دوشنبه 27 خرداد 1398  
برنامه های نیمه دوم شهریور کتابخانه های شهرستان درمیان-1

برنامه های نیمه دوم شهریور کتابخانه های شهرستان درمیان-2

برنامه های نیمه دوم شهریور کتابخانه های شهرستان درمیان-3

برنامه های نیمه دوم شهریور کتابخانه های شهرستان درمیان-4

برنامه های نیمه دوم شهریور کتابخانه های شهرستان درمیان-5
همزمان با دهه اول محرم کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان، میزبان برنامه های ویژه فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان در نیمه دوم شهریور ماه و همزمان با دهه اول محرم، برنامه های مختلف فرهنگی برگزار کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، نشست معرفی و جمع خوانی کتاب، نشست شاهنامه خوانی ، نمایشگاه کتاب، نشست کتاب خوان و... از جمله برنامه های برگزار شده در کتابخانه های استاد احمدی بیرجندی، شهید باهنر و شهید رجایی و خیّران شهرستان درمیان بود.
نمایشگاه کتاب «حماسه حسینی» در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی شهر اسدیه
به مناسبت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع)، نمایشگاه کتاب «حماسه حسینی» در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی دایر شد. در این نمایشگاه، کتاب‌هایی با موضوع تاریخ و زندگینامه امام حسین(ع) و واقعه عاشورا در معرض دید اعضای کتابخانه و علاقمندان قرار گرفته است. از جمله عناوین موجود در نمایشگاه می توان به «زنان عاشورا» نوشته سید احمدرضا حسینی، «فرهنگ عاشورا» نوشته جواد محدثی، «در اوج غربت» اثر مهدی خدامیان آرانی، «هفت شهر عشق» تألیف مهدی خدامیان آرانی، «آنها که جا ماندند: قیام توابین» نوشته سید علی محمدی، «تشنه لبان» اثر حمید گروگان، «آینه داران آفتاب: پژوهش و نگارش نو از زندگی و شهادت یاران اباعبدالله الحسین(ع) نوشته محمدرضا سنگری و «ردپای خورشید: امام حسین(ع) از ولادت تا شهادت» تألیف مهدی محدثی و ... به نمایش درآمده است.
جمع خوانی کتاب «مؤذن شهید» از مجموعه قصه عاشورا در کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
این مجموعه 72 جلدی که انتشارات وزیر آن را منتشر کرده شامل 5 دفتر است و دفتر اول مجموعه «قصه عاشورا» مربوط به خروج امام حسین(ع) از مدینه تا کربلا و شهادت ایشان است و در دفاتر بعدی روایت‌ها از جانب افراد و یاران امام حسین(ع) است و دفتر آخر نیز مربوط به شهدای بنی هاشم است که ده جلد از کتاب را در برمی‌گیرد.
 این مجموعه توسط شرکت ترنج به مجتمع امام خمینی(ره) قم (زیر نظر آیت‌الله مصباح یزدی) تحویل داده شده و از سوی این مرکز مورد تأیید قرار گرفته است.
کارگاه آموزش نقاشی با اثر انگشت در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
نقاشی با اثر انگشت برای کودکان بسیار جالب، سرگرم کننده، خلاقانه و بسیار راحت است. در این روش، به کودکان آموزش داده می شود که چطور با استفاده از انگشت شست یا سبابه به راحتی حیوانات مختلف و شکل های متنوع خلق کنند.
روش کار به این ترتیب است که ابتدا انگشت کودک را آغشته به رنگ (استامپ، جوهر خودکار رنگی، گواش و یا هر رنگ دیگری) می نمایید، سپس روی کاغذ، مقوا و یا پارچه به آرامی فشار می دهید و با الگو گرفتن از طرح های ارائه شده، به کودک خود آموزش دهید که شکل مورد نظر را با استفاده خودکار یا مداد تکمیل نماید. این روش، تأثیر بسزایی در قدرت تصویرسازی و خلاقیّت کودک خواهد داشت.
معرفی و جمع خوانی کتاب «محرم» در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
کتاب «محرم» از مجموعه «قصه‌های شنیدنی از بچه‌های خوب» است که روایت خاطراتی از سجایای اخلاقی، اجتماعی و دینی دوران کودکی و نوجوانی شهدای دفاع مقدس را در قالب داستان‌های کوتاه به قلم محسن بغلانی دربر دارد و تا کنون 10 جلد از آن منتشر شده است.
 محسن بغلانی، نویسنده این آثار سعی کرده است در قالب داستان‌هایی از زندگی شهیدان به نوجوانان یاد دهد با درک درست از اوضاع، می‌توانیم زندگی را برای همدیگر آسان‌تر کنیم.
