يكشنبه 6 بهمن 1398  
در نیمه اول فروردین، برگزار شد؛ برنامه های مختلف فرهنگی در کتابخانه عمومی استاد احمدی بیرجندی شهرستان درمیان کتابخانه عمومی استاد احمدی بیرجندی شهر اسدیه شهرستان درمیان، در نیمه اول فروردین ماه، میزبان برنامه های فرهنگی متنوعی بودند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب، نشست کتاب خوان، کارگاه کاردستی و نمایشگاه کتاب، از جمله برنامه های برگزار شده در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی بود.
نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «مورچه فرمانده»
کتاب «مورچه فرمانده از مجموعه حیوانات در قرآن» نوشته  علی بابا جانی در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی، معرفی و سپس جمع خوانی شد.
این مجموعه، شامل قصه های پندآموز و زیبا از قرآن کریم است که با نثری روان و تصاویری زیبا برای گروه سنی کودک به منظور آشنا نمودن کودکان با داستان های تاریخی و سرگذشت اقوام و گذشتگان، صرف نظر از محل زندگی و اختلاف زبان آنها در نظر گرفته شده است.
کتابخانه استاد احمدی بیرجندی، میزبان نشست کتاب خوان
در این نشست، پنج نفر به معرفی کتاب پرداختند.
«اخلاق خوب» نوشته ژولیت گارشه دجز، انتشارات صابرین/ ارائه توسط: امیرحسین دادران (عضو کتابخانه)، «ماجرای سگ کوچولو» نوشته اعظم تبرایی، انتشارات رایحه قلم/ ارائه توسط: احمدرضا فرهادی (عضو کتابخانه)، «شیر کتابخانه» نوشته میشل نودسن، انتشارات آفرینگان/ ارائه توسط: امین طاها کاووسی (عضو کتابخانه )، «کودک مرتب و کودک نامرتب» نوشته محمد ابراهیم ساعدی، انتشارات حافظ ابرو / ارائه توسط آریا عبداللهی (عضو کتابخانه )و «قصه آقای جرمی ماهیگیر» نوشته بئاتریکس پاتر، انتشارات ماهی/ ارائه توسط: مصیب سالاری (عضو کتابخانه).
نشست جمع خوانی کتاب «مهربان ترین پیامبر»
کتاب «مهربان ترین پیامبر» از مجموعه کتب ماه فروردین در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی معرفی و جمع خوانی شد.
«مهربان‌ترین پیامبر» مجموعه‌ای است از داستان های کوتاه و آموزنده که تصویری از رسول خدا(ص) و شخصیت آن حضرت را برای کودکان و نوجوانان ترسیم می‌کند. قصه های گوناگونی مانند: لحظۀ ولادت پیامبر بزرگ اسلام(ص)، ازدواج ایشان با حضرت خدیجه(س)، آغاز نبوت، دعوت های پنهانی و آشکار مردم به دین اسلام، هجرت، گسترش اسلام. قصه‌هایی که هر کدام درسی است بزرگ از زندگی ایشان. این کتاب از ۱۰ فصل تشکیل شده که عبارتند از: زندگی‌نامه، سبک زندگی، سخنان او، حکایت‌های کوتاه، حکایت‌های طولانی، قصه‌گویی های او، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در قرآن، پاسخ به سؤالات، مکان‌های تاریخی مکه و مکان‌های تاریخی مدینه.
کارگاه آموزش کاردستی
کارگاه آموزشی ساخت کاردستی و اوریگامی «چهره حیوانات» در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی برگزار شد.
در جهت استفاده صحیح و اصولی از وسایل دور ریختنی و کاهش تولید زباله و همچنین پرورش استعداد ها و ایجاد خلاقیت وایجاد نشاط عمومی در بین کودکان، کلاس ساخت کاردستی واوریگامی با وسایل دور ریختنی در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی برگزار شد.
نمایشگاه کتاب نور
 به مناسبت گرامیداشت اعیاد شعبانیه، نمایشگاه کتاب «نور»  در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی برپا شد.
