جمعه 4 بهمن 1398  
در سومین هفته از اردیبهشت ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی متنوع در کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه کتابخانه عمومی علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه شهرستان فردوس در هفته سوم اردیبهشت ماه، برنامه های فرهنگی مختلفی برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه عمومی علامه شیخ مفید، برنامه هایی از جمله نشست کتاب خوان مدرسه ای، جلسه انجمن ادبی همراه با معرفی منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، نشست معرفی کتاب و نمایشگاه کتاب تاره های اهدایی را برگزار کرد.
نشست معرفی کتاب «شعر پارسی» در جمع اعضای کانون ادبی کتابخانه
کتاب «شعر پارسی» نوشته محمدکاظم کاظمی، از سری کتب کتابخوان اردیبهشت ماه 98 در جمع اعضای کانون ادبی کتابخانه علامه شیخ مفید باغشهر اسلامیه، توسط طیبه عابدینی، مسئول این کتابخانه معرفی شد و سپس اشعاری از شاعران مطرح این کتاب توسط اعضا خوانش شد. همچنین نویسنده این کتاب که خود شاعری تواناست و آثار وی توسط قوامی مسئول کانون ادبی، معرفی و اشعاری از وی قرائت شد.
در آغاز این کتاب، شعر فارسی، عناصر و انواع ابتدایی آن به همراه ادوار تاریخی، ویژگی‌ها و شاعران شاخص هر دوره، معرفی می‌شوند. پدر شعر فارسی، رودکی در آغاز دفتر، عرصه را برای حضور شاعرانی چون حکیم فردوسی، فرخی و منوچهری، ناصر خسرو، خیام، نظامی، عطار و دیگر شاعران و سخنوران باز می‌کند و هر کدام از این شاعران به تناسب دوره تاریخی به مخاطبان معرفی می‌شوند. آشنایی با سبک‌ها، رویدادهای تاریخی و جریان‌های اثرگذار بر شعر فارسی نیز از مباحث مهم این کتاب به شمار می‌آید. شعر افغانستان و تاجیکستان هم، به سبب حضور زبان فارسی در این سرزمین‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در پایان، دفتر شعری گردآوری شده که گلچینی از شعر شاعران پارسی است. این دفتر گزینشی از باغ شعر پارسی است، به ذوق و سلیقۀ محمدکاظم کاظمی.
برپایی سومین نمایشگاه کتاب «تازه های اهدایی» در سال 98
در سومین مجموعه از سلسله «نمایشگاه های تازه های اهدایی» در سال 1398، 35 جلد کتاب از تازه های نشر که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خیّران و اعضا به کتابخانه اهدا شده بود، از 16 اردیبهشت ماه به مدت یک هفته در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.
در این نمایشگاه، کتابهایی نظیر «ترجمه و شرح کتاب التقسیم و التشجیر (تقاسیم‌ العلل» اثر محمدبن زکریای رازی، ترجمه و شرح محمد مهران‌فر (حصین) با موضوع طب اسلامی،«چابکسوار بر مبنای زندگینامه و قیام مختار ثقفی» نوشته مسلم ناصری، مجموعه کتابهای «نیمه دیگرم، تا ساحل آرامش و از نو با تو» نوشته محسن عباسی ولدی درباره ازدواج و زندگی مشترک به نمایش گذاشته شد.
پنجمین جلسه کانون ادبی کتابخانه با حضوردکتر سلیمانیان
در این جلسه که در ادامه جلسات آموزشی کانون ادبی کتابخانه علامه شیخ مفید، برگزار شد، دکتر سلیمانیان، دکترای ادبیات مباحثی را با موضوع «شعر سرایی و وزن های شعری » بیان کرد و در ادامه، اعضای حاضر در جلسه سروده های خود را جهت نقد و بررسی قرائت کردند.
در پایان جلسه، فاطمه صالح نیا کتابدار کتابخانه به معرفی فراخوان و کتب بخش بزرگسال نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت و اطلاعیه جشنواره، بین اعضا توزیع شد.
سومین نشست کتاب خوان مدرسه ای کتابخانه در دبستان شهید کریمیان باغشهر اسلامیه
در این نشست که با محوریت معرفی منابع بخش کودک نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد، پنج نفر به معرفی کتاب پرداختند.
«امام رضا علیه السلام» نوشته زهرا عبدی، انتشارات کتاب جمکران/ ارائه توسط: طیبه عابدینی (کتابدار)، «درختی که بال درآورد» نوشته مجید ملامحمدی، انتشارات بوستان کتاب/ ارائه توسط: مرتضی ترابی (دانش آموز)،«با کبوترهای گنبد» نوشته احمد میرزاده، انتشارات به نشر/ ارائه توسط: امیرحسین محرابیان (دانش آموز)، «فاطمه و فاطمه» نوشته سیدمحمد مهاجرانی، انتشارات زائر آستان مقدس/ ارائه توسط: محمدصالح تاریک (دانش آموز) و «کبوترها و آهوها» نوشته احمد میرزاده، انتشارات به نشر/ ارائه توسط: احمدرضا مختارنیا (دانش آموز).

 
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 135