معرفی و جمع خوانی کتاب «پرستار کربلا» در بخش کودک کتابخانه استاد احمدی بیرجندی
کتاب «پرستار کربلا» مروری است بر واقعه عاشورا و حوادث آن که به زبان داستان و برای گروه سنی کودک و نوجوان نگاشته شده است. در این کتاب، داستان شهادت امام حسین(ع) و اسارت خاندان آن حضرت و صبر حضرت زینب(س) بر مصائب متعدد واقعه کربلا به تصویر کشیده شده و داستان شهادت یاران امام حسین(ع)، تشنگی کودکان آن حضرت و افشاگری حضرت زینب(س) در مجلس ابن زیاد و یزید بن معاویه و پرچمداری ایشان از قیام امام حسین(ع) منعکس شده است. نگارنده به گوشه‏هایی از مصائب اهل بیت امام حسین(ع) در جریان اسیری کوفه و شام اشاره کرده و صبر والای حضرت زینب(س) را ستوده است.
قصه گویی از کتاب «قصه  های شب» در کتابخانه عمومی خیّران روستای درمیان
کتاب «قصه های شب» را صدیقه خداخواه نوشته و شامل هشت جلد است که انتشارات قیوم آن را چاﭖ و منتشر کرده است. این کتاب، یکی از کتابهای شیرین و خواندنی برای کودکان است. در کتاب «قصه های شب» می توان هم قصه های کودکان دیروز و هم کودکان امروز را مطالعه کرد. «قصه‌های شب» دربرگیرنده قصه‌های کوتاه برای گروه‌های سنی (ب) و (ج) است. برخی دیگر از عنوان قصه‌ها عبارت‌اند از: ﭘیرزن و کدوی قلقله زن، مرد خیالباف، مهمانی مورچه ها، میمون مغرور، گرگ زورگو، مرد زعفرانی، مروارید سفید، درخت سحرآمیز و کوزه جادویی.
نمایشگاه ویژه محرم در کتابخانه عمومی خیّران
به کارگیری فرهنگ عاشورا مستلزم مطالعه و کاوش در اخلاق دینی و معرفتی این حماسه بزرگ دینی است.؛ لذا نمایشگاه کتابی با محوریت محرم و اشاعه فرهنگ حسینی در کتابخانه عمومی خیّران روستای درمیان برگزار شد. این نمایشگاه، شامل کتابهایی در موضوع قصه زندگی امام حسین(ع)، سیره، فضایل و سخنان ایشان، واقعه کربلا، قیام های بعد از این واقعه، عبرت های عاشورا و مجموعه های شعری در این زمینه است.
معرفی و جمع خوانی کتاب «جک و سایه شگفت انگیزش»  در کتابخانه شهید باهنر شهر گزیک
کتاب «جک و سایه شگفت‌انگیزش» نوشته‌ تام پرسیوال و ترجمه‌ پویا پاک‌نژاد است. جک، پسری کاملاً معمولی است؛ ولی یک چیز کوچک وجود دارد که کمی او را متفاوت می‌کند و آن سایه‌ شگفت‌انگیز جادویی‌ اوست. در قسمتی از داستان می‌خوانیم: «جک عصبانی و عصبانی‌تر می‌شد! ولی سایه‌اش فقط می‌خندید، بلندتر و بلندتر... جک فریاد زد: از اینجا برو! تو دیگر دوست من نیستی. همه جا ساکت شده بود. بعد سایه جک با ناراحتی دور شد. جک دور و برش را نگاه کرد. باورش نمی‌شد! بالاخره از شر سایه‌اش راحت شده بود...» این کتاب را نشر «هوپا» منتشر کرده است.
معرفی و جمع خوانی کتاب «مامان بزرگ جدید» در کتابخانه شهید باهنر گزیک
کتاب «مامان بزرگ جدید» داستانی با موضوع خانواده و مراقبت از سالمند است و نویسنده، این موضوع را در قالب داستانی کوتاه بدون روایت تلخی و رنج حاصل از آگاهی از بیماری پدربزرگ و مادربزرگ، بیان می‌کند.
نوع روایت، نه تنها خدشه‌ای به احساسات لطیف کودک وارد نمی‌کند؛ بلکه باعث می‌شود او با خواندن این ماجرای بامزه که بین مادربزرگ و نوه‌اش است، لبخند بزند و درمورد این شرایط، آگاه شود. مادربزرگ «فینی» که دختری خردسال و پرشیطنت است، به بیماری‌ای مبتلا می‌شود که هرگز در طول داستان، نامی از آن برده نمی‌شود. نویسنده هوشیار این کتاب، از عنوان بیماری برای مادربزرگ و توصیف شرایط او استفاده نمی‌کند. درواقع او مادربزرگ قبل از بیماری را با عنوان «مادربزرگ قدیم» و بعد از بیماری را «مادربزرگ جدید» می‌نامد و با همین عنوان، رفتارهای او را که به نظر «فینی» عجیب می‌آید، توصیف می‌کند.
