دوشنبه 30 ارديبهشت 1398  
طاهره رمضانی- رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان خبر داد؛ 27 میلیون ریال کمک خیّران به کتابخانه های عمومی درمیان خیّران از ابتدای امسال 27 میلیون ریال به کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان کمک کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، از ابتدای امسال، خیّران 27 میلیون ریال به کتابخانه های شهرستان کمک کردند که پنج میلیون ریال از این مبلغ، توسط یک خیّر اهدا و برای خرید کتاب های کودکان و نوجوانان هزینه شد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان با اعلام این خبر گفت: همچنین 12 جلد از کتاب های یکی از نویسندگان بومی شهرستان به نام دکتر محمود رفیعی، به ارزش پنج میلیون ریال و چهار میلیون ریال توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی در قالب خرید 18 نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی شهرستان اهدا شد.
طاهره رمضانی، افزود: علاوه بر این، اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان از ابتدای امسال، تعدادی کتاب به ارزش حدود هفت میلیون ریال و فرماندار شهرستان هم شش میلیون ریال به کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان کمک کردند.
کمبود منابع مورد نیاز کتابخانه های عمومی درمیان
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان ادامه داد: کتابخانه های عمومی شهرستان در زمینه های کامپیوتر، فناوری و کودک کمبود دارد.
وی با بیان این مطلب گفت: شهرستان درمیان، شش کتابخانه عمومی با حدود 100 هزار جلد کتاب دارد؛ اما در زمینه های کودک، کامپیوتر و فناوری با مشکل و کمبود مواجه است.
طاهره رمضانی، افزود: تعداد کتاب های حوزه کودک و نوجوان کافی نیست. کتاب های کامپیوتر و فناوری اطلاعات هم به روز نبوده و بسیاری از مراجعان درخواست کتاب های کمک درسی از پایه ششم تا داوزدهم را مطرح می کنند.
به گفته وی، تأمین منابع مورد نیاز کتابخانه ها مشارکت خیّران را می طلبد.
بیشتر کتابخانه های عمومی در فضای استیجاری مستقر هستند
 رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان، مهم ترین مشکل این مجموعه را نداشتن فضای ملکی و مستأجر بودن بیشتر کتابخانه های عمومی شهرستان درمیان، بیان کرد و توضیح داد: از شش باب کتابخانه عمومی فعال در منطقه، فقط دو کتابخانه، ملکی و چهار باب استیجاری است؛ اما اگر فضای ملکی داشته باشیم، امکان بهسازی و شاداب سازی کتابخانه وجود دارد.
وی گفت: کتابخانه های شهرهای طبس مَسینا و گَزیک، با مشکل زمین مواجه هستند؛ به گونه ای که در طبس مسینا زمین در مرحله واگذاری به اداره راه و شهرسازی است؛ اما از طرف دیگر اعتباری هم برای ساخت کتابخانه و به ویژه آغاز پروژه جدید نیست؛ زیرا ساخت کتابخانه ای که سال گذشته 2 میلیارد ریال هزینه ساخت داشت، حالا اعتبار مورد نیاز آن دو برابر شده و در حال حاضر احداث یک کتابخانه 420 متری شهری، حدود 10 میلیارد ریال اعتبار می خواهد.
کتابخانه عمومی قُهستان؛ 35 درصد پیشرفت پس از سه سال از شروع عملیات
طاهره رمضانی، با بیان این مطلب توضیح داد: عملیات ساخت کتابخانه مرکزی قُهستان، سال 95 شروع شده و هرچند قرارداد ساخت آن پنج سال بود؛ اما هنوز 35 درصد پیشرفت دارد و به دلیل کمبود اعتبار براساس برنامه پیش نمی رود و پیشرفت فیزیکی و اعتباری آن تاکنون خوب نبوده است.
وی گفت: این کتابخانه 200 مترمربع زیربنا دارد و امسال 170 میلیون ریال اعتبار سهم آن است و برای اتمام آن 2 الی 3 میلیارد ریال دیگر بر اساس نرخ روز، بودجه نیاز است و اگر بازهم در اجرا تأخیر ایجاد شود، هزینه اتمام این پروژه افزایش می یابد.
وی افزود: مشکل پروژه فوق، بروکراسی اداری و صدور سند مالکیت است که با این روال، پیش بینی می شود ساخت آن سه سال دیگر زمان ببرد.

 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 265