با  هدف  آشنایی نسل جوان با سیره عملی امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و امام سجاد(ع) نمایشگاه کتابی از منابع موجود در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی با عنوان «نور» برپا شده است. برخی از عناوین موجود در این نمایشگاه، عبارتند از: «زندگانی حضرت ابوالفضل العباس(ع)» نوشته باقر شریف قرشی، «نیلوفر نیایش» نوشته حسین سیدی، «یک غنچه صد زخم» نوشته حسین سیدی، «زندگانی علی بن الحسین(ع)» نوشته جعفر شهیدی، ثارالله» نوشته حسین عندلیب همدانی، «حسین نفس مطمئنه» نوشته محمدعلی عالمی و «کلمات قصار حسین بن علی(ع)» نوشته ابوالقاسم حالت.
نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «۱۲ قصه از امام علی(ع) و يارانش»
«۱۲ قصه از امام علی(ع) و يارانش» با نگاهی به نهج‌البلاغه به قلم مژگان شيخی در  بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی، معرفی و جمع خوانی شد.
«۱۲ قصه از امام علی(ع) و يارانش» ويژه گروه سنی كودك و نوجوان با استفاده از منابع معتبر تاريخی و كتاب ارزشمند «نهج البلاغه» به قلم مژگان شيخی از سوی انتشارات قديانی به چاپ رسيده است. اين اثر كه به منظور آشنايی كودكان و نوجوانان با سيره عملی حضرت علی(ع) به رشته تحرير درآمده است، علاوه بر آموزه‌های اخلاقی، تربيتی و آشنايی مخاطب با سيره اهل بيت(ع)، بخشی از تاريخ پيش از ظهور اسلام و سده اول بعثت را به كودك آموزش می‌دهد. زبان اين اثر، ساده و گيراست و مخاطب با خواندن اثر به دليل آميخته شدن موضوعات جالب و متنوع با زبانی كه با آن احساس بيگانگی نمی‌كند، دچار كسالت نشده و داستان را پيگيری می‌كند. 
يار روزهای سخت، كسی كه می‌آيد، ابوذر صحرانشين، من همانم كه بودم، حكايت آن مرواريد، مردی كه از بازار گذشت، كفش‌های وصله‌دار، راه و چاه، عسل و انجير و بچه ها، عقيل و آهن سرخ، آن مرد پيشگو و ناله مرغابی‌ها، عناوين داستان های ذكر شده در اين کتاب را تشكيل می‌دهد.
کارگاه آموزش کاردستی ماهی
کارگاه آموزش ساخت کاردستی ویژه کودکان و نوجوانان در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی برگزار شد.
خلاقیت در کودکان ابعاد گوناگونی دارد. خلاقیت کلامی، فیزیکی، تجسمی، درون‌فردی و... در این میان، روش های آموزشی گوناگونی هم برای پرورش آن وجود دارد. قصه‌گویی، بازی، پرورش حواس پنجگانه و البته آموزش کاردستی که در روش آخر، کودک بسیاری از مفاهیمی را که باید بیاموزد، به صورت غیرمستقیم و ماجراجویانه می‌آموزد.
ساخت کاردستی های خلاق باعث بیشتر شکوفا شدن خلاقیت کودکان می شود و همچنین به کودک یاد می دهد از بسیاری از وسایل دور ریختی و به ظاهر غیرقابل استفاده، می توان استفاده های مفیدی کرد.
نمایشگاه کتاب «قاف تا قبله»
به مناسبت گرامیداشت عید مبعث، عید رهایی انسان از جهالت و گمراهی، نمایشگاه کتاب «قاف تا قبله» در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی برپا شد.
با  هدف  آشنایی نسل جوان با سیره عملی پیامبر اسلام(ص)، نمایشگاه کتابی از منابع موجود در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی با عنوان «قاف تا قبله» برپا شده است. برخی از عناوین موجود در این نمایشگاه  عبارتند از: «محمد(ص)» تألیف کارن آرمسترانگ، «آخرین فرستاده» نوشته رضارهگذر، «سیری در سیره نبوی» اثر شهید مرتضی مطهری، «زندگانی پیامبر اسلام(ص)» نوشته سید ابوالحسن ندوی، «با پیامبر» اثر دکتر بنت الشاطی، «24 ساعت با پیامبر(ص)» نوشته محمد غزالی، «قاف» نوشته یاسین حجازی، «پای بر جای پای پیامبر(ص)» نوشته طارق رمضان در معرض دید مراجعان قرار گرفته است.

 
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 240