از نظر برگزاری جلسات انجمن را مثبت ارزیابی کرد.

در ادامه محمدرضا رضایی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این مراسم بیان کرد: شاخص های کتابخانه های عمومی در خراسان جنوبی در چند سال اخیر از میانگین کشوری پیشی گرفته است.

وی ادامه داد: در جمهوری اسلامی، کتاب و کتابخوانی به عنوان یکی از حوزه های فرهنگی، اهمیت خاصی دارد. در شرایطی که دشمن با جنگ اقتصادی و فرهنگی توان خود را با هدف برخورد با فرهنگ کشور و اعتقادات دینی مردم به کار گرفته است، باید هوشیار باشیم.

وی تعداد کتابخانه های استان را ۷۷ باب دانست و گفت: از این تعداد ۶۶ باب کتابخانه نهادی و مابقی مشارکتی هستند. در حال حاضر در تمام شهرها و شهرستان های استان کتابخانه وجود دارد و ۹۰ درصد روستاهای بالای هزار و پانصد نفر جمعیت هم از نعمت کتابخانه بهره مند هستند.

رضایی با اشاره به اینکه تا پایان سال ۷ کتابخانه دیگر در استان افتتاح می شود، گفت: در یک سال گذشته ۷ کتابخانه در خراسان جنوبی به بهره برداری رسیده است.

علی ناصری، فرماندار بیرجند در این مراسم اظهار داشت: با توجه به سابقه فرهنگی و تاریخی استان، باید وضعیت زیرساخت های کتابخوانی در این استان در حد مطلوبی باشد. بیرجند به عنوان سومین شهر برخوردار از مدرسه نوین در کشور، منشا علم و صدور معلم بوده و به همین دلیل پدران علوم مختلفی از استان موجب افتخار منطقه شده اند. باید برای حفظ این سابقه فرهنگی و تاریخی برای نسل جوان تلاش کرد.

ناصری کتاب را خشت و زیربنای فرهنگ دانست و افزود: زمانی که اینترنت کند یا قطع می شود، اهمیت کتاب و کتابخوانی بیش از پیش مشخص می شود. هیچ خیری ماندگارتر از توسعه فرهنگی و فکری نیست و این مهم با توسعه کتابخانه ها میسر می شود.

فرماندار بیرجند همچنین از برنامه ریزی برای راه اندازی بنیاد بیرجند شناسی و تأسیس یک مرکز فرهنگی دیگر در این شهرستان خبر داد و گفت: اولین کار این مرکز باید ثبت و ضبط اطلاعات مفاخر و فرهیختگان استان باشد.

در پایان این مراسم از کتابخانه برتر نهادی، کتابداران، کتابخوانان، برگزیدگان جشنواره رضوی و هدهد سفید و دستگاه های برتر در حوزه اهدای کتاب تقدیر شد که به شرح ذیل است:

کتابخانه شیخ مفید شهرستان فردوس،  کتابخانه نهادی برتر؛

معصومه آویژه رمضانی و حامد حجی آقا، کتابداران برتر؛

حوا اکبری، زهره سادات باقری، مسئولان برتر؛

حسن قلی پور، بازنشسته برتر؛

طاهره رحیمی گل، خدمتگزار برتر؛

معصومه آفتاب، محمدجواد آزادی، محمدشایان شادکام، زینب خسروی، مریم حسینی، کتابخوانان برتر؛

راضیه آریامنش، کتابدار برتر در جشنواره هدهد سفید؛

مبینا جهانی، داور نوجوان جشنواره هدهد سفید؛

ریحانه علی زاده، داور کودک جشنواره هدهد سفید؛

زهرا کاوسی چهکندک، برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی؛

فاطمه حاجی آبادی، برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی؛

علی اکبر بخشایش، برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی؛

خامسان، رئیس دانشگاه بیرجند، دستگاه برتر در اهدای کتاب؛

سلم آبادی، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره)، دستگاه برتر در اهدای کتاب؛

روشندل، منتخب در حوزه اهدای کتاب در شهرستان نهبندان.

بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 225