چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398  
انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند خبر داد: افتتاح کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد در دهه فجر رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند از افتتاح کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد شهرستان بیرجند در ایام الله دهه فجر امسال خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند با حضور فرماندار، رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند و جمعی از اعضا در سالن اجتماعات فرمانداری این شهر برگزار شد.
فرماندار شهرستان بیرجند در این جلسه، ضمن تشکر از پیگیری های دهیاری روستای دستگرد و کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند، جهت تسریع در بهره برداری از کتابخانه پروفسور معتمدنژاد، تأکید کرد: در روستاهای بزرگ و دارای جمعیت جوان، باید مکان های فرهنگی مانند کتابخانه تقویت شود.
علی ناصری، افزود: خوشبختانه بسیاری از کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند، به خصوص در مناطق مرکزی و شمال شهر بازپیرایی شده است که لازم است در دهه فجر، اعضای انجمن از کتابخانه ها بازدید به عمل آورند که چنانچه مسائل و مشکلاتی وجود دارد، برطرف شود تا با کیفی سازی محیط کتابخانه ای شهر، بتوان خدمات مورد نیاز اعضا و مراجعان به کتابخانه را ارائه داد.
وی با بیان اینکه در جنوب شهر بیرجند، مکانی برای کتابخانه عمومی در اختیار کتابخانه ها نیست، از راه و شهرسازی، سایر دستگاه های ذیربط، مردم و خیرین خواست: اگر می توانند این فضا را در اختیار اداره کل کتابخانه های عمومی قرار دهند تا یک باب کتابخانه به این منطقه که به دلیل وجود دانشگاه ها و حضور دانشجویان پر تردد است، اضافه شود.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند نیز در این جلسه، با اعلام خبر افتتاح کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد در ایام الله دهه مبارک فجر، گفت: این کتابخانه در سال 1392 در زمینی به مساحت 500 مترمربع کلنگ زنی شد.
مهدی نیازی افزود: زیر بنای این کتابخانه 220 متر مربع است که 2 میلیارد و 150 میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و 70 میلیون ریال از محل اعتبارات انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند تا کنون برای ساخت و تجهیز آن هزینه شده است.
وی با اشاره به اینکه از خیابان ارتش تا جنوب شهر و از بلوار سجاد تا انتهای شرقی بیرجند، کتابخانه عمومی تحت نظارت نهاد کتابخانه های عمومی کشور وجود ندارد، ادامه داد: با توجه به مناطق هدف بازآفرینی در ستاد بازآفرینی علاوه بر الهیه، احداث سه کتابخانه دیگر در خیابان 17 شهریور، کارگران و ادامه محله خیرآباد و فرزان تصویب شده است که حدود 2250 مترمربع از سرانه فضای کتابخانه ها در این مناطق تأمین می شود و نیاز فضای کتابخانه آن با توجه به پیش بینی جمعیت مرتفع می شود.
وی خاطرنشان کرد: تا سال 1404 باید به ازای هر صد نفر 4 مترمربع فضای کتابخانه ای در اختیار داشته باشیم. این در حالی است که فضای فعلی، 4 هزار و 397 مترمربع است که تا پایان سال به حدود 5 هزار مترمربع می رسد.
نیازی در پایان، از رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بیرجند جهت مساعدت برای تبلیغات طرح کشوری کتابخوان ماه و اختصاص سه مکان در شمال، مرکز و جنوب شهر بیرجند جهت نصب بنر تبلیغاتی این طرح تشکر کرد و از مدیران سازمان ها خواست طی اقدامی جهت فرهنگ سازی پیشگام شده و کتاب به کتابخانه ها اهدا کنند تا مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد.
معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند، گفت: تأمین زمین از طرف راه و شهرسازی در جنوب شهر در اراضی موسوم به زعفرانیه با کاربری فرهنگی ممکن است.
وحید داعی، با بیان اینکه اداره کل راه و شهرسازی، آماده همکاری برای تغییر کاربری زمین برای استفاده کتابخانه هاست، ادامه داد: برای واگذاری بهره برداری کتابخانه الهیه باید تفاهم نامه سه جانبه بین فرمانداری، راه و شهرسازی و کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند منعقد شود تا طی این تفاهم نامه، بهره برداری از کتابخانه الهیه به کتابخانه های عمومی واگذار شود.

 
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 404