سه‌شنبه 1 بهمن 1398  
در هفته پایانی اسفند ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی مختلف در کتابخانه عمومی شهدای باقریه بیرجند کتابخانه عمومی شهدای باقریه بیرجند در هفته پایانی اسفند ماه، برنامه‌های فرهنگی متنوعی اجرا کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌جنوبی، کتابخانه‌ی عمومی شهدای باقریه بیرجند برنامه‌هایی از قبیل نشست کتاب خوان، زنگ انشا، نشست جمع خوانی کتاب، مسابقه نقاشی، زنگ کتابخوانی مدرسه و نشست کتابخوانی سفارشی برگزار کرد.
صد و چهل و یکمین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان بیرجند
در این نشست، شش نفر به معرفی کتاب مورد علاقه خود پرداختند.
«فیل و ابابیل» نوشته علی باباجانی/ ارائه توسط: سجاد خدادادی، «چقدر سرده» نوشته مجید محبوبی/ ارائه توسط: محمدباقر بازدیدی، «دانستنیهای کوتاه» نوشته مریم عسگری/ ارائه توسط: علی رنج کش، «مگس دانا» نوشته سیدعلی پورحسینی/ ارائه توسط: عارف جانی، «گاو طلایی» نوشته علی باباجانی/ ارائه توسط: مهدی بنی اسدی و «هفت خوان رستم» نوشته آرزو صادقی/ ارائه توسط: امیرحسین قائناتی.
زنگ انشا با موضوع «اگر من کتابدار بودم ...»
در روزهای پایانی سال، کتابخانه شهدای باقریه با حضور جمعی از اعضا، زنگ انشا با موضوع «اگر من کتابدار بودم...» را برگزار کرد.
هدف از برگزاری این جلسه، تقویت نویسندگی شرکت کنندگان، دریافت نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات اعضا در ارتباط با خدمات کتابخانه و نحوه برخورد مسئول کتابخانه بود. از آنجایی که یکی از اهداف اصلی کتابخانه، مخاطب محوری است؛ این برنامه برای ارزیابی مسئول کتابخانه با هدف پی بردن به نقاط ضعف و قوت و تلاش در جهت اصلاح و تقویت آن برای ارائه هر چه بهتر خدمات به مراجعان اجرا شد.
در پایان به سه نوشته برتر که در آن خلاقیت و ظرافت ادبی به کار رفته بود، جوایزی اهدا شد.
نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «از طرف آبری با عشق»
نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «از طرف آبری با عشق» با حضور جمعی از اعضای نوجوان کتابخانه شهدای باقریه برگزار شد.
کتاب «از طرف آبری با عشق» نوشته سوزان لافلور، داستان دختری است یازده ساله‌ به نام «آبری» که در تصادف رانندگی، پدر و خواهر کوچک‌اش را از دست می‌دهد. مادر که در هنگام تصادف راننده بوده، از نظر روانی به هم ریخته و بی خبر خانه را ترک می‌کند و آبری ناگهان همه‌ اعضای خانواده‌اش را از دست می‌‌دهد و تنها می شود. سرانجام مادربزرگش از ماجرا باخبر می‌شود و او را پیش خود می‌برد و کم کم مادربزرگ و بریجیت و خانواده‌اش که در همسایگی آن‌ها زندگی می‌کنند، جای خانواده‌ای را که از دست داده است، برای او پُر می‌کنند و او با نوشتن نامه هایی به دوست خیالی، پدر، خواهرش و ... با واقعیت زندگی کنار می آید. نام داستان هم اشاره به امضای آبری پای همین نامه‌هاست. کتاب «از طرف آبری با عشق» داستان کشمکش آبری با خودش، مادرش و پذیرش شرایط جدیدش است. او تصور می‌کند که هیچ چیزی نمی‌تواند جای خانواده ‌از هم پاشیده‌اش را بگیرد؛ اما وقتی که حال مادر بهتر می‌شود، آبری بین رفتن و ماندن دچار تردید می‌شود.
مخاطب با خواندن داستان، پی می‌برد که زندگی سراسر تغییر است و  تنها راه این است که منعطف باشیم و به جای مقاومت در برابر تغییرات، خود را با شرایط جدید سازگار کنیم.
مسابقه نقاشی «بهترین آرزوی من برای سال نو»
کتابخانه شهدای باقریه با برگزاری مسابقه نقاشی «بهترین آرزوی من برای سال نو» با حضور جمعی از اعضای کودک و نوجوان به استقبال سال جدید رفت.
در این مسابقه که با هدف پرورش خلاقیت و تقویت امید در کودکان برگزار شد؛ از کودکان شرکت کننده که در مقاطع ابتدایی و پیش دبستانی بودند، خواسته شد آرزوهای خود را در قالب نقاشی به تصویر بکشند و جمله ای زیبا مرتبط با موضوع نقاشی خود بنویسند و کودکانی که نوشتن بلد نبودند، آرزوی نقاشی شده خود را بیان کردند. به تمامی شرکت کنندگان جایزه ای به رسم یادبود اهدا شد و به زیباترین نقاشی و بهترین جملۀ بازگوکننده آرزو  جوایز ویژه ای تعلق گرفت.
نشست معرفی و جمع خوانی کتاب «آخرین گودال»
کتاب جذاب «آخرین گودال» نوشته لوییس سَکِر، با ترجمه حسین ابراهیمی در کتابخانه شهدای باقریه، معرفی و جمع خوانی شد.
