شنبه 5 بهمن 1398  
با حضور کتابداران استان خراسان جنوبی برگزار شد؛ دوره آموزشی «نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی، چاپ سنگی و سُربی» دوره آموزشی یک روزه «نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی» با حضور جمعی از کتابداران و مسئولان کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی روز سه شنبه 18 دی ماه در کتابخانه عمومی اولوالألباب بیرجند برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی، این دوره آموزشی با تدریس رضا محمودپور، مسئول بخش نسخ خطی و کتب سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه استان آذربایجان غربی، به مدت 8 ساعت برگزار شد. 
مدرس این دوره آموزشی با تأکید بر ضرورت فراگیری علم نسخه شناسی برای کتابداران، گفت: به دلیل عدم شناخت نسخ خطی، توجه به آن 90 سال به فراموشی سپرده شده بود که این امر باعث شده تعدادی از این کتب فرسوده شده و یا در اثر وجین از کتابخانه ها خارج شده و تعداد کمی از آن ها باقی بماند.
رضا محمودپور، افزود: کتابخانه های قدیمی استان خراسان جنوبی، از جمله کتابخانه های ارشاد طبس، استاد سعیدی و قائم(عج) فردوس که قدمت آن ها به دهه های 20 و 50 شمسی برمی گردد، اغلب با همین نسخ خطی، شروع به کار کرده اند.
وی ادامه داد: این منابع، پویاست و همچنان از طریق اهدا، در حال ورود به کتابخانه هاست؛ بنابراین آشنایی با این نسخ و شرایط حفظ و نگهداری آن، ضروری است.
شایان ذکر است، در دوره آموزشی «نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی» مباحثی چون مراحل ثبت و چاپ کتاب، انواع کاغذ، مرکب و مجلد نسخ و شیوه های صفحه آرایی، مطرح شد.
همچنین رضا محمودپور، مسئول بخش نسخ خطی و کتب سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه، با همراهی سیدمهدی نارمنجی، رئیس اداره امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان، در تعدای از کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی در شهرستان های بیرجند، فردوس، طبس و نهبندان حضور یافت و نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی موجود در این کتابخانه ها را بررسی و ثبت کرد.

 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 2020