سه‌شنبه 1 بهمن 1398  
در هفته اول فروردین ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی در کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیرجند در هفته اول فروردین ماه، برنامه‌های فرهنگی متنوعی اجرا کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌جنوبی، کتابخانه‌های عمومی شهدای باقریه، 9 دی و اولوالألباب بیرجند برنامه هایی از قبیل نشست قصه گویی، نمایشگاه کتاب، معرفی کتاب، جشنواره هفت سین، مسابقه و نمایشگاه نقاشی، جشنواره سبزه و مسابقه نمایشنامه نویسی و اجرای نمایش عروسکی را برگزار کردند.
نشست قصه گویی از کتاب «داینای خجالتی» در کتابخانه شهدای باقریه
کتاب «داینای خجالتی» نوشته برایان موزس، در جمع تعدادی از اعضای کودک کتابخانه شهدای باقریه توسط مسئول کتابخانه قصه گویی شد.
کتی، یک دایناسور کوچولوی خجالتی است. توی مهمانی‌ها، از دیدن دایناسورهای نا آشنا خجالت می‌کشد. توی مدرسه، خجالت می‌کشد جلوی کلاس برود و درس جواب بدهد. آیا کتی می‌تواند خجالتش را کنار بگذارد؟ کتاب «داینای خجالتی» پنجمین جلد از مجموعه «دایناسورها هم احساس دارند» می باشد. این مجموعه، احساس‌های کودکان را بررسی می‌کند و به آن‌ها نشان می‌دهد که چطور با احساس‌های مشکل سازشان کنار بیابند.
قصه گویی یکی از بهترین و تأثیرگذارترین شیوه های غیرمستقیم در درمان مشکلات رفتاری کودکان است و از طرفی موجب اعتماد به نفس در کودکانی می شود که این مشکلات را ندارند. در هر حال قصه، شربتی شیرین است.
برپایی نمایشگاه کتاب «نورسیده ها» در کتابخانه شهدای باقریه
در این نمایشگاه، 72 عنوان کتاب از کتب ارسالی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اهدایی اعضا با موضوعات مختلف اجتماعی، تاریخ، دین، ادبیات و ... در بخش بزرگسال، کودکان و نوجوانان در معرض دید مراجعان قرار گرفت.
تعدای از عناوین کتاب های به نمایش در آمده عبارتند از: «ستاره های دنباله دار»، «نماز نور چشم مصطفی»، «به نام یونس»، «دعبل و زُلفا»، «خانم آقای کلاه دودی»، «داستان های دوستی»، «راز مادرم» و «پریدخت».
نشست معرفی و روخوانی کتاب «مهربان ترین پیامبر» در کتابخانه شهدای باقریه
کتاب «مهربان ترین پیامبر» نوشته غلامرضا حیدری ابهری در جمع تعدادی از اعضای کودک کتابخانه شهدای باقریه معرفی شد و سپس بخش های مختلفی از این کتاب که از جمله کتب معرفی شده کتابخوان ماه می باشد، به صورت داوطلبانه توسط کودکان حاضر روخوانی و بلندخوانی شد.
داستان زندگی پیامبر(ص) خواندنی است و در کتاب «مهربان‌ترین پیامبر»، نویسنده کوشیده است که مخاطب کودک را به طور کامل با پیامبر آشنا کرده و تصویری از رسول خدا(ص) و شخصیت آن حضرت برای کودکان و نوجوانان ترسیم ‌کند. این کتاب از ده فصل تشکیل شده که عبارتند از: زندگی‌نامه، سبک زندگی، سخنان او، حکایت های کوتاه، حکایت های طولانی، قصه گویی های او، پیامبر(ص) در قرآن، پاسخ به سؤالات، مکان‌های تاریخی مکه و مکان‌های تاریخی مدینه.
در بخشی از مقدمه این کتاب به قلم نویسنده، می‌خوانیم: «برعکس پیامبران پیش از حضرت محمد(ص) که مستندات زیادی درباره زندگی آنان به ما نرسیده است، درباره زندگی آن حضرت مستندات فراوانی در دسترس ما قرار دارد و تاریخ، تصویر روشنی از سیره و وقایع زندگی او در اختیار ما گذاشته است».

جشنواره هفت سین در کتابخانه 9 دی
به مناسبت آغاز سال نو و نوروز باستانی جشنواره سفره های هفت سین در کتابخانه 9 دی برگزار شد. در این جشنواره، اعضا سفره های هفت سین متنوعی آماده کردند.
هفت سین قرآنی، هفت سین از هفت کتاب از رده دین، هفت سین قلاب بافی شده، هفت سین قطار نوروزی و هفت سین های ابتکاری و خلاقانه از آثار تهیه شده در این جشنواره بودند.
مسابقه نقاشی با موضوع بهار در کتابخانه اولوالألباب
به مناسبت فرارسیدن فصل بهار، اعضای کودک و نوجوان کتابخانه اولوالألباب نقاشی های زیبایی با موضوع های عید نوروز و فصل بهار کشیدند. این نقاشی ها به مدت ده روز در معرض دید مراجعه کنندگان قرار دارد.
جشنواره انتخاب برترین سبزه ویژه نوروز 98 مسابقه نقاشی با موضوع بهار در کتابخانه اولوالألباب
جشنواره سبزه ها و سفره هفت سین با حضور تعدادی از اعضای کودک و نوجوان کتابخانه اولوالألباب برگزار شد.
در این جشنواره، اعضا سبزه های خود را که با گندم، جو، ماش، نخود، خاکشیر، لوبیا و عدس کشت کرده بودند، برای رقابت عرضه کردند. ایجاد روحیه نشاط و شادمانی بین کودکان و نوجوانان، تکریم ارزش‌های اجتماعی و پاسداشت فرهنگ و سنت‌های قدیمی مردم از اهداف این جشنواره بود.
مسابقه نمایشنامه نویسی و اجرای نمایش عروسکی در کتابخانه اولوالألباب
به مناسبت فرا رسیدن هفتم فروردین روز هنر‌های نمایشی، مسابقه نمایشنامه نویسی بین اعضای فعال کتابخانه برگزار و به بهترین نمایشنامه نویس جایزه اهدا شد.
همچنین اعضای کودک و نوجوان کتابخانه اولوالألباب نمایش عروسکی اجرا کردند. در این برنامه اعضا به اجرای نمایشنامه های که خودشان طراحی کرده بودند، پرداختند.
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 315