کتاب «مامان بزرگ جدید» به نوعی به پدر و مادرها می‌آموزد که در مواجهه با چنین شرایطی یعنی بیماری پدربزرگ و مادربزرگی که همراه آن ها زندگی می‌کنند، کودکان منفعل خود را مسئولیت‌پذیر بار بیاورند و ضمن توصیف شرایط از آن‌ها بخواهند که بخش کوچکی از فرایند مراقبت و توجه به سالمند را با توجه به سنشان برعهده بگیرند. در این کتاب، بیماری سالمند به عنوان فرایندی طبیعی مطرح شده که همچون سایر اتفاقات زندگی، ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و به کودک می‌آموزد که چطور این شرایط را بپذیرد و متناسب با آن رفتار کند.
نشست شاهنامه خوانی با حضور کودکان و نوجوانان در کتابخانه شهید باهنر
این نشست با هدف آشنایی و علاقه مندی کودکان و نوجوانان با ادبیات کهن در کتابخانه شهید باهنر شهر گزیک برگزار شد. آشنایی کودکان و نوجوانان ایرانی با شاهنامه فردوسی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چراکه جذابیت نهفته در شاهنامه، قدرت یادگیری کودکان را افزایش می‌دهد. کودکان می‌توانند نکات آموزشی و اخلاقی بسیاری را با زبانی ساده و شیوا از دل داستان های شاهنامه فرا بگیرند.
حضور کودکان و مادربزرگ هایشان در کتابخانه شهید باهنر
داستان و قصه، نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد و از طریق قصه‌ها و داستان‌های ‌خوب، کودک به بسیاری از ارزش‌های اخلاقی پی می‌برد. قصه و قصه‌گویی بهترین ابزار و کاربردی‌ترین وسیله برای تربیت کودکان و نوجوانان است و عناصر تشکیل‌دهنده قصه با نیازهای روحی و روانی کودکان ارتباط تنگاتنگی دارد؛ بر همین اساس کتابخانه عمومی شهید باهنر گزیک، جلسه قصه گویی ای با حضور مادربزرگ‌ها، کودکان و نوجوانان برگزار کرد.
کتابخانه شهید باهنر میزبان نشست کتاب خوان
کتابخانه شهید باهنر گزیک نشست کتاب خوان کتابخانه ای با محوریت سؤالات مبهم برای نوجوانان برگزار کرد.
در این نشست، شش کتاب به اشتراک گذاشته شد.
«چرا باید به موقع بخوابیم؟» نوشته لوئیز اسپیلزبری/ ارائه توسط: ثمین نهتانی (عضو کتابخانه)، «چرا دندان درد می گیریم؟» نوشته لوئیز اسپیلزبری/ ارائه توسط: آسیه خواجوی (عضو کتابخانه)، «چرا کبودی ها تغییر رنگ می دهند؟» نوشته لوئیز اسپیلزبری/ ارائه توسط: آیدا خسروی (عضو کتابخانه)، «چرا باید مسواک بزنیم؟» نوشته لوئیز اسپیلزبری/ ارائه توسط: آتنا خواجوی (عضو کتابخانه) و «چرا عطسه می کنیم؟» نوشته لوئیز اسپیلزبری/ ارائه توسط: کوثر سیمابی (عضو کتابخانه).
معرفی و جمع خوانی کتاب «14 قصه، 14 معصوم: امام حسین(ع)» در کتابخانه شهید رجایی طبس مَسینا
کتاب «امام حسین(ع)» از مجموعه «14 قصه، 14 معصوم» برای گروه سنی کودک و نوجوان نوشته شده و در چهارده جلد جداگانه منتشر شده است. کتاب هایی که هر یک گویای زندگی یکی از ائمه اطهار(ع) هستند و تألیف آنها را حسین فتاحی و تصویرگری آن را هم محمدرضا دادگر برعهده داشته اند. «14 قصه، 14 معصوم» عنوانی است که در کنار نام یکی از ائمه اطهار(ع) و معصومین(ع) بر جلد هر یک از این کتاب ها جای گرفته و مخاطبان کم سن و سال این کتاب ها را به مطالعه بخشی از زندگی بزرگان دین اسلام دعوت می کند.
معرفی و جمع خوانی کتاب «هدیه ای برای مامان بزرگ» در کتابخانه شهید رجایی
کتاب «هدیه‌ای برای مامان بزرگ»، داستانی ساده دارد؛ داستانی که ممکن است در هر خانواده‌ای اتفاق بیفتد. «لی‌لی» شخصیت داستان، کودکی علاقه‌مند به کار و تلاش و خلاقیت است و از هر چه پیرامونش دارد، برای انجام عملی که آن را درست می‌داند، استفاده می‌کند. اعتماد به ‌نفس دارد و چون به درستی کارش اطمینان دارد، موفق می‌شود. کتاب فوق، همچنین تصاویری زیبا دارد که خواندن آن را برای کودک لذت بخش می‌کند.
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 435