جمعه 6 ارديبهشت 1398  
افتتاح کتابخانه پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد-3

افتتاح کتابخانه پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد-2

افتتاح کتابخانه پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد-4

افتتاح کتابخانه پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد-1

افتتاح کتابخانه پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد-5
در سومین روز از ایام الله دهه فجر و در شهرستان بیرجند؛ کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد روستای دستگِرد افتتاح شد کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد، «پدر علوم ارتباطات نوین ایران» امروز یکشنبه 14 بهمن ماه 97 با حضور فرماندار شهرستان بیرجند، جمعی از مدیران استانی و شهرستانی و خانواده این استاد فرهیخته در روستای دستگرد شهرستان بیرجند، افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان  جنوبی، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در سومین روز از دهه مبارک فجر، کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد با زیربنای 220 مترمربع در روستای دستگرد شهرستان بیرجند، به بهره برداری رسید.
فرماندار شهرستان بیرجند در این مراسم، ساخت کتابخانه را راهکاری مناسب برای درمان بنیادین دردهای اجتماع دانست و افتتاح مجموعه های فرهنگی نظیر کتابخانه را مفید خواند.
علی ناصری، در ادامه کتابخانه پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد را هدیه ای فرهنگی به جوانان، نوجوانان و دانش آموزان این روستا عنوان کرد و  خواستار بهره گیری مناسب از این مکان فرهنگی شد. 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در آیین افتتاح کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد، گفت: اکنون و در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، مفتخریم که با سرافزاری و سربلندی، تمام قد ایستاده ایم و با وجود تلاطم جنگ های اقتصادی و فرهنگی دشمنان، به پشتوانه انقلابمان کمر خم نکرده ایم.
محمدرضا رضایی، با تأکید بر این که با تأسیس کتابخانه می توان سد محکمی در مقابل جنگ فرهنگی دشمنان برپا کرد، افزود: امروزه فضای مجازیِ مسموم، نظیر استفاده بی رویه و بدون کنترل از  تلفن های همراه، میدان نبرد دشمن است و کتابخانه ها با اجرای برنامه های فرهنگی متنوع می توانند سنگری مستحکم در مقابل این آسیب ها باشند.
وی در ادامه تصریح کرد: کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد روستای دستگرد با حمایت همه جانبه مسئولان، جامعه خیّرین و شخصیت های حقیقی و حقوقی افتتاح می شود و باید این نکته را در نظر داشت که با گشایش هر کتابخانه و رونق آن، به طور حتم، آسیب های اجتماعی به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.
وی اظهار داشت: همه افراد جامعه، در هر جایگاهی حتی با اهدای یک نسخه کتاب به نهاد کتابخانه های عمومی می توانند، گام ارزنده ای در ترویج اندیشه، آگاهی و دانایی بردارند.
وی یادآور شد: سه کتابخانه روستایی دیگر در روزهای باقی مانده از دهه مبارک فجر، در شهرستان نهبندان و در روستاهای بَندان، بیچِند و چاهداشی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی، افتتاح خواهد شد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند نیز در آیین افتتاح کتابخانه عمومی پروفسور معتمدنژاد با ارزیابی آماری از نحوه شکل گیری این مکان فرهنگی، گفت: این کتابخانه در یک طبقه و با وسعت 220 مترمربع  و هزینه ای بالغ بر 2 هزار و 750 میلیون ریال ساخته و تجهیز شده است.
مهدی نیازی، با اشاره به روند افزایش جمعیت در سال 1404 و تأکید بر پیش بینی سند چشم انداز نهاد کتابخانه های عمومی کشور، تصریح کرد: جمعیت 17 هزار نفری روستای دستگرد در سال 1404 نیازمند کتابخانه ای با وسعت 700 مترمربع خواهد بود؛ بنابراین توجه به این مهم را باید از همین امروز مد نظر قرار داد.
وی همچنین خواستار حمایت مدیران مدارس در معرفی کتابخانه به دانش آموزان شد و حضور کودکان و نوجوانان را رونق بخش این محیط فرهنگی دانست.
 رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان بیرجند نیز در این مراسم، کتابخانه را معبد دانش خواند و کتابخانه پروفسور معتمدنژاد را خانه امید مردم در روستای دستگرد، معرفی کرد.
علیرضا دستگردی، با تأکید بر معضلات ناشی از حاشیه نشینی و... افتتاح  مرکز فرهنگی نظیر کتابخانه را راهکاری مفید در کاهش و رفع آسیب های اجتماعی عنوان کرد.
گفتنی است در آیین افتتاح کتابخانه عمومی پروفسور معتمد نژاد «پدر علوم ارتباطات نوین ایران» جمعی از خاندان و بستگان این استاد گرانمایه حضور داشتند و خواهرزاده وی به بیان خاطراتی از این دانشمند خطّه خراسان جنوبی پرداخت.

 
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 309