چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398  
افتتاح کتابخانه محمد رسوال الله روستای بندان شهرستان نهبندان-2

افتتاح کتابخانه محمد رسوال الله روستای بندان شهرستان نهبندان-1

افتتاح کتابخانه محمد رسوال الله روستای بندان شهرستان نهبندان-5

افتتاح کتابخانه محمد رسوال الله روستای بندان شهرستان نهبندان-4
همزمان با چهارمین روز از دهه مبارک فجر افتتاح شد؛ کتابخانه عمومی محمد رسوال الله(ص) روستای بندان شهرستان نهبندان آیین افتتاح کتابخانه عمومی محمد رسول الله(ص) روستای بَندان شهرستان نهبندان در روز دوشنبه 15 بهمن ماه جاری با حضور نماینده بنیاد علمی آموزشی قلم چی، فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی، امام جمعه و فرماندار شهرستان نهبندان و جمعی از مسئولان و اهالی منطقه، برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، هفتمین کتابخانه عمومی شهرستان نهبندان که مزیّن به نام حضرت رسول اکرم(ص) است، با زیربنای 250 مترمربع و اعتباری بالغ بر 3 میلیارد ریال، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به بهره برداری رسید.
 مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی در این مراسم، با بیان اینکه کتابخانه عمومی روستای بندان از زمان آغاز به ساخت به دلیل تخصیص نیافتن مناسب اعتبارات، نزدیک به 10 سال به طول انجامیده است، گفت: در سفر اخیر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان نهبندان، مشکل پروژه کتابخانه این روستا مطرح و با پیگیری های انجام شده، برطرف شد.
محمدرضا رضایی، افزود: از طرفی با ورود بنیاد علمی آموزشی قلم چی و مساعدت 400 میلیون ریالی این بنیاد به این پروژه، روند کار شتاب بیشتری گرفت و امروز شاهد افتتاح پنجمین کتابخانه روستایی شهرستان نهبندان هستیم که تا پایان هفته جاری و با افتتاح دو کتابخانه عمومی دیگر در روستاهای بیچِند و چاهداشی، تعداد کتابخانه های روستایی این شهرستان به 7 و در مجموع تعداد کتابخانه های عمومی شهرستان نهبندان به 9 باب، افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه تعداد کتابخانه های عمومی شهرستان نهبندان در طول 4 سال گذشته، سه برابر افزایش داشته است، خاطر نشان کرد: زیربنای کتابخانه ای در این شهرستان، رشدی در حدود 132 درصد داشته است.
وی همچنین بر اهمیت جایگاه کتابخانه به عنوان یک پایگاه فرهنگی به ویژه در روستاها، تأکید و تصریح کرد: کتابدار ما در حکم یک سرباز فرهنگی است و شایسته است که امور فرهنگی روستا با محوریت کتابخانه و با همکاری کتابدار روستا، صورت گیرد.
نماینده بنیاد علمی آموزشی قلم چی نیز در مراسم مذکور با اشاره به اینکه این بنیاد، فعالیت خود را در سال 1379 در قالب کانون فرهنگی آموزش (قلم چی) آغاز کرده است، بیان داشت: از سال 1384 بنیاد علمی آموزشی قلم چی، وقف عام شد و با تأکید بر آموزش و گسترش دانش، یکی از مهمترین اهدافش را برقراری عدالت آموزشی، قرار داد.
رمضانعلی محسنی، گفت: در روزهای اخیر، 3 باب مدرسه با کمک بنیاد علمی آموزشی قلم چی در استان خراسان جنوبی، افتتاح شد و در اختیار اداره کل آموزش و پرورش این استان قرار گرفت.
