سه‌شنبه 1 بهمن 1398  
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی؛ در سال 97 زیربنای کتابخانه ای استان بیش از 1200 متر مربع افزایش یافت مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی با اعلام اینکه افتتاح، بازسازی و بهسازی کتابخانه های عمومی استان در سال 97 نیز به طور جدی، پیگیری و انجام شد، از افزایش 1260 مترمربعی زیربنای کتابخانه های استان در سال 97 نسبت به سال ماقبل آن خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، این اداره کل از سال 1395 شعاری تحت عنوان «بهسازی فضاهای موجود» را سرلوحه کار خود قرار داد که تا پایان سال 1397 نیز به طور جدی، پیگیر تحقق این امر بود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، تنوع اقشار عضو در کتابخانه های عمومی را عامل مهمی در توجه به فضاهای کتابخانه ای دانست و افزود:  توجه به این مسائل در ساخت و تجهیز کتابخانه باید مدنظر قرار گیرد و به سبب قداست وجود کتابخانه و هدف و خط مشی این بنای فرهنگی، باید توجه همه جانبه به آن را در رأس امور قرار داد.
محمدرضا رضایی، گفت: در سال جاری، کتابخانه های عمومی دکتر غلامحسین شکوهی خوسف و استاد سعیدی بیرجند، به طور کامل، بازسازی و با لوازم کتابخانه ای جدید، تجهیز شد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر، استان خراسان جنوبی دارای 76 کتابخانه عمومی، شامل 65 کتابخانه نهادی و 11 کتابخانه مشارکتی است و دارای 887 هزار و 626 نسخه کتاب بوده و حدود 57 هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی این استان هستند، خاطر نشان کرد: 6 کتابخانه عمومی در سال 1397 در استان خراسان جنوبی افتتاح و یک کتابخانه روستایی کلنگ زنی شد.
وی گفت: افتتاح کتابخانه عمومی اولوالألباب با زیربنای 350 مترمربع که توسط مؤسسه علوم و قرآن بیرجند ساخته شده همزمان با هفته کتاب امسال افتتاح شد و همچنین کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد شهرستان بیرجند با وسعت 220 مترمربع و هزینه ای بالغ بر 2 میلیارد و 750 میلیون ریال در دهه فجر سال جاری به بهره برداری رسید.
وی ادامه داد: ساختمان جدید کتابخانه عمومی صاحب الزمان(عج) روستای پهنایی شهرستان قاینات نیز با زیربنای 120 مترمربع در زمینی به مساحت 970 مترمربع و با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 300 میلیون ریال از اعتبارات دولتی جهت ساخت، 410 میلیون ریال از محل اعتبارات نهاد برای تجهیز و 200 میلیون ریال از اعتبارات قرارگاه محرومیت زدایی قرب کوثر سپاه، احداث شد و در هفته کتاب سال 97 به بهره برداری رسید.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، افزود: در شهرستان نهبندان کتابخانه های عمومی محمد رسول الله(ص) روستای بَندان با زیربنای 250 مترمربع و اعتباری بالغ بر 3 میلیارد ریال، شهید رضا اسماعیلی روستای بیچِند با زیربنای 200 مترمربع و اعتبار 600 میلیون ریال، و امام حسن مجتبی(ع) روستای چاهداشی با زیربنای 120 مترمربع و با هزینه یک میلیارد و 500 میلیون ریال نیز در بهمن ماه سال جاری،  افتتاح شد.
به گفته محمدرضا رضایی، بازگشایی کتابخانه عمومی استاد سعیدی، با اعتباری بالغ بر 4 میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای، اعتبارات شهرستان و انجمن کتابخانه های عمومی و نیز کمک های نهاد کتابخانه عمومی کشور و نیز کلنگ زنی ساختمان جدید روستای حاجی آباد شهرستان بیرجند در زمینی به مساحت 1084 مترمربع برای ساخت کتابخانه ای با زیربنای 520 مترمربع با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی، همزمان با طرح ملی کتابخانه گردی در 18 اسفند ماه، انجام شد.
وی با بیان اینکه زمین کتابخانه جدید روستای حاجی آباد توسط حسن امیرآبادی زاده از خیّران این منطقه واگذار شده و غلامحسین کریم پور، دیگر خیّر بیرجندی، در خصوص ساخت این کتابخانه، قول مساعدت داده است، مشارکت خیّران در ساخت، بهسازی و تجهیز کتابخانه های عمومی استان را شایسته تقدیر عنوان کرد و افزود: بنیاد علمی آموزشی قلم چی، بنیاد برکت و خیّران استان در موارد بسیاری به یاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی شتافته اند.
وی تصریح کرد: خیّران در سال جاری، مبلغ 14 میلیارد و 73 میلیون ریال جهت ساخت، تعمیر و تجهیز کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، پرداخت کرده اند.
وی در خصوص جلسات انجمن کتابخانه های عمومی، اظهار داشت: در استان خراسان جنوبی، 26 انجمن کتابخانه عمومی فعال است که در سال جاری 133 جلسه توسط این انجمن ها برای بررسی وضعیت کتابخانه ها، ارائه پیشنهادات و پیگیری مصوبات، برگزار شده است که در این بین، انجمن کتابخانه عمومی شهرستان فردوس، به عنوان انجمن برتر در هفته کتاب سال 97 تقدیر شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، میزان تحقق نیم درصد سهم کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها در سال جاری را 5 میلیارد و 500 میلیون ریال و اعتبارت مصوب سال 97 برای تعمیر و تجهیز کتابخانه های عمومی استان را 74 میلیارد و 271 میلیون ریال عنوان و تصریح کرد: 3 میلیارد و 440 میلیون ریال نیز از نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای تعمیر و تجهیز کتابخانه های عمومی استان در سال جاری، جذب شده است.
محمدرضا رضایی در ادامه به برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی در سال 97 اشاره کرد و گفت:480 نشست کتاب خوان کتابخانه ای، 80 نشست کتاب خوان مدرسه ای، 200 مسابقه مکتوب، 59 مسابقه نویسندگی، 311 مسابقه نقاشی، 60 جلسه نقد و بررسی و رونمایی کتاب، 48 جلسه ی گروه مطالعاتی، 500 نشست جمع خوانی، 172 نشست قصه گویی، 450 نمایشگاه کتاب، 412 برنامه مناسبتی و 50 فعالیت خلاقانه، از جمله برنامه های فرهنگی برگزار شده در کتابخانه های عمومی سراسر استان در سال 97 بود.
وی یادآور شد: تعداد 24 هزار و 700 نفر درسال جاری در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان شرکت کردند که این میزان، نسبت به سال گذشته 25.18 درصد رشد داشته است.
وی خاطرنشان کرد: برگزیده شدن دو نفر از کتابداران استان به عنوان کتابدار برتر کشوری و راه یافتن 10 کتابدار استان به مرحله منطقه ای جشنواره قصه گویی نهاد کتابخانه های کشور که دو نفر از آنها به مرحله کشوری راه یافتند، از جمله دستاوردهای اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی در سال 1397 بود.

 
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 4364