سه‌شنبه 1 بهمن 1398  
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور عنوان کرد؛ ارتباط نسل امروز با کتاب و کتابخوانی در اولویت برنامه های نهاد است دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ارتباط نسل جوان و نوجوان کشور با کتاب های مفید، ارزشمند و متناسب با گروه سنی این قشر را، جزو اولویت های این نهاد اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور روز چهارشنبه 10 مهرماه جاری در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه شهرستان بیرجند، گفت: در دوران تمدنی ایران که اوج آن از قرن چهارم شروع می‌شود، شاهد راه‌اندازی دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و کتابخانه‌ها هستیم و در این دوران، علما و پیشوایان دینی، توجه ویژه‌ای به فرهنگ و کتاب داشتند.
وی افزود: در قرون اولیه تمدن اسلامی، مساجد و حوزه‌های دینی، محل پرورش علما و دانشمندان بودند و کتابخانه‌های بزرگ عمدتاً در حوزه‌های دینی و مساجد جهان اسلام وجود داشت که این موضوع، برخلاف جریان تمدن غرب بود که اوایل قرون وسطی با تفتیش عقاید و کتاب سوزی مواجه بودند.
وی تأکید کرد: امروز با وضعیت خاصی در جامعه مواجه هستیم؛ از طرفی مخاطب امروز به دلیل وضع رسانه‌های نوین در معرض حجم بالای اطلاعات قرار دارد که فرصت انتخاب صحیح را از انسان می گیرد و یک جوان، گاهی در خلاف جهت رشدش قرار می گیرد.
وی گفت: این وضعیت، باعث می شود جوانان ما تقلیل گرا شوند و به جای خواندن کتاب‌های مفصل و جامع، به خواندن پیام‌های کوتاه و کتاب‌های کوچک اکتفا کنند؛ در حالی که همه معارف برای رشد جوان در کلمات و پیام‌ها محدود و خلاصه نمی‌شود.
وی ادامه داد: مسائلی که در زندگی اجتماعی افراد به وجود آمده، باعث شده گاهی با این سؤال مواجه شوند که خواندن کتاب مفید، چه فایده ای دارد؟ که با این مسئله آرام آرام بی انگیزگی نسبت به مطالعه به وجود می‌آید که خوشبخانه در دهه‌های اخیر مقام معظم رهبری با تمام اشتغالاتی که دارند، به شکل‌های مختلف از جمله حضور در نمایشگاه‌های کتاب و تقریظ بر کتاب‌های خوب، فرهنگ کتاب و کتابخونی را ترویج می‌کنند.
مختارپور، اظهار داشت: ائمه جمعه در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نقش مؤثری دارند و در برخی استان‌ها ائمه جمعه کتاب‌های خوب و مفید را در نمازجمعه معرفی می‌کنند که نقش موثری در اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی دارد.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه شهرستان بیرجند نیز در این دیدار، گفت: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه، نیازمند کارشناسی است و به زودی می‌توانیم با طرح صحیح، نفع و ضرر جامعه و نسل جدید را به خودشان تفهیم کنیم که با اراده، راه خود را پیدا کنند و زهری که از ناحیه بیگانه، زمینه‌ خوراک فکری آنان می‌شود را پس بزنند.
آیت الله سید علیرضا عبادی، بیان کرد: متأسفانه امروز کوتاهی هایی شده و فرصتی به بیگانه داده شده تا سرنوشت اندیشه نسل ما را در اختیار بگیرد که برون رفت از این وضعیت، نیازمند ارائه طرح است و قطعاً راه درمان وجود دارد.
وی بیان کرد: شرایطی که امروز پیش آمده، نیازمند تدبیر است تا در آینده، این شرایط تغییر کند و نسل امروز جامعه با شرایط جدیدی برای رشد خود مواجه شود که این مهم نیازمند همکاری به گونه‌های مختلف است؛ از جمله اینکه از طریق ارتباط چهره به چهره، تریبون‌ها، رسانه‌های جمعی و مکتوب و همچنین صدا و سیما اهمیت کتاب و فرهنگ کتابخوانی را برای نسل فعلی تبیین و ترویج کرد.
وی، اظهار داشت: در دوران نفوذ بیگانگان غربی، هم امور مادی و هم مسائل فرهنگی و سیاسی ما مورد غارت قرار گرفت و کتاب، متون اصلی و فرهنگ مکتوب ما را غصب کردند و از بین بردند.
امام جمعه شهرستان بیرجند، گفت: اگر هر قشری از جمله خانواده، آموزش و پرورش، دانشگاه، حوزه و تریبون‌ها به هر نحو بتوانند به وظیفه خود عمل کنند، خواهیم توانست به صورت همه جانبه از حالت غفلت و بی تفاوتی که امروز گریبان جامعه ما را گرفته است، خارج شویم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی هم در این دیدار، با بیان اینکه ۷۷ کتابخانه در استان داریم که بیش از ۵۷ هزار نفر عضو این کتابخانه ها هستند، افزود: اکنون ۳۷ کتابخانه در استان در دست احداث است که در صورت تخصیص به موقع اعتبار، پنج کتابخانه تا دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
محمدرضا رضایی، با بیان این مطلب که در حدود چهار سال گذشته، انقلابی در وضعیت کتابخانه های عمومی اتفاق افتاده، گفت: در چهار سال گذشته ۱۵ کتابخانه در استان احداث و 14 کتابخانه بازسازی و شاداب سازی شده است و همچنین در این مدت، خیّران حدود 28 میلیارد ریال در زمینه احداث کتابخانه ها در استان مشارکت داشته‌اند.

 
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 79