در این جلسه، با حضور جمعی از اعضای نوجوان به معرفی و جمع خوانی بخش هایی از کتاب «آخرین گودال» پرداخته شد. این کتاب، زندگی خانواده‌‌ای را روایت می کند که تصور می‌کنند نفرین شده و بداقبال اند، استنلي- شخصیت اصلی داستان- را به خاطر گناهي كه مرتكب نشده است به اردوگاه گرين ليك مي‌فرستند. او مانند بقيه‌ نوجوانان ساكن اردوگاه مجبور است كه هر روز زير آفتاب داغ، گودالي حفر كند. سرپرست اردوگاه معتقد است كه حفر گودال باعث شكل گرفتن شخصيت نوجوان بزهكار مي‌شود؛ اما استنلي به زودي مي‌فهمد كه موضوع فراتر از این است. او سعي مي‌كند هر طور شده از ماجرا سر در آورد.
در نشست های معرفی کتاب کتابخانه شهدای باقریه تلاش می شود کتابها به گونه ای معرفی شوند که نظر اعضا و مراجعان را جلب کنند. این نشست نیز با معرفی و طرح پرسشی آغاز شد و با بیان خلاصه ای از کتاب، بحث و گفتگو درباره ماجراهای کتاب و اظهار نظر حاضران پایان یافت. پرسش ها و مباحثی که برای این کتاب در نظر گرفته شد، عبارت بودند از: چه ریسک های شجاعانه ای در زندگیتان انجام داده اید که ماجراجویی استنلی را به یاد شما می آورد؟ هنگامی که استنلی می فهمد کفش های ورزشی را زیرو، نخستین دوست واقعی اش دزدیده، خوشحال می شود؛ آیا به نظر شما این واکنش مناسبی است؟ اگر شما در این موقعیت بودید چه واکنشی داشتید؟
زنگ کتابخوانی در دبستان طلوع فجر
مسئول کتابخانه شهدای باقریه بیرجند با حضور در جمع دانش آموزان پایه پنجم دبستان طلوع فجر، زنگ کتابخوانی برگزار کرد.
در این برنامه، کتاب «نویل» نوشته نورتن جاستر برای معرفی، جمع خوانی و گفتگو درباره آن انجام شد. این کتاب، داستان پسرکی را روایت می کند که به همراه خانواده‌اش به خانه جدید اسباب کشی می‌کند؛ اما هیچ کس نظر او را در این باره نپرسیده است. او حالا هیچ دوستی ندارد و تنهای تنهاست؛ تا این که به پیشنهاد مادرش از خانه بیرون می رود تا شاید دوستی پیدا کند.
همچنین کتاب «قصه پیرزنی که دلش می خواست تمیزترین خانه دنیا را داشته باشد» نوشته شکور لطفی برای قصه گویی توسط مسئول کتابخانه شهدای باقریه انتخاب شد. این کتاب، قصه یک پیرزن را بیان می کند که هرچه تمیزکاری و آب و جارو می کند، باز هم خانه اش آن طور که دلش می خواهد تمیز نمی شود و برق نمی زند.
در این نشست، قصه گویی به نیمه کتاب که رسید، از دانش آموزان خواسته شد ادامه داستان را با خلاقیت خود بنویسند. هدف از این شیوه قصه‌گویی، برانگیختن شوق شنیدن ادامه داستان در دانش آموزان بود. در پایان ادامه داستان توسط تعدادی از دانش آموزان بلندخوانی شد.
از اهداف اجرای این طرح می توان به پیوند کتابخانه و مدرسه در جهت ترغیب دانش آموزان به مطالعه و انس بیشتر با کتاب اشاره داشت. با این امید که این پیوند برای هدایت علاقه نهفته در کودکان به کتابخوانی و قصه خوانی ادامه یابد.
اجرای طرح «کتابخوانی سفارشی» ویژه کودکان
کتابخانه شهدای باقریه کتابخوانی برای کودکان را در قالب طرح «کتابخوانی سفارشی» اجرا نمود. با توجه به واقع شدن کتابخانه شهدای باقریه در آستان امامزادگان علیه السلام و حضور فعال کودکان، نیاز است که برنامه هایی به منظور سرگرمی و جذب کودکان و خردسالان به کتابخانه انجام گیرد. یکی از این برنامه ها، اجرای طرح «کتابخوانی سفارشی» بود که با حضور داوطلبانه یکی از اعضای نوجوان علاقه مند به کتابخوانی و حوزه کودک انجام گرفت.
در این برنامه، نوجوان داوطلب، کتابهای درخواستی خردسالان و کودکان را برایشان خواند. این کتابخوانی به صورت تعاملی و فعالانه با پرسش و پاسخ و گفتگو همراه بود؛ به گونه ای که ساعتی  را با کتاب تفریح کردند و از خواندن و شنیدن کتاب لذت بردند. گفتنی است که این جلسه ابتدا با کتابخوانی یک کتاب آغاز شد و در ادامه کودکان بیشتری خواهان خواندن کتاب‌های مختلف با این عناوین شدند: «کی بود؟ کی بود؟ ساده بود تو سفره واستاده بود» سروده ناصر کشاورز، «اون چیه که قشنگه؟» و «اون چیه که زنگ داره؟» سروده مصطفی رحماندوست، «حسنی و تنبلی هاش» نوشته علی اعتمادنیا.
از اهداف اجرای این برنامه دلنشین، می توان به جذب کودکان به کتابخانه، ایجاد علاقه همیشگی و بی پایان به کتابخوانی و یادگیری، پرورش خلاقیت و کنجکاوی در کودکان که تشنه کسب اطلاعات بیشتر هستند؛ اشاره کرد.
 
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 365