دوشنبه 30 دي 1398  


در هفته دوم اردیبهشت ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند در هفته اول اردیبهشت ماه، برنامه های فرهنگی متنوعی اجرا کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان‌جنوبی، کتابخانه های شهدای باقریه و حضرت خدیجه کبری(س) بیرجند برنامه هایی از قبیل نشست شعرخوانی و جمع خوانی، نشست کتاب خوان، کلاس نقاشی و نشست قصه گویی و نمایشگاه کتاب برگزار کردند.
نشست شعرخوانی کودکان در کتابخانه شهدای باقریه
نشست بلندخوانی شعر، در کتابخانه شهدای باقریه بیرجند، با حضور تعدادی از کودکان برگزار شد. در این نشست، کتاب های «قورباغه دندونت کو؟» سروده مریم هاشم پور و «ماه و ماهی» سروده شکوه قاسم نیا، با ذوق و سلیقه کودکان برای بلندخوانی، انتخاب شد.
در این نشست که با هدف آموزش صحیح شعرخوانی برگزار شد، الهام فغانی، مسئول کتابخانه یک بار شعر را با رعایت لحن و موسیقی شعر در تلفظ کلمات، مکث به جا، کوتاهی و بلندی هجاها و ... برای کودکان خواند و سپس از کودکان خواست تا شعر را دو خوانی کنند. خواندن شعر در جمع و با صدای بلند، لذت شعرخوانی را دو چندان می کند، چرا که با آموختن شیوه صحیح شعرخوانی، مهارت و تسلط کودکان افزایش می یابد و باعث ایجاد لذت و انگیزه بیشتر برای شعرخوانی و مطالعۀ منظم خواهد شد.
دوازدهمین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان بیرجند در کتابخانه شهدای باقریه
در این نشست، شش کتاب معرفی شد.
«آفتاب خراسان» نوشته مرتضی دانشمند/ ارائه توسط: سیده صدیقه قاسمی، «فِرغولی و از ما بهترون» نوشته حمید اباذری/ ارائه توسط: مرضیه میرزایی، «مامان بزرگ جدید» نوشته الیزابت اشتاین کلنر/ ارائه توسط: زینب طالبی، «مثل ببر بخواب» نوشته مری لوگ/ ارائه توسط: زهرا محروم، «مسواک میثم» نوشته غلامرضا حیدری ابهری/ ارائه توسط: فاطمه زهرا حقیقی و «غازی و غازک» نوشته اولیور دونری/ ارائه توسط: کوثر حقیقی.
نشست شعرخوانی و نقاشی از کتاب «تولدم مبارک» در کتابخانه شهدای باقریه
کتاب «تولدم مبارک» سروده مریم هاشم پور، در جمع تعدادی از کودکان کتابخانه معرفی شد.
کودکان حاضر در نشست، اشعار زیبای این کتاب را خواندند و با خلاقیت خود، نقاشی های زیبایی را متناسب با مضامین این کتاب، به تصویر کشیدند. این کتاب که دربردارنده تعدادی شعر کودکانه با عناوینی چون: تولدم مبارک، وز وز، بابا و درخت ما است؛ به منظور ایجاد فضایی شاد در کتابخانه، برای جمع خوانی انتخاب شد. شعر، راهی برای تفریح، سرگرمی و ایجاد اوقات فراغت شاد است. همه کودکان ذاتاً شعر را دوست دارند و از آن لذت می برند. شعر زیبایی های جهان را نشان می دهد؛ از این رو شور زندگی و امید را در کودکان به وجود می آورد. بنابراین برگزاری نشست های شعرخوانی و فراهم کردن شرایطی برای درک لذت شعر می تواند راهی برای ورود کودکان به دنیای شعر و شعرخوانی باشد.
نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «پینوکیو» در کتابخانه شهدای باقریه
کتاب داستانی «پینوکیو» نوشته کارلو کلودی با ترجمه بهروز غریب‌پور، از کتب تازه رسیده، با حضور تعدادی از اعضای نوجوان کتابخانه شهدای باقریه، معرفی و جمع خوانی شد.
در ابتدای نشست، الهام فغانی، مسئول کتابخانه، درباره تصویرگر کتاب، تصاویر آن و نویسنده کتاب صحبت کرد، سپس بخش هایی از این کتاب جمع خوانی شد.
در قسمتی از این کتاب آمده است: «مادرِ منه، مثل همۀ مادرایی که عاشق بچه هاشونن و تمام خوبی های دنیا رو برای اونا می‌خوان و چشم شون به اون هاست، دل شون با اون هاست، حتی وقتی که بچه هاشون کارهای احمقانه می کنن، نافرمانی می‌کنن و گوش شون بدهکار مادرها نیست و باید تنبیه بشن، این مادرها هستن که با دل مهربون شون اون ها رو می بخشن...»
با هدف ایجاد انگیزه و نشان دادن اهمیت و ارزش کتابخوانی، کتاب داستانی محبوب در ادبیات کودک و نوجوان برای معرفی در نشست کتابخوانی با حضور اعضای پسر انتخاب شد. با امید به این که، با حضور نوجوانان در این جلسات و سهیم کردن آن ها در هیجانِ بلندخوانی کتاب، شور و شوق خواندن در آن ها شکوفا شود.
نشست قصه گویی به همت کتابخانه شهدای باقریه در پیش دبستانی پویا
کتاب «عینک خرس کوچولو» نوشته منیژه فراشیان، توسط مسئول کتابخانه شهدای باقریه بیرجند در پیش دبستانی غیردولتی پویا، قصه گویی شد.
«عینک خرس کوچولو» قصه خرس کوچولویی را روایت می کند که با تجویز دکتر جنگل، چشمانش نیاز به عینک دارد؛ اما با حضور در جمع دوستانش با تمسخر آنها روبرو می شود و با وجود اصرار مادرش، به لجبازی اش ادامه می دهد و عینک نمی زند تا این که یک روز در راه برگشت از مدرسه برایش اتفاقی می افتد.
این نشست قصه گویی با بحث و گفتگو با کودکان درباره نکوهش تمسخر و تجارب کودکان در این زمینه ادامه یافت و با آموزش کاردستی عینک توسط مسئول کتابخانه پایان یافت.
نمایشگاه کتاب «خلیج همیشه فارس» در کتابخانه حضرت خدیجه کبری(س)
همزمان با دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس، نمایشگاه کتابی در کتابخانه عمومی حضرت خدیجه کبری(س) برپا شد. تعدادی از عناوین کتابهای این نمایشگاه عبارتند از: ایران و خلیج فارس، کتاب خاورمیانه: ویژه خلیج فارس، خلیج فارس، اسرار جنگ خلیج فارس، خارجیان در خلیج فارس و دفاع از نام خلیج فارس.
نشست جمع خوانی کتاب «خوراک زرافه با سالاد لاک پشت» در کتابخانه حضرت خدیجه کبری(س)
کتاب «خوراک زرافه با سالاد لاک پشت» نوشته رضا دالوند با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی با حضور اعضای دانش آموز معرفی و جمع خوانی شد.
در این نشست، ابتدا کتاب «خوراک زرافه با سالاد لاک پشت» به اعضا معرفی شد. در ادامه از آنها خواسته شد که متن کتاب را برای حاضران بخوانند و برداشت خود را بیان کنند. این کتاب از سوی انتشارات فاطمی برای گروه سنی (الف) و (ب) منتشر شده است و کودکان را با تغذیه سالم آشنا می‌کند.

 
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 116