سه‌شنبه 8 بهمن 1398  
در هفته اول اسفند ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی در کتابخانه شهدای باقریه بیرجند کتابخانه عمومی شهدای باقریه بیرجند در هفته اول اسفند ماه، برنامه‌های فرهنگی متنوعی اجرا کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌جنوبی، کتابخانه‌ی عمومی شهدای باقریه بیرجند برنامه‌هایی از قبیل نشست بلندخوانی، کارگاه داستان نویسی، کارگاه کلاژ و نشست قصه گویی برگزار کرد.
نشست بلندخوانی کتاب «آن کفش ها»
جمعی از اعضای کودک کتابخانه شهدای باقریه، بلندخوانی کتاب «آن کفش ها» را تجربه کردند. در این نشست کتاب «آن کفش ها» نوشته ماریبت بولتز، بلندخوانی شد. داستان این کتاب درباره پسر بچه ای به نام جرمی است که هر شب خواب کفش هایی را می بیند که دوست دارد. همه همکلاسی هایش از این کفش ها دارند به جز او و آنتونیو. مادربزرگ معتقد است باید چیزی را بخرد که نیاز دارد؛ نه چیزی را که دوست دارد؛ اما او ...
نویسنده این کتاب، معلم پیش دبستانی است و این داستان دوستی و فداکاری را با الهام از ماجراهایی که با کودکان گذرانده، نوشته است.
الهام فغانی، مسئول کتابخانه شهدای باقریه با هدف تشویق و ایجاد انگیزه به خواندن و آشنایی کودکان با زیبایی‌های کتاب در این نشست، از کودکان خواست که هر یک نقشی را انتخاب کرده و با لحن مناسب همراه با فراز و فرود، دیالوگ های نقش خود را ادا کنند.
نشست معرفی و بلندخوانی کتاب «سکه طلا»
کتابخانه شهدای باقریه در یک نشست بلندخوانی، میزبان جمعی از اعضای کودک خود بود. در این جلسه، کتاب «سکه طلا» نوشته آلما فلور آدا، که روایتگر یک داستان بومی آمریکای مرکزی است، معرفی و بلندخوانی شد.
«سکه طلا»، داستان مردی است که از راه دزدی زندگی می‌کند. چون هیچ آشنایی ندارد که به او لبخند بزند، همیشه اخمو است. خووان وقتی یک سکه‌ طلا در دستان دونا ژوزفا، پیززنی که اهالی روستا برای درمان بیمارانشان از او کمک می گیرند، می بیند، به فکر دزدیدن طلاهای او می‌افتد؛ اما ...
این داستان، نشان می‌دهد آدم‌هایی وجود دارند که مثل یک گنج پرارزش هستند و ما باید آن‌ها را جست و جو کنیم. تشویق به کار کردن، کمک به دیگران، نیکوکاری، نوع‌دوستی و ترجیح دادن نیاز دیگران بر خود از دیگر مفاهیمی است که این داستان به کودکان می‌آموزد.
لازم به ذکر است که کتابخانه شهدای باقریه، با هدف بالابردن مهارتهای خواندن، کشف لذت خواندن و تشویق کردن کودکان به خواندن کتاب، برنامه هایی چون برگزاری نشست‌های بلندخوانی را در دستور کار خود قرار داده است.
برگزاری کارگاه خلاقیت و داستان نویسی
کتابخانه شهدای باقریه با حضور جمعی از اعضای کودک و نوجوان خود اقدام به برپایی کارگاه داستان نویسی خلاق نمود.
در این کارگاه، از اعضا خواسته شد تا با الهام از تصاویری که در اختیار هر یک قرار داده شده، داستانی بنویسند و در پایان هر شرکت‌کننده، به خوانش داستان خود در حضور دیگران پرداخت. از اهداف برگزاری این کارگاه، می توان به تقویت اعتماد به نفس، تقویت جرأت نوشتن و تشویق به کتابخوانی بیشتر اشاره کرد، در پایان به شرکت کنندگان جوایزی تعلق گرفت.
کارگاه کلاژ (تکه چسبانی) و داستان نویسی
مسابقه داستان نویسی در قالب «کارگاه کلاژ و داستان نویسی» با هدف پرورش مهارت خلاقیت، ایده پردازی و داستان نویسی خلاق در بخش کودک کتابخانه شهدای باقریه، برگزار شد.
مسئول کتابخانه، با در اختیار قراردادن تصاویر بریده شده مختلف از نشریات، از کودکان شرکت کننده در قالب گروه های سه نفره، خواست تا با ترکیب تصاویر انتخابی خود، ایده یک داستان را در ذهن، تداعی کرده و با چسباندن تصاویر ترکیبی و کشیدن با نقاشی های زیبا، داستان پرداخته شده در ذهن خود را روی کاغذ پیاده کنند.
در پایان، کودکان ضمن تجربه کار گروهی، آثار زیبایی را خلق کرده و نمایندگان هر گروه، نوشته های خلاقانه شان را بلندخوانی کردند.
در کتابخانه شهدای باقریه، با هدف ترغیب کودکان به کتابخوانی و تقویت کار گروهی و پرورش خلاقیت، تفکر و انجام همزمان کارها، برنامه های مختلفی از جمله داستان نویسی خلاق و ایده پردازی های گروهی، اجرا می شود.
قصه گویی و تصویرگری از کتاب «خانه ای در شب»
کتابخانه شهدای باقریه در جلسه قصه گویی کتاب «خانه ای در شب» میزبان جمعی از اعضای کودک بود. در این جلسه، کتاب «خانه ای در شب» نوشته سوزان مری اسوانسون توسط مسئول کتابخانه قصه گویی شد و در پایان درباره پیام داستان و ادراک کودکان از این کتاب تصویری، پرسش شد و در نهایت از آن ها خواسته شد احساس خود را از داستان این کتاب به تصویر بکشند.
در این داستان تصویری آمده است که، کودکی با دریافت کلید از پدرش همراه خانواده وارد خانه می شود. پیش ازخواب کتاب می خواند. در کتاب در خیال با پرنده پرواز می کند، درباره تاریکی آسمان پر از ستاره آواز می خواند و در صورت ماه، خورشید را می بیند. در بازگشت از دنیای خیال و کتاب، خانه و زندگی را پر از روشنایی می بیند، به آرامش می رسد و راحت می خوابد.
از جمله پیام های این داستان تصویری می توان به نشان دادن اهمیت کتاب در ساختن دنیای ذهنی کودک و غلبه بر ترس از تاریکی به کمک کتاب خواندن اشاره داشت.

 
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 322