چهارشنبه 2 بهمن 1398  
در هفته سوم اسفند ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیرجند در هفته سوم اسفند ماه، برنامه‌های فرهنگی متنوعی اجرا کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌جنوبی، کتابخانه‌های عمومی شهدای باقریه و شهید مرتضی حاجی آبادی شهرستان بیرجند برنامه‌هایی از قبیل نشست کتاب خوان، نشست قصه گویی و نمایشگاه کتاب برگزار کردند.
صد و سی و هشتمین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان بیرجند در کتابخانه شهدای باقریه
در این نشست، شش نفر به معرفی کتاب مورد علاقه خود پرداختند.
«مراقب گربه باش» نوشته پاول می/ ارائه توسط: مائده نخعی‌پور، «حیات پاکان» نوشته مهدی محدثی/ ارائه توسط: سیده صدیقه قاسمی، «بابای مدرسه: قصه‌های شنیدنی از بچه‌های خوب» نوشته محسن بغلانی/ ارائه توسط: سمانه گرگی، «پیامبران و قصه‌هایشان» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: نازنین زارعی، «غول سنگی» نوشته داوود غفارزادگان/ ارائه توسط: کوثر عبدالهی و «دزدی در قصر» نوشته محمود پوروهاب/ ارائه توسط: زهرا جعفری. 
نشست قصه گویی و نمایش خلاق «شیر کتابخانه» در کتابخانه شهدای باقریه
جلسه قصه گویی کتاب «شیر کتابخانه» نوشته میشل نودسن، با حضور جمعی از اعضای کودک کتابخانه برگزار شد. در این جلسه که با قصه گویی توسط مسئول کتابخانه و با همراهی یکی از اعضا انجام شد، با اجرای نمایش خلاق و واگذاردن نقش های شخصیت های کتاب خوانده شده به اعضا، شور و نشاط بیشتری گرفت و برای کودکان جذاب تر شد.
شیری وارد کتابخانه‌ای می شود که رئیس آن بسیار پای بند به قانون است. از جلوی میز کتابدار می گذرد و به طرف قفسه های کتاب می رود. با قدم های نرم و آرام به بخش کتاب‌های داستان می رود. هیچ کس نمی داند با او چه باید کرد؟ درباره آمدن شیر به کتابخانه هیچ قانونی وجود ندارد. او بودن با بچه‌ها و شنیدن قصه را خیلی دوست دارد؛ اما پای بندی به قانون چه می شود؟ مسئله رعایت کردن قوانین و مقررات در این داستان با شگرد جدیدی مطرح شده است. داستان با حضور یک شیر در یک کتابخانه آغاز و با همکاری او در کارهای کتابخانه ادامه و موجب شگفتی همه می شود.
علاقه به کتاب و کتاب خوانی، باید از کودکی به وجود آید. پس باید مطالعه را به کودکان آموخت و آنها را به این مسئله عادت داد. می توان با انجام فعالیت های مرتبط با کتاب، مانند نمایش خلاق که در آن کودکان علاوه بر لذت گوش دادن به داستان، کار گروهی، خلاقانه فکر کردن و خیال پردازی را می آموزند، این راه را هموار کرد.
نمایشگاه تازه های کتاب در کتابخانه شهدای باقریه
نمایشگاه کتابی از «تازه های کتاب» در کتابخانه شهدای باقریه برپا شد. در این نمایشگاه 39 عنوان کتاب از کتب ارسالی نهاد کتابخانه های عمومی و اهدایی اعضا در حوزه های مختلف اجتماعی، بیرجندشناسی، تاریخ، دین و ادبیات، در معرض دید مراجعان قرار گرفت.
در این نمایشگاه عناوین کتاب هایی چون: خراسان جنوبی تمدن کهن، خواب باران، زیبایی مرگ در کلام عارفان، کلیات احادیث قدسی، تربیت کودک و مشاوره شغلی به چشم می خورد.
کتابخانه شهدای باقریه، فعالیت ها و برنامه های متعددی برای گروه های سنی مختلف و به مناسبت های گوناگون برگزار می کند که یکی از آنها برپایی نمایشگاه کتاب با هدف بازنمایی منابع تازه رسیده جهت اطلاع اعضا می باشد.
نشست قصه گویی کودکان برای کودکان از کتاب «خانه ای برای اژدها»
کتابخانه شهدای باقریه در نشست قصه گویی کتاب «خانه ای برای اژدها» نوشته دیوید بیدزایکی، میزبان جمعی از اعضای کودک بود.
داستان این کتاب درباره پسری به نام اِدی است که می‌خواهد یک حیوان خانگی داشته باشد. او دوست دارد از یک اژدها نگهداری کند. او می‌داند چگونه اژدهای مناسب را انتخاب، تربیت و بزرگ کند و چه غذایی به او  بدهد. ادی متوجه است که نگهداری از حیوان خانگی کار آسانی نیست...
این داستان سرگرم‌کننده‌ با زبانی طنز، کودکان را سر ذوق می‌آورد. همچنین به کودک دوستی و مسئولیت‌پذیری را می‌آموزد.
پیام قصه ها در کودکان تأثیرگذار است و می تواند منجر به تغییر نگرش و رفتارشان شود و از آنجایی که تأثیرپذیری از همسالان در این سن بیشتر است و کلام شان را بهتر پذیرا هستند؛ در همین راستا کتابخانه شهدای باقریه هر از گاهی به برگزاری جلسات قصه گویی توسط کودکان برای کودکان اقدام می نماید تا علاوه بر تأثیرگذاری، شوق خواندن را در آنان تقویت کند.
کارگاه رنگ آمیزی و قصه گویی در کتابخانه شهید مرتضی حاجی آبادی روستای حاجی آباد
کتابخانه شهید مرتضی حاجی آبادی جهت آشنایی اعضای کودک با روز درختکاری، طرح های نقاشی و رنگ آمیزی در اختیار آنها قرار داد. همچنین کتاب قصه «حسنی و درختکاری در ده شلمرود» توسط مسئول کتابخانه قصه گویی شد.
صد و چهلمین نشست کتاب خوان کتابخانه‌ای شهرستان بیرجند در کتابخانه شهید مرتضی حاجی‌آبادی
در این نشست، شش کتاب معرفی و جمع خوانی شد.
«اشیاء از چه ساخته شده اند» نوشته نوریا روکا/ ارائه توسط: مهدیه عابدینی، «من مثل ماه می شوم» نوشته غلامرضا حیدری ابهری/ ارائه توسط: فاطمه زهرا شادبان، «تعطیلات زورکی: دفتر خاطرات بچه لاغر مردنی» نوشته جف کینی/ ارائه توسط: محبوبه کیانی خو، «چه کسی روی من نشست؟» نوشته جاکویی براون/ ارائه توسط: هانیه فیاضی نسب، «مسواک میثم» نوشته غلامرضا حیدری ابهری/ ارائه توسط: مهلا نخعی و «تو جیرجیرکی؟» نوشته مهند العاقوص/ ارائه توسط : مائده حاجی‌آبادی.
 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 1338