يكشنبه 6 بهمن 1398  
در هفته سوم اسفند ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی مختلف در کتابخانه های عمومی شهرستان بشرویه در واپسین روزهای سال 97 کتابخانه های عمومی شهرستان بشرویه، میزبان برنامه های فرهنگی متنوعی بودند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی ملا عبدالله بشروی و امام جعفر صادق(ع) شهرستان بشرویه، برنامه هایی از جمله نشست کتاب خوان، قصه گویی و جمع خوانی کتاب را در هفته سوم اسفند ماه برگزار کردند.
جمع خوانی کتاب «قصه های خیلی قشنگ» به همت کتابخانه ملاعبدا... بشروی در مدرسه دخترانه ام الشهداء(س)
در این نشست که برای مقاطع سوم و چهارم ابتدایی مدرسه دخترانه ام الشهداء(س) برگزار شد، جمع خوانی قصه «مادر مسیحی من» از این مجموعه برای دانش آموزان اجرا شد.
مجموعه چهارده جلدی «قصه های خیلی قشنگ» که در یک مجموعه گرد آمده، به قلم محمود پوروهاب و مجید ملامحمدی برای کودکان نوشته شده است. هر جلد از این مجموعه به یک موضوع نو و خواندنی اختصاص دارد، از جمله مهربانی با حیوانات، ارزش کار و تلاش، گذشت و بخشش، احترام به دیگران، کمک به نیازمندان، مهمان نوازی، ارزش صدقه، احترام به پدر و مادر، مهربانی با کودکان، عیادت بیماران، محبت به غیر مسلمانان، شوخی ها، اصناف و عدالت و ارزش علم. هر جلد شامل چند قصه شیرین درباره رفتار و زندگی چهارده معصوم(ع) است. هرکدام از این قصه ها خواندنی می تواند در روش های تربیتی رفتاری کودکان به کار آید.
گفتنی است، چندین برنامه قصه گویی در مدارس سطح شهرستان از قصه ها و افسانه های بومی و محلی برای دانش آموزان به همت کتابخانه ملاعبدالله بشروی، برگزار شد.
برگزاري کلاس آموزش اوريگامي با كاغذ برای اعضای کودک کتابخانه امام جعفر صادق(ع) بخش اِرِسک
به منظور افزایش خلاقیت و استعداد درونی کودکان، کلاس آموزش اوریگامی با حضور تعدادی از اعضای کودک در کتابخانه امام جعفرصادق(ع) برگزار شد.
اوریگامی، هنر ژاپنی خلق شکلهای گوناگون و زیبا تا کردن کاغذ است که حاصل آن مجسمه های کاغذی است. کلمه «اوری» به زبان ژاپنی به معنی تا کردن و کلمه «گامی» به معنی کاغذ است. اریگامی ترکیبی از هنر و علم است و به نوعی به هر دو نیمکرده مغز مربوط می شود. اوریگامی به هر دو دست نیاز دارد؛ به همین دلیل تمرین اوریگامی ورزش مغز محسوب می شود و با توانمند کردن هر دو نیم کره مغز، به حل مسائل پیچیده کمک می کند.
شیوه کار به این صورت بود که ابتدا نحوه تا زدن کاغذ و برش ها به کودکان آموزش داده شد و نمونه اولیه توسط کتابدار ساخته شد. سپس به کودکان زمان داده شد که مشابه نمونه اولیه را بسازند یا اینکه با استفاده از آموزشی که دیده اند و خلاقیتی که به کار خواهند بست، نمونه های مشابه را درست کنند.
گفتنی است، کلاس آموزشی کاردستی و اوریگامی به صورت متناوب در کتابخانه امام جعفر صادق(ع) برگزار می شود که با استقبال اعضای کودکان و نوجوانان کتابخانه روبرو شده است.
نشست جمع خوانی کتاب «شیر کتابخانه» در کتابخانه امام جعفر صادق(ع)
نشست معرفی کتاب «شیر کتابخانه» از سری کتاب‌های طرح کتاب خوان ماه اسفند نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور کودکان در کتابخانه امام جعفر صادق(ع) برگزار شد.
در این نشست، ابتدا کتاب فوق توسط کتابدار معرفی، سپس با همراهی اعضای کودک، بلندخوانی و جمع خوانی شد. این کتاب نوشته میشل نودسن است که توسط محبوبه نجف خانی ترجمه شده است. «شیر کتابخانه» کتابی مصور با داستانی تخیلی برای گروه سنی (ب) و (ج) است که بهترین کتاب مفهومی برای کودکان معرفی شده است. مسئله رعایت کردن قوانین و مقررات در این داستان با شگرد جدیدی مطرح شده است. گره داستان با حضور یک شیر در یک کتابخانه آغاز و با همکاری و شرکت او در کارهای کتابخانه ادامه پیدا می کند و موجب شگفتی همه می شود. درون مایه تربیتی_شناختی داستان و چاشنی طنز آن، موضوع علاقه کودکان به قصه گویی و کتاب خوانی و از همه مهم تر آشنایی با مقررات کتابخانه را به زیبایی بیان کرده است. تصاویر رنگی و  پویا، خواننده را در فضای داستان قرار می دهد.
در بخشی از این داستان می‌خوانیم: رئیس کتابخانه در مورد رعایت مقررات کتابخانه بسیار سخت‌گیر است. روزی شیری به کتابخانه می‌آید و چون هیچ قانونی درباره ورود شیر به کتابخانه وجود ندارد، پس شیر هیچ قانونی را نقض نکرده است. شیر هر روز به کتابخانه می‌آمد و همه به دیدن او عادت کرده بودند تا اینکه روزی برای خانم کتابدار اتفاقی می‌افتد و شیر مجبور می‌شود برای نجات او از مقررات کتابخانه سرپیچی کند.
هدف از اجرای این گونه از برنامه ها علاوه بر آشنایی اعضا با کتابهای نورسیده، پرورش ذهن خلاق آنها و همچنین گسترش دامنه لغات کودکان است.
چهل و پنجمین نشست کتاب خوان شهرستان بشرویه در کتابخانه ملاعبدالله بشروی
در این نشست، پنج عنوان کتاب ارائه و بازخوانی شد.
«7 ج ن» نوشته امید کوره چی، نشر کتابستان معرفت/ ارائه توسط: علی اکبر بخشایش (کتابدار)، «استاد عشق» نوشته ایرج حسابی، نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی/ ارائه توسط: محمدجواد جوادی (معلم)، «شکر پاش» نوشته علیرضا لبش، نشر نهاد کتابخانه های عموم کشور/ ارائه توسط: حسن روح بخش (عضو کتابخانه)، «دفتر سرخ» نوشته ابوالفضل سپهر، نشر آرام دل/ ارائه توسط: محمدجواد زمینی (عضو کتابخانه) و «قهوه قند پهلو» نوشته امید مهدی نژاد، نشر سوره مهر/ ارائه توسط: امیرحسین صفارزاده حسینی (عضو کتابخانه).

 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 5807