چهارشنبه 2 بهمن 1398  
در هفته دوم اسفند ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی متنوع در کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیرجند در هفته دوم اسفند ماه، برنامه‌های فرهنگی مختلفی اجرا کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان‌جنوبی، کتابخانه‌های عمومی شهدای باقریه و الغدیر بیرجند برنامه‌هایی از قبیل جشن روز مادر، نشست قصه گویی، نمایشگاه کتاب و نشست کتاب خوان برگزار کردند.
جشن «دست بوسی مادران» در کتابخانه شهدای باقریه
همزمان با هفته زن و به مناسبت میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) جشن «دست بوسی مادران» با هدف گرامیداشت منزلت حضرت زهرا سلام الله علیها و تجلیل و تکریم از مقام مادران، به میزبانی کتابخانه شهدای باقریه بیرجند و با حضور جمعی از اعضای فعال نوجوان و مادرانشان برگزار شد.
در این جشن، برنامه‌های متنوعی از جمله تلاوت قرآن، شعرخوانی در وصف مادر، دکلمه خوانی، اجرای سرود، نمایش عروسکی، معرفی و گزیده خوانی کتاب «نازک خاطر گل» نوشته حسین سیدی و پخش کلیپ مادر برگزار شد.
همچنین میزی تحت عنوان میز هدایا در نظر گرفته شد تا هدایایی که دختران برای مادرانشان تهیه کرده بودند در مراسم اهدا، با دست بوسی مادرانشان به آن ها تقدیم کنند.
نشست قصه گویی کتاب «بیدی» همراه با نقاشی خلاق در کتابخانه شهدای باقریه
کتاب «بیدی» نوشته دنیز برنن نلسون و رزماری برنن در جمع اعضای کودک کتابخانه شهدای باقریه بیرجند، توسط مسئول کتابخانه، معرفی و قصه گویی شد. در پایان، کودکان درباره شخصیت های اصلی داستان بحث و گفتگو کردند، سپس از کودکان خواسته شد تا با ایده های خلاقانه و  ذهن خیال پردازشان، با موضوع آزاد، نقاشی های زیبایی خلق کنند.
خانم هاترن، معلم هنر مدرسه در بین دانش آموزان محبوبیتی ندارد. چون خیلی سختگیر است و انتظار دارد که در کلاس هنر همه چیز مرتب و منظم سر جایشان باشد و آن طوری نقاشی کنند که او می خواهد. در کلاس هنر او، از خیال پردازی خبری نیست و هر خلاقیتی سرکوب می شود؛ اما بیدی از قوانین خانم معلم پیروی نمی‌کند. درخت هایی که بیدی نقاشی می کند صورتی هستند ...
خواندن این کتاب، کودکان را به منعطف بودن و رها شدن از چارچوب ها دعوت می کند و هم یکی از راه های شاد زندگی کردن را یادآوری می کند.
خواندن کتاب، بر زندگی کودکان تأثیر زیادی دارد؛ اما کتابخانه شهدای باقریه، با ایجاد فضا و زمینه‌ی بحث و گفتگو درباره کتاب یا فعالیت هایی مرتبط با آن برای افزایش اثرگذاری کتاب، تلاش می کند.
نمایشگاه تازه های کتاب در کتابخانه الغدیر
به منظور آشنایی و آگاهی اعضا از تازه های کتاب، نمایشگاه کتابی از کتب نورسیده در کتابخانه الغدیر برپا شد. برخی از این عناوین عبارتند از: از عشقاباد تا عشق آباد، آسمان سرخ در سپیده دم، تغییر مذهب در ایران، حریم، دقیقاً نیمه شب، سفر به انتهای شب سلین، پیر گل فروش، خدا در زندگی انسان، پاسیاد پسر خاک، داستان تهران، جان ها فدای دین، دارساوین و یادداشت روزانه فتح الله جعفری.
نمایشگاه کتاب «یاس نبوی» در کتابخانه الغدیر
به مناسبت سالروز ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) نمایشگاه کتابی تحت عنوان یاس نبوی در کتابخانه الغدیر برگزار شد.
هدف از برپایی این نمایشگاه آشنایی بیشتر اعضا و مراجعان با کتابهایی درباره زندگانی و سیره حضرت زهرا(س) بود. برخی از عناوین به نمایش درآمده عبارتند از: شرح خطبه حضرت زهرا(س)، زندگانی حضرت زهرا(س)، خاطر نازک گل، دانشنامه فاطمی، جلوه های رفتاری حضرت زهرا(س) و روش ها و بینش های حضرت زهرا(س) درباره یک زندگی زیبا.

صد و سی و هفتمین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان بیرجند در بخش تخصصی کودک کتابخانه الغدیر
در این نشست، هشت نفر به معرفی کتاب مورد علاقه خود پرداختند.
«سرباز کوچک سربی» نوشته ترانه امیرابراهیمی/ ارائه توسط: آیدا سربیشگی‌مقدم، «می می نی یه عالمه شیرینی» سروده ناصر کشاورز/ ارائه توسط: نیایش پهلوانی‌نسب، «پیرمرد و گردنبند» نوشته حسین فتاحی/ ارائه توسط: فاطمه حسین‌پور، «ناهار مدرسه» نوشته ویکتوریا کن/ ارائه توسط: نگار امیرآبادی‌زاده، «سبز» نوشته ویکتوریا کن/ ارائه توسط: حدیث سرچاهی، «اسب سحر آمیز» نوشته مگدالن ناب/ ارائه توسط: حسین پهلوانی نسب، «ماجرای سمور کوچولو» نوشته اعظم تبرایی/ ارائه توسط: حوریه حسین‌پور و «مادر مادر است» نوشته شانکار/ ارائه توسط مریم قاسمی پور.

 
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 2222