دوشنبه 30 دي 1398  

مسئول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی تبریز اذعان داشت؛ رویکرد متبت نهاد به بخش نابینایان در سالهای اخیر به گفته مسئول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی تبریز، نهاد کتابخانه های عمومی کشور در چهار سال گذشته، رویکرد مثبتی به بخش نابینایان داشته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، روح ا... ساعی، نماینده معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در امور نابینایان، از کتابخانه های خراسان جنوبی بازدید و با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان دیدار و گفتگو کرد.
مسئول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی تبریز، گفت: با اینکه چند سالی است از تأسیس بخش نابینایان در کتابخانه عمومی محمدتقی کریم پور بیرجند می گذرد؛ اما این بخش فضای محدودی دارد که با توجه به حضور یک نیروی کم بینای متخصص که خدمات کتابخانه ای را ارائه دهد، می تواند به نحو مطلوبی توسعه پیدا کند.
روح ا... ساعی، با اشاره به اینکه کتابخانه عمومی محمدتقی کریم پور، امکاناتی شامل کتاب های گویا و بریل و برخی تجهیزات لازم را داراست، افزود: دیداری با مسئولان اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی داشتم و چناچه فضای مناسبی جهت بخش نابینایان اختصاص پیدا کند، کتابخانه بهزیستی حاضر به همکاری است.
نماینده معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در امور نابینایان که در جلسه انجمن نابینایان بیرجند نیز حاضر شده بود، گفت: این انجمن، علاقمند به همکاری مشترک با اداره کل کتابخانه های عمومی به ویژه در خصوص اطلاع رسانی به نابینایان و کم بینایان در رابطه با برگزاری فعالیت های فرهنگی مثل نشست کتاب خوان و دیگر فعالیت های مشارکتی است.
ساعی که خود از اعضای سابق تیم ملی دو و میدانی معلولان کشور و مؤلف سه کتاب است، اذعان داشت: در گذشته و ضعیت استخدامی کتابداران نابینا و کم بینا در نهاد با محدودیت مواجه بود؛ اما در سال های اخیر با رویکرد مثبت دبیرکل و معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد، تعداد بخش های نابینایان در کتابخانه های عمومی سطح کشور، افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه در چهار سال گذشته تعداد بخش نابینایان از 33 مرکز به 57 مرکز رسیده، افزود: روند جذب نیروی کم بینا و نابینا رو به رشد بوده و هم از بعد کمی و هم از لحاظ کیفی، پیشرفت خوبی داشته ایم.
وی علاوه بر بازدید از بخش نابینایان کتابخانه عمومی محمدتقی کریم پور بیرجند، از کتابخانه های عمومی محمدعلی کریم پور و استاد سعیدی و همچنین کتابخانه بهزیستی دیدن کرد.

 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 195