دوشنبه 30 ارديبهشت 1398  
مهدی نیازی- رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند بیان کرد: بهمن، بهره برداری از کتابخانه عمومی استاد سعیدی کتابخانه عمومی استاد سعیدی بیرجند، بهمن امسال به بهره برداری می رسد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی بیرجند از اتمام عملیات بهسازی و شاداب سازی کتابخانه استاد سعیدی و بهره برداری از آن تا بهمن امسال خبر داد و گفت: عملیات بهسازی و نوسازی این کتابخانه اردیبهشت امسال شروع شده و دهه فجر قابل بهره برداری است. در این عملیات روشنایی، سیستم گرمایشی و سرمایشی، الکتریکی و الکترونیکی و همچنین سالن های مطالعه نوسازی، به روز و استاندارد می شود.
مهدی نیازی، اعتبار هزینه شده برای این عملیات را یک میلیارد و 800 میلیون ریال بیان و اضافه کرد: این رقم از منابع مختلف تأمین شده است؛ به گونه ای که حدود 770 میلیون ریال از اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای شهرستان و بیش از یک میلیارد و 20 میلیون ریال از کمک های انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فراهم شد.
وی تأکید کرد: برای توسعه این کتابخانه، فرمانداری شهرستان بیرجند نیز 5 میلیارد ریال اختصاص داده است که با این مبلغ کار توسعه، تجهیز و نوسازی آن به پایان می رسد. البته طرح توسعه برای بهمن ماه به پایان نمی رسد؛ اما اعتبار آن تأمین می شود.
بیرجند، زمینی برای ساخت کتابخانه عمومی ندارد
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند یکی از مهم ترین مشکلات کتابخانه ها در مرکز استان را نبود زمین برای ساخت کتابخانه عمومی بیان و اضافه کرد: به ویژه در جنوب شهر بیرجند، زمین برای کاربری فرهنگی و احداث کتابخانه وجود ندارد؛ در حالی که حدود 40 درصد مسکن شهری در این قسمت واقع شده است.
مهدی نیازی، با اشاره به اعلام آمادگی خیّران برای ساخت کتابخانه عمومی، تصریح کرد: زمین با کاربری فرهنگی و برای احداث کتابخانه نیست و جا دارد دستگاه های دولتی برای حل این مشکل و تأمین زمین همکاری کنند.
وی تأکید کرد: در بافت های جدید و تازه ساز  شهر نیز کاربری فرهنگی برای ساخت کتابخانه پیش بینی نشده است.
بیش از 3 میلیارد ریال بدهی شهرداری بیرجند به کتابخانه های عمومی
شهرداری بیرجند بیش از 3 میلیارد و 70 میلیون ریال به کتابخانه های عمومی این شهر بدهکار است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند گفت: شهرداری مرکز استان از محل نیم درصد سهم کتابخانه های عمومی از درآمد شهرداری ها س میلیارد و 70 میلیون ریال به کتابخانه های عمومی بدهکار است که این مطالبه مربوط به سال های 93، 94 و 96 است.
«مهدی نیازی» افزود: قرار بود امسال هم شهرداری بیرجند، ماهیانه 250 میلیون ریال به حساب کتابخانه های عمومی واریز کند؛ اما متأسفانه فقط تا اول مرداد پرداخت انجام شده و مابقی مبالغ واریز نشده است.
به گفته وی این قانون از سال 1383 تصویب شده؛ اما هیچ سالی به طور کامل پرداخت نشده و امسال هم سازمان بازرسی ورود کرده است.

 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 278