وی با بیان اینکه، این بنیاد در اکثر پروژه ها به عنوان تمام کننده کار، مشارکت می کند، افزود: رنیس بنیاد علمی آموزشی قلم چی، در جایی به عنوان خیّر، ورود پیدا می کند که از اتمام کار و حصول نتیجه، اطمینان داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: کتابخانه محمد رسول الله (ص) روستای بندان با حدود 2 هزار جلد کتاب و امکاناتی از جمله اینترنت، سامانه جستجوی کتاب (سامان)، امکانات گرمایشی و سرمایشی و دیگر نیازهای یک کتابخانه استاندارد، با کتابخانه های شهری مطابقت می کند.
وی با تأکید بر اینکه استفاده مناسب از فضای کتابخانه، از ساخت آن مهمتر است، گفت: بنیاد علمی آموزشی قلم چی و دیگر خیّران، هیچگونه منّت و چشم داشتی بابت مساعدت هایشان ندارند؛ اما استفاده مطلوب از فضاهای آموزشی و فرهنگی؛ از جمله کتابخانه ها مورد انتظار همه خیّران است که بخش اعظمی از این مهم بر عهده کتابدارانی است که به طور حتم، امین و مشاور مخاطبان و اعضا در خصوص انتخاب درست کتاب هستند.
وی یادآور شد: بنیاد علمی آموزشی قلم چی، علاوه بر ساخت مدرسه و کتابخانه، اقدام به بورسیه تحصیلی دانش آموزان نموده و در حال حاضر 100 هزار دانش آموز، بورسیه این بنیاد هستند و برای هر یک، مبلغ 20 میلیون ریال هزینه شده و از امکاناتی چون آزمون و کتب کمک درسی بهره مند می شوند.
وی با اشاره به اینکه پس از استان سیستان و بلوچستان، بیشترین کمک های بنیاد علمی آموزشی قلم چی به استان خراسان جنوبی است، اعلام کرد: 108 پروژه در سال 97 توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی در حال ساخت است که تعدادی از این پروژه ها تکمیل و افتتاح شده و تا نیمه سال 98، کلیه پروژه های مذکور به بهره برداری خواهد رسید.
فرمانده سپاه انصار الرضا(ع) خراسان جنوبی نیز در آیین افتتاح کتابخانه عمومی محمد رسول الله(ص) روستای بندان، گفت: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، شاهد پیشرفت های چشمگیری در زمینه های مختلف شده ایم که از آن جمله، رشد علمی ایران است که رتبه یک را در دنیا دارد.
سردار علی قاسمی، با استناد به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) گفت: اگر دو روز یک مؤمن با هم مساوی باشد، ضرر کرده است؛ بنابراین بایستی به دنبال تحصیل، مطالعه و کتابخوانی باشیم و اکنون که کتاب و کتابخانه به رایگان در اختیار ماست، باید به نحوی شایسته از آن بهره ببریم.
وی تأکید کرد: کتابخانه، یک پایگاه علمی است و کتاب های کاغذی نسبت به کتاب های الکترونیک، ارزش بالاتری دارد.
حجت الاسلام خزاعی، امام جمعه شهرستان نهبندان نیز در این مراسم، خواستار بهره برداری مفید از کتابخانه محمد رسول الله(ص) شد و توصیه کرد: چنانچه در هفته های آغازین شروع به کار کتابخانه، حضور مراجعان کمرنگ بود، مسئولان اداره کل کتابخانه ها آسیب شناسی کنند تا مشکل برطرف شود؛ چراکه یکی از مهمترین مکان ها برای مصون ماندن جوانان از ناهنجاری های اجتماعی، کتابخانه است.
همچنین فرماندار شهرستان نهبندان در مراسم افتتاح کتابخانه روستای بندان، گفت: اخیراً 33 مشکل عمده شهرستان را پس از بررسی های بسیار، اعلام کردیم که کتابخانه های روستاهای بندان، بیچند و چاهداشی از آن جمله بود که به سرعت، پیگیری شد و به نتیجه مطلوب رسید.
ماشاءالله کریمان خراسانی، با بیان اینکه 131 پروژه عمرانی تا پایان سال در شهرستان نهبندان افتتاح می شود، اعلام کرد: 3 پروژه کتابخانه ای شهرستان نبهندان نیز، جزو پروژه های مذکور است